Opryszczka wargowa w ciąży a noworodek

Opryszczka wargowa w ciąży: wirus nie musi być groźny

Opryszczka wargowa w ciąży niejednokrotnie  bardzo stresuje przyszłe mamy. Większość kobiet panikuje, ale tak naprawdę nie ma do tego żadnych powodów. Opryszczka wargowa, jeśli wystąpiła po raz kolejny, nie ma wpływu na przebieg ciąży. Natomiast osobnym tematem jest możliwość jej przeniesienia na noworodka przez osobę zakażoną (po porodzie).

Opryszczkę wargową wywołuje wirus opryszczki pospolitej (w skrócie HSV), którego możemy podzielić na dwa gatunki (HHV-1 i HHV-2). Może się ona rozwijać w 2 okolicach naszego ciała: w okolicy ust (wargowa) oraz w okolicy krocza (genitalna). Jednakże opryszczki wargowej nigdy nie należy utożsamiać z opryszczką genitalną. W ciąży, z punktu widzenia medycznego, ważne jest tylko to, czy opryszczka wystąpiła pierwszy raz oraz w jakiej okolicy się znajduje.

Objawy opryszczki

Objawy opryszczki są powszechnie znane. Opryszczka wargowa charakteryzuje się wystąpieniem zmiany w obrębie ust. Często jej pojawienie ma związek ze stresującymi wydarzeniami, osłabieniem, chorobą. Początkowo w miejscu jej przyszłego wystąpienia może występować mrowienie lub swędzenie, a także ból. Potem pojawia się zapalna grudka, która przeobraża się w pęcherzyk i nadżerkę bądź owrzodzenie.

Natomiast w przypadku opryszczki genitalnej objawy wyrażone w podobny sposób znajdują się w okolicy krocza (przeważnie na wargach sromowych). Mogą jej również towarzyszyć inne dolegliwości, jak: ból czy charakterystyczna wydzielina śluzowa z pochwy, świąd, pieczenie.

Opryszczka wargowa: przyczyny

Jak dochodzi do zakażenia opryszczką? Najczęściej przez kontakt z wydzielinami chorego:

  • Picie ze wspólnej szklanki;
  • Używanie tych samych ręczników;
  • Kontakty seksualne;
  • Całowanie;
  • Kontakt bezpośredni z osobą, u której występują objawy (a konkretniej kontakt ze zmianą przez np. pocałunek);
  • Okołoporodowo (przy opryszczce typu genitalnego).

Zagrożenia związane z opryszczką w ciąży

Przede wszystkim jakiekolwiek zagrożenia dla dziecka wynikają tylko i wyłącznie z wystąpienia opryszczki po raz pierwszy lub/i z opryszczki genitalnej. Opryszczka wargowa w ciąży nie jest groźna dla dziecka. Możesz wciąż używać swoich plastrów lub maści sprzed ciąży. Na opryszczkę wargową w ciąży możesz też stosować domowe sposoby, z których korzystałaś do tej pory. Może ona zostać przeniesiona na dziecko tylko po porodzie w momencie kontaktu ze zmianą (np. przy całowaniu). Dlatego po porodzie stosuje się zazwyczaj leczenie przeciwwirusowe.

Istotna klinicznie jest więc opryszczka genitalna. Wówczas włączane jest odpowiednie leczenie. Dziecko może zarazić się tylko przez kontakt z tą zmianą, dlatego rezygnuje się z porodu siłami natury na rzecz cięcia cesarskiego. U kobiet zarażonych stwierdza się również częstsze występowanie porodu przedwczesnego oraz przedwczesnego odejścia wód płodowych.

Jak chronić się przed zakażeniem?

Jeśli nigdy w życiu nie miałaś opryszczki to albo nie jesteś zakażona, albo jesteś bezobjawowym nosicielem. Jednakże dobrze jest podjąć wszelkie środki zapobiegawcze, aby uniknąć tej sytuacji, gdyż jak już wspomniano wystąpienie opryszczki w ciąży po raz pierwszy wymaga leczenia. Przede wszystkim ogranicz kontakt z osobami, które mają aktywne objawy (obecność zmiany). Nie chodzi tu tylko o sam kontakt, ale również o używanie tych samych przedmiotów. Jeśli odwiedzasz kogoś na dłużej, zabierz ze sobą własne przybory toaletowe, a jeśli wiesz, że ktoś już wcześniej miał opryszczkę, dopytaj się czy w tym momencie występują u niego objawy. Nie korzystaj również z tych samych naczyń (szklanki, butelki z piciem) oraz sztućców.

Opryszczka wargowa a karmienie piersią

Według najnowszych wytycznych AAP (American Academy of Pediatrics) kobiety z każdym rodzajem opryszczki mogą karmić piersią.

W przypadku opryszczki wargowej konieczne jest, aby zmiana nie była zlokalizowana na piersi. „Chorą” piersią nie można karmić, natomiast jeśli na drugiej piersi nie występuje zmiana, można spokojnie kontynuować karmienie piersią. Ponadto mama powinna skonsultować się z lekarzem i zastosować leczenie przeciwwirusowe. Kontynuacja karmienia piersią zależy od przyjmowanego leku (a konkretniej czy przenika on do mleka kobiecego). Dlatego przy wizycie u lekarza warto wspomnieć o chęci karmienia piersią. Poza tym obowiązuje stosowanie plasterków na owrzodzenie i bezwzględne unikanie kontaktu z pęcherzykiem (np. całowanie – niestety w tym wypadku jest to trudne, ale miejmy na uwadze dobro maluszka) podczas opieki nad dzieckiem.

W przypadku opryszczki genitalnej konieczne jest zakrywanie zmian, w większości przypadków również stosuje się leczenie przeciwwirusowe.

Opryszczka wargowa w ciąży nie stanowi zagrożenia dla Twojego dziecka, jeśli wystąpiła po raz kolejny. W takim przypadku nie powinnaś się martwić i dalej cieszyć się swoim maluszkiem. Jeśli pojawiła się po raz pierwszy lub/i znajduje się w okolicy krocza powinnaś skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, gdyż konieczne jest wdrożenie leczenia. Podczas połogu nie rezygnuj z karmienia piersią (jeśli jest to możliwe). To również buduje Twoją pozytywną więź z maluszkiem i świadczy o Twojej miłości.

Zdjęcie główne: wikipedia

Dodaj komentarz

Dolegliwości niemowląt
Kolka niemowlęca - przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania
Kolka jelitowa u niemowląt Kolka niemowlęca ma postać napadowego płaczu dziecka, którego nie da się w żaden sposób ukoić. Towarzyszy jej podkurczanie nóżek, poszerzenie obwodu brzucha dziecka i zwiększona ilość gazów
Czytaj dalej
Materiały prasowe
Jak nauczyć dziecko "czytać fotografie"? Zapraszamy na super warsztaty „Widzi-mi-się”!
Czego nie widzimy na zdjęciu? Co kolor zmieni w czarno-białych zdjęciach? Czym jest kadr? Czy fotografię można czytać? Czy można przez nią patrzeć? Czy każdy widzi ją inaczej? Na te i
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Kość ogonowa (inaczej kość guziczna) jest ostatnim odcinkiem naszego kręgosłupa, który anatomicznie znajduje się tuż pod kością krzyżową. Ze względu na okolicę miednicy mniejszej jest to region narażony na zmiany
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy?
Drogie Panie, wybaczcie ten bezpośredni początek, ale już w pierwszym zdaniu muszę napisać, że długość szyjki macicy w ciąży powinna być starannie i systematycznie kontrolowana. Warto o tym pamiętać, ponieważ
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Truskawki w ciąży i podczas karmienia piersią
Truskawki to nieodłączny element pierwszych letnich dni. Przypadający na przełom maja i czerwca początek sezonu na te owoce zwiastuje, że wakacje są już blisko. Uwielbiane przez Polaków w każdej postaci:
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Czy kobiety w ciąży muszą nosić maseczki? W jakich przypadkach zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe podczas porodu?
Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wprowadzony w Polsce już 16 kwietnia. Oznacza to, że w miejscach publicznych każdy, obowiązkowo musi nosić maseczkę lub w inny sposób zasłonić usta i
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Zdrowie w ciąży
Migrena w ciąży [przyczyny, leczenie, domowe sposoby na migrenę]
Migrena w ciąży to częsta przypadłość, z którą borykają się przyszłe mamy szczególnie w I trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety, które przed ciążą często odczuwały bóle głowy, doświadczają ich
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Gorączka w ciąży: od ilu stopni mówi się o podwyższonej temperaturze w ciąży?
Nieznacznie podwyższona temperatura ciała na początku ciąży jest stanem fizjologicznym, natomiast gorączka w ciąży jest powodem do niepokoju. Najczęściej jej przyczyną jest infekcja lub toczący się w organizmie proces zapalny.
Czytaj dalej