Kolka niemowlęca – przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Kolka jelitowa u niemowląt

Kolka niemowlęca ma postać napadowego płaczu dziecka, którego nie da się w żaden sposób ukoić. Towarzyszy jej podkurczanie nóżek, poszerzenie obwodu brzucha dziecka i zwiększona ilość gazów jelitowych. Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym. Jej objawy dotyczą aż 10 – 40% niemowląt. Nie ma również różnic między noworodkami karmionymi piersią lub mieszanką modyfikowaną, występuje u dzieci zarówno z jednej, jak i z drugiej grupy. Dolegliwości te mogą występować u noworodków już od 3 tygodnia życia.

Kolka niemowlęca – przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Przyczyny kolki jelitowej

Niestety, pomimo długotrwałych badań nad etiologią, przyczyna kolki niemowlęcej nie jest znana. Obecnie proponowanymi (ale niepotwierdzonymi) wyjaśnieniami są:

  • Niedojrzałość układu pokarmowego noworodka;
  • Zmiany w mikroflorze jelitowej;
  • Możliwe zapalenie układu pokarmowego;
  • Niewłaściwe techniki karmienia niemowlęcia;
  • Alergie;
  • Nietolerancje pokarmowe.

Kolki wciąż są tematem wymagającym badań naukowych. Wbrew opiniom, które czasem można spotkać nie tylko w internecie, kolka niemowlęca nigdy nie wynika z błędów popełnianych przez rodziców np. przy pielęgnacji noworodka.

Objawy kolki niemowlęcej

Już wspomnianym i bardzo charakterystycznym objawem kolki jest nie dający się ukoić płacz dziecka. Na twarzy noworodka może pojawić się zaczerwienienie, a następnie grymas i krzyk. Często towarzyszy temu prężenie oraz podkurczanie nóżek. Dotykowo brzuszek dziecka jest wzdęty. W stolcach można zauważyć niewielką domieszkę śluzu. Jego oddawaniu towarzyszy także oddawanie dużej ilości gazów.
Objawy te występują zazwyczaj w godzinach wieczornych (18.00 – 22.00) i mogą mieć różne nasilenie. Przy rozpoznaniu bierze się również pod uwagę czas trwania. Przy kolce dolegliwości te trwają zazwyczaj powyżej 3h i powtarzają się cyklicznie (3 razy w tygodniu lub więcej).

Występowanie kolki niemowlęcej nie ma wpływu na rozwój niemowlęcia. Objawy samoistnie ustępują ok. 3-4 miesiąca życia dziecka.

Sprawdź: Jak odróżnić kolkę od dyschezji niemowlęcej?

Wizyta u lekarza

W przypadku kolki niemowlęcej warto wybrać się do lekarza, aby wykluczyć występowanie innych chorób. Niestety, do tej pory nie odkryto właściwych metod leczenia kolki niemowlęcej. Pozostaje tylko działanie zapobiegawcze.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Jak już wspomniano, w przypadku kolki niemowlęcej i tak warto wybrać się do lekarza, aby wykluczyć współistnienie innych, ewentualnych chorób. Niemniej jednak istnieją sposoby zapobiegania kolkom u niemowląt. Wśród nich znajdują się:
Właściwa technika karmienia niemowlęcia – karmienie powinno odbywać się bez pośpiechu i we właściwej pozycji (główka dziecka powinna być nieznacznie uniesiona). Po karmieniu należy ułożyć dziecko w pozycji wysokiej (np. na ramieniu) i przytrzymywać w ten sposób przez około 30 min. Nie należy przekarmiać dziecka. Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym powinno się dobrać odpowiedni smoczek do butelki dla niemowlaka. Przy testowaniu smoczka nie powinien z niego wypływać pokarm, a jedynie kapać. Zmusza to niemowlę do właściwego ssania podczas jedzenia i zapobiega połykaniu nadmiernej ilości powietrza. Ponadto smoczek powinien być zbliżony do anatomii piersi – szeroka podstawa i niewielka końcówka.
Jednolite dźwięki – są typowo domowym sposobem na kolkę jelitową. Noworodki i niemowlęta uwielbiają jednolite dźwięki. Podczas występowania objawów możesz włączyć muzykę, której słuchałaś w ciąży. Znane dźwięki często potęgują bezpieczeństwo odczuwane przez Twojego maluszka i pomagają mu się uspokoić.
Leki ułatwiające usunięcie gazów jelitowych i preparatów działających rozkurczowo – kwestię tą zawsze należy skonsultować z lekarzem. Wiele preparatów na rynku ma obecnie postać kropelek, co ułatwia ich aplikację do buzi dziecka. Stosowanie herbatek z kopru włoskiego lub mięty jest obecnie kwestią kontrowersyjną. Z jednej strony są jasne zalecenia, że dziecka karmionego piersią nie powinno się dopajać. Z drugiej strony herbatki te przynoszą ulgę wielu dzieciom i nie wpływają w znaczący sposób na karmienie piersią (kiedy są rozsądnie stosowane). W badaniach klinicznych nie wykazano jednak znacznego wpływu ww. środków na zmniejszenie dolegliwości związanych z kolką niemowlęcą. W tym wypadku decyzja ściśle zależy od rodziców.
Eliminacja alergenów z diety mamy – jest to również kwestia kontrowersyjna. Takie zmiany powinny zawsze zostać skonsultowane z dietetykiem. Proponowane diety opierają się głównie na eliminacji mleka i jego przetworów oraz kofeiny, ostrych przypraw i warzyw. Nie należy samodzielnie unikać podanych pokarmów, gdyż może to spowodować powstanie niedoborów.
Stosowanie probiotyków – analizy naukowe potwierdziły zasadność stosowania probiotyków w przypadku kolki niemowlęcej. Mogą stanowić one opcję terapeutyczną dla niemowląt karmionych piersią.

Sprawdź także: Czym są rurki Windi, które polecają rodzice do walki z kolką? >>

Kolka jelitowa u niemowląt jest tematem spędzającym sen z powiek większości rodziców. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że nie wynika ona z błędów popełnianych przez rodziców, a jedynie jest pewnym etapem w życiu niemowlęcia. Dolegliwość ta dotyka większość dzieci, ale ustępuje około 3 miesiąca życia i nie wpływa na ich rozwój.

Dodaj komentarz

Newsy
Niebezpieczne bajki w serwisie Youtube! Uważaj, co ogląda Twoje dziecko...
Dziennik "The Times" i BBC przeprowadziły wspólnie śledztwo, które ukazało gigantyczny problem w popularnym serwisie Youtube. Odkryły bowiem istnienie tysięcy kanałów, na których zamieszczane były filmiki animowane, których treści były
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Opryszczka wargowa w ciąży a noworodek
Opryszczka wargowa w ciąży: wirus nie musi być groźny Opryszczka wargowa w ciąży niejednokrotnie  bardzo stresuje przyszłe mamy. Większość kobiet panikuje, ale tak naprawdę nie ma do tego żadnych powodów. Opryszczka
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt Zdrowie dziecka
Dziecko wymiotuje żółcią
Wymioty to gwałtowne wyrzucenie treści żołądka przez usta, bądź nos, w wyniku silnych skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej, któremu zazwyczaj towarzyszą nudności i ból brzucha. Jest to naturalny mechanizm
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Gdy dziecko wymiotuje… Co podać dziecku przy wymiotach?
Wymioty u dzieci i niemowląt występują znacznie częściej niż u osób dorosłych. Nie zawsze wiążą się z czymś poważnym. Dowiedz się w jaki sposób pomóc maluchowi, co podać dziecku przy
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Niemowlę ulewa wodą? Kiedy ulewanie niemowlaka powinno nas zaniepokoić?
Ulewanie to jedna z licznych dolegliwości niemowląt. Zazwyczaj powodem jest jedynie niedojrzałość układu pokarmowego, ale nie zawsze. Podpowiadamy, co może być przyczyną tego, że niemowlę ulewa wodą, na co zwrócić
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Katar u niemowlaka: sposoby na zatkany nosek
Katar u niemowlaka to bardzo powszechna przypadłość. Zatkany nos jest uciążliwy u dużych i małych, jednak w przypadku noworodków, może prowadzić do powikłań. Niemowlęta do końca 1 roku życia oddychają wyłącznie
Czytaj dalej