Od 1 lipca 2025 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy regulujące sposób przyznawania świadczenia 300 plus na wyprawkę szkolną. Po raz pierwszy od wprowadzenia programu Dobry Start jego zasady zmienią się tak diametralnie. Pojawia się dodatkowe kryterium związane z realizowaniem obowiązku szkolnego. Jakie będą nowe zasady 300 plus? Czy w przypadku edukacji domowej można otrzymać świadczenie 300 zł plus? Kiedy wypłaty 300 plus?
Nowe zasady 300 plus
Program „Dobry Start”, zwany potocznie 300 plus, wprowadzono kilka lat temu, aby wesprzeć domowy budżet rodzin na początku każdego roku szkolnego, gdy pojawia się mnóstwo dodatkowych wydatków. Świadczenie wypłacane jest raz w roku, niezależnie od dochodu rodziny, na każde dziecko w wieku do 20 lat, które wciąż uczy się w szkole (do 24 lat – w przypadku ucznia z niepełnosprawnością).
W kolejnym roku szkolnym, tj. 2025/2026, te zasady ulegną jednak zmianie. Od teraz świadczenie będzie przyznawane, podobnie jak w przypadku 800 plus, wyłącznie w przypadku, gdy dziecko realizuje obowiązek szkolny, czyli uczy się w szkole należącej do polskiego systemu oświat. Zalicza się do niego wymienione niżej placówki:
- 8-letnią szkołę podstawową,
- 4-letnie liceum ogólnokształcące,
- 5-letnie technikum,
- 3-letnią branżową szkołę pierwszego stopnia,
- 2-letnią branżową szkołę drugiego stopnia,
- 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy,
- szkołę policealną.
Nie oznacza to jednak, że dziecko koniecznie musi uczęszczać do placówki, aby móc otrzymać świadczenie. Zgodnie z przepisami obowiązek szkolny można spełniać także, realizując edukację domową, na którą wcześniej pisemną zgodę wyraził dyrektor odpowiedniej placówki.
Zmiany w kryteriach 300 plus miały na celu ograniczenie wypłat rodzinom z Ukrainy, których dzieci kształcą się poza polskim systemem oświaty.
Zobacz: 800 plus do 25. roku życia? W programie mogą nastąpić istotne zmiany
Wniosek 300 plus. Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia?
Wniosek o 300 można składać o 1 lipca wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem:
- bankowości elektronicznej
- aplikacji mZUS
- portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portalu Emp@tia,
Zgodnie z zasadami złożenie dokumentów w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia najpóźniej do 30 września. W przypadku dostarczenia dokumentu później pieniądze powinny trafić na konta rodziców w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Sprawdź też: