Noworodek na wadze
Pojawienie się na świecie dziecka jest stresujące, zwłaszcza gdy rodzice nie wiedzą, ile może spaść waga noworodka w pierwszych dobach życia. Bo to, że spada, jest dla wszystkich położników i położnych czymś naturalnym. Często jednak jest to traktowane na wyrost, co sprawia, że rodzice niepotrzebnie się stresują, zaś dziecko zostaje dokarmione mlekiem modyfikowanym wbrew ich woli.

Spadek wagi u noworodka
Spadek wagi noworodka po porodzie jest czymś normalnym i nazywany bywa fizjologicznym spadkiem masy ciała. Dzieje się tak, ponieważ dziecko rodzi się w dość dużym stresie, przechodząc ze środowiska wodnego, w którym rozwijało się dotychczas i które jedynie zna, do środowiska życia swojej mamy. Jako że dziecko dotychczas obracało się przede wszystkim w wodach płodowych, jego ciało ma więcej wody aniżeli ciało człowieka będącego już na świecie. W pierwszych trzech dobach życia woda ta odparowuje, zwłaszcza gdy dziecko jest dokładnie i szybko umyte z charakterystycznej mazi, która pokrywa jego ciało i, według najnowszych badań, pełni sporo przydatnych dla organizmu funkcji. Co więcej, na tym etapie dziecko spotyka kolejne problemy. Spadek wagi u noworodka spowodowany jest bowiem małą ilością pobieranego naturalnie pokarmu, bo jelita nie są jeszcze przygotowane na duże dawki jedzenia. Jeśli dodamy do tego problemy laktacyjne matki, spadek wagi staje się czymś oczywistym.
Ile może spaść waga noworodka?
Według lekarzy spadek wagi najmocniej objawia się ok. trzeciej doby po porodzie. Zazwyczaj obejmuje od 5 do 7% wagi poporodowej, dlatego istotne jest, aby dziecko było zważone zaraz po porodzie. Następnie pomiaru wagi należy dokonywać codziennie, aby zmniejszyć w kolejnych tygodniach życia dziecka częstotliwość do kilku razy w tygodniu.
Maksymalna utrata wagi noworodka to ok. 10% wagi ciała. W przypadku ryzyka większych strat dokonuje się zwykle sztucznego dokarmiania dziecka albo poszukuje innych przyczyn spadku masy ciała, aby nie pojawiło się odwodnienie noworodka po porodzie, które zaburza równowagę elektrolitową.
Czy konieczne jest dokarmianie?
Niekiedy laktacja matki zawodzie, zwłaszcza gdy dziecko jest narodzone metodą cesarskiego cięcia. W takich przypadkach pojawia się problem, ponieważ część dzieci automatycznie jest dokarmiana mlekiem modyfikowanym, a coraz więcej matek, świadomych swoich praw, nie chce do tego dopuszczać. Alternatywą jest szybkie skorzystanie z porady doradcy laktacyjnego albo doświadczonej położnej oraz spożywanie suplementów mających na celu pobudzenie laktacji. W wielu przypadkach dokarmianie dziecka jest zapobiegawcze, bo zupełnie niepotrzebne, a może zaburzać u dziecka odruch ssania, co paradoksalnie prowadzi do jeszcze większych problemów z wagą. Z tego powodu zaleca się obecnie przystawianie dziecka do piersi już w pierwszych godzinach po porodzie.
Fizjologiczny spadek masy ciała u noworodka jest czymś naturalnym, czego nie należy się obawiać. Warto jednak, aby rodzice wiedzieli, ile może spaść waga noworodka, by nie budziło to ich niepotrzebnego strachu.
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Pierwsze wypłaty 800 plus już w grudniu? Dobra wiadomość dla niektórych rodziców
Ważne sprawy dla Najmniejszych Odkrywców. O bajkach, które uczą tolerancji i empatii
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Noworodek
- Noworodek na wadze
Który to miesiąc ciąży? Sprawdź, który tydzień to który miesiąc! [tabela]
Każda przyszła mama nawet z pewnością doskonale wie, że pytanie: “który to miesiąc ciąży?” może usłyszeć nawet kilka razy dziennie. Lekarze jednak posługują się do określania czasu przede wszystkim tygodniami,...
Czytaj dalej →Ciekawe pomysły na zaręczyny
Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...
Czytaj dalej →Błogosławieństwo rodziców
Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...
Czytaj dalej →