Zmiany w zasiłku macierzyńskim. Resort rodziny przygotował poprawkę ustawy

Po wielu apelach ze strony matek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało poprawkę dotyczącą tarczy antykryzysowej i jej wpływu na zasiłek macierzyński. Świadczenia wypłacane kobietom mogą wkrótce wzrosnąć.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Po tym, jak wprowadzono tarczę antykryzysową 3.0, a wynagrodzenia w wielu firmach spadły, spadła też wysokość zasiłków macierzyńskich.
  • Poszkodowane kobiety apelowały do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby przyjrzało się sprawie i w końcu postawiły na swoim - resort przygotował poprawkę, która ma pomóc matkom.

Matki pokrzywdzone antykryzysową tarczą. Zasiłki macierzyńskie drastycznie spadły

Spowodowany przez epidemię koronawirusa kryzys uderzył nie tylko w pracodawców i pracowników. Aby skorzystać z tarczy antykryzysowej 3.0, przedsiębiorcy musieli obniżyć wynagrodzenie swoich podwładnych o 20 procent. Odbiło się to na matkach, które zaczęły pobierać zasiłek macierzyński po wprowadzeniu tarczy, a to dlatego, że jego wysokość jest naliczana od nowej, obniżonej podstawy. W rezultacie mamy zaczęły pobierać świadczenia znacznie niższe niż wcześniej. Tego skutku wprowadzenia tarczy antykryzysowej ustawodawca chyba nie przewidział.

Resort rodziny przygotował poprawkę przepisów. “Uwzględniamy argumenty kobiet”

Poszkodowane kobiety zaczęły organizować się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Swoją sprawą zainteresowały między innymi Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który wystosował pismo do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego interwencja nic jednak nie dała. Przyjmujące zasiłek macierzyński nie dawały jednak za wygraną. Sprawę nagłośniły media i w końcu resort pochylił się nad sprawą.

– Uwzględniamy argumenty kobiet, które do nas docierały – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z RMF FM.

Wiadomo, że resort rodziny przygotowuje poprawkę do obowiązujących przepisów. Ma ona dotyczyć kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę z niską podstawą i dodatkiem motywacyjnym, których firmy skorzystały z rządowych dopłat do wynagrodzeń. Kiedy zmiana zdotycząca zasiłku macierzyńskiego zostanie wprowadzona, tego nie wiadomo. Nieoficjalnie mówiono, że pojawi się ona w porządku obrad Sejmu w piątek 14 sierpnia. Tak się jednak nie stało.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo