Od kiedy 700 plus zamiast 500 plus? “Decyzja o tym już zapadła”. Waloryzacja jeszcze przed wyborami?

Dyskusja o konieczności waloryzacji świadczenia 500 plus trwa już od kilku miesięcy. Inflacja coraz mocniej uderza w domowe budżety i na każdym kroku da się odczuć, że realna wartość dodatku znacząco spadła. Okazuje się jednak, że rząd będzie chciał zrekompensować rodzicom tę stratę. Podniesienie 500 plus stanie się prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów nadchodzącej kampanii wyborczej. Od kiedy podwyżka 500 plus? Od kiedy 700 plus zamiast 500 plus?

Od kiedy 700 plus na dziecko 2023?

Temat ewentualnej waloryzacji programu 500 plus regularnie pojawiał się w debacie publicznej, szczególnie w ostatnich miesiącach ze względu na wyjątkowo wysoki poziom inflacji. Od dłuższego czasu ekonomiści oraz politycy zwracają, że realna wartość świadczenia jest dużo niższa niż w momencie wejścia w życie. Wcale nie trzeba być jednak specjalistą, żeby to odczuć. Wielu rodziców narzeka, że za tę samą kwotę mogą kupić znacznie mniej produktów niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Według oficjalnych wyliczeń 500 plus jest obecnie warte nawet około 150 zł mniej w porównaniu z rokiem 2016.

Nie dziwi zatem fakt, że większość rodziców popiera waloryzację. Okazuje się jednak, że pomysł podwyżki ma coraz więcej zwolenników również w szeregach partii rządzącej. Jak informuje Gazeta Wyborcza, ma to związek przede wszystkim z nadchodzącymi wyborami. Ewentualna zmiana 500 plus na 700 plus miałaby być asem w rękawie PiS, a jednocześnie konkretną odpowiedzią na zapowiedzi Donalda Tuska (świadczenie tzw. babciowe).

Musimy mieć na najbliższe wybory mocny punkt w polityce społecznej. A że 500 Plus nie było nigdy zmieniane, jego podwyższenie wydaje się naturalnym rozwiązaniem. Decyzja o tym już zapadła.wypowiedź polityka PiS, cytat za Gazetą Wyborczą

Według ustaleń Gazety Wyborczej dotychczas waloryzacja świadczenia nie była przesądzona, ale po ostatnich wystąpieniach Donalda Tuska zapadły inne decyzje. Ponoć na podwyżkę z 500 na 700 zł miał wyrazić zgodę sam premier Mateusz Morawiecki. Pojawia się więc pytanie, od kiedy będzie podwyżka 500 plus i czy rodzice mogą liczyć na większe środki jeszcze przed wyborami.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Ważny termin dla rodziców coraz bliżej

500 plus – najnowsze wiadomości. Waloryzacja przed wyborami?

Wypowiedzi polityka PiS cytowane przez Gazetę Wyborczą to nie pierwsze zapowiedzi ewentualnej podwyżki. W podobnym tonie wypowiadali się m.in. Tadeusz Cymański (Solidarna Polska) oraz Ryszard Czarnecki (europoseł z ramienia PiS). Ich zdaniem świadczenie mogłoby zostać podwyższone nawet do 800 zł. Jednocześnie pojawiły się również głosy, że przy tak wysokiej waloryzacji być może konieczne będzie wprowadzenie kryterium dochodowego.

Na razie ze strony koalicji rządzącej nie padają żadne konkrety. Mimo że nieoficjalnie o waloryzacji mówi się bardzo dużo, to zapytany o nią podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń odpowiedział: “Na sto procent mogę powiedzieć, że w tej chwili nie pracujemy nad takim rozwiązaniem”. Wygląda zatem na to, że trzeba będzie poczekać, aż kampania wyborcza nabierze tempa.

Sprawdź: Terminy wypłat 500 plus 2023. Kiedy ZUS przelewa pieniądze? Rodzice muszą pilnować dat, inaczej stracą pieniądze

Rodzice pytają, czy będzie 700 plus na dzieci

700 plus od kiedy?

Nie brakuje plotek, że będzie to ważny element kampanii wyborczej – dlatego może zostać wprowadzone jeszcze przed wyborami.

500 plus podwyżka – kiedy?

Być może będzie to jednak z obietnic wyborczych PiS, którą będą chcieli zrealizować po wyborach.

Od kiedy 700+?

Na razie nie padają konkretne daty, wydaje się jednak, że będzie to jeden z najważniejszych tematów kampanii.

500+ czy 700+?

Według nieoficjalnych informacji koalicja rządząca chce podnieść 500 plus do 700 nawet jeszcze w tym roku.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo