Królik miniaturka: rasy, ceny, wymagania

Królik miniaturka to zwierzątko, o którym marzy wielu dzieci. Wygląda uroczo i potrafi mocno przywiązać się do swojego właściciela. Zwierzę to wymaga starannej opieki i pielęgnacji. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze rasy królika miniaturki, wyjaśniamy jak o niego dbać oraz odpowiadamy na pytanie o to, ile kosztuje króliczek miniaturka.

Królik miniaturka – rasy

Króliki miniaturki występuje pod różnymi rasami. Różnią się one m.in. pod względem wielkości, ciężaru ciała, kształtu uszu i oczu czy rodzaju sierści. Przedstawiamy najpopularniejsze rasy, takie jak m.in. królik baranek czy królik karzełek.

Królik holenderski (Holland Lop)

królik holenderski
Ta rasa królika miniaturkowego wyróżnia się czarno-białą barwą. Zwierzę to ma białe łapki oraz przednią część tułowia. Można go również rozpoznać po jedwabistej, sprężystej i gęstej sierści o długości około 2,5 centymetra.

Królik Baranek (Mini Lop)

królik baranek (mini lop)
Niezwykle popularna króliczek miniaturka, którego wyróżniają długie i oklapnięte uszy. Jest cięższy niż inne króliki miniaturki, ponieważ waga jego ciała może osiągać nawet w okolicach 2,5 kilograma. Królik baranek miniaturka może mieć różną długość sierści. Jest to wyjątkowa aktywna ruchowo i radosna rasa.

Lew miniaturka (Lionhead Rabbit)

Lew Miniaturka - króliczek - Lionhead rabbit
Ten mini królik wyróżnia się długim, bujnym futrem na głowie, które układa się w grzywę. Jego ciało jest zaokrąglone, a pyszczek dobrze rozwinięty. Rasa ta jest mało towarzyska, dlatego nie wymaga częstej obecności człowieka.

Angora

królik angora
Można go rozpoznać na podstawie krótkich i sterczących uszu, a także długiej sierści. Rasa ta wymaga częstego czesania. Głaskanie tego króliczka jest dla dziecka bardzo przyjemne.

Mini Rex

króliczek mini rex
Królik mini, który w porównaniu do innych ras jest mniej strachliwy. Wyróżnia go również spora aktywność ruchowa, radosne usposobienie oraz posiadanie miękkiego, aksamitnego futerka.

Królik Hermelin


Wyglądem przypomina królika holenderskiego, jednak tym co odróżnia go od tej rasy, jest jego jednolita barwa sierści, zwykle biała.

Polish (Hermelin)


Łagodna rasa miniaturkowego króliczka, którego można rozpoznać na podstawie delikatnie spłaszczonego pyszczka oraz krótkich uszu. Osiąga wagę około 1,1-1,3 kilograma. Występuje w różnych odmianach kolorystycznych.

Karzełek Teddy


Królik domowy rasy Karzełek Teddy jest najmniejszym spośród królików miniaturek. Osiąga on około 25 centymetrów długości i 8 centymetrów długości. Jego cechą charakterystyczną jest gęsta sierść, która wymaga czesania nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Królik karzełek ma również krótkie uszy, malutką główkę, wypukłe oczy oraz krótki tułów. Można go także rozpoznać pod krótkim ogonku.

Królik miniaturka – cena

Cena zakupu królika miniaturki nie jest wysoka – zwykle wynosi od 30 do 150 złotych. Nie wystarczy jednak odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje królik miniaturka. Trzeba również wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z jego posiadaniem. Niezbędne jest kupienie klatki, za którą przyjdzie zapłacić od 50 do 300 złotych. Powinna ona być wypełniona wyściółką, który kosztuje co najmniej kilkanaście złotych. Trzeba również zaopatrzyć klatkę w poidełko dla królika, którego cena wynosi około 10 złotych. Do stałych kosztów zalicza się także zakup suchej karmy – w tym przypadku zapłacimy około 25-40 złotych za opakowanie.

Jak dbać o królika miniaturkę?

Królik miniaturka jest zwierzątkiem, które lubi spokojne warunki, dlatego należy chronić go przed hałasem i wystrzegać się jakiegokolwiek krzyku w jego obecności. Boi się nerwowych ruchów człowieka, a także może reagować agresywnie w przypadku jego gwałtownego podnoszenia – zwłaszcza za uszy lub za sierść. Uwielbia, kiedy właściciel leży przy nim i spokojnie go obserwuje. Lubi również gryźć różne twarde przedmioty, dlatego warto umieścić w jego klace kartonowe rurki i pudełka, gałązki czy wyroby wiklinowe.

Królik mini powinien być przechowywany w dużej klatce z plastikowym spodem i otwieraną górą – im większa, tym dla niego lepiej. Może wtedy pozwolić sobie na ruch i zabawę. Warto umieścić w niej kuwetę. Królik miniaturka nie może być cały czas przechowywany w klatce – należy każdego dnia wypuszczać go co najmniej na kilka godzin. Zanim to zrobimy, trzeba odpowiednio zabezpieczyć kable, łóżka i inne przedmioty, które mógłby pogryźć. Konieczne jest również zablokowanie wąskich przestrzeni, w których mógłby się zaklinować.

Rodzice pytają o królika miniaturkę

Poniżej udzielamy odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania przez tych rodziców, którzy myślą o zakupie dla swojego dziecka miniaturki. Króliki te są na tyle urocze, że ich podarowanie sprawi ogromną radość niejednemu maluchowi.

1. Jaki królik dla dziecka?

Przede wszystkim należy zrezygnować z zakupu zbyt młodego królika miniaturki. Jeżeli takie zwierzątka mają dopiero od 3 do 6 tygodni, wtedy powinny zostać przy swojej mamie, która jest w stanie odpowiednio się nimi zaopiekować. Wybór rasy królika warto uzależnić od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy w mieszkaniu. Jeśli chcemy uniknąć problemów z pielęgnacją króliczka, wtedy najlepiej zdecydować się na nieco większą, gładkowłosą rasę. Królik powinien być zdrowy, na co wskazuje miękka sierść, błyszczące oczy, brak ran oraz wydzieliny z oczu, uszu i nosa, a także dobry stan zębów. Warto rozważyć opcję adopcji królika miniaturki.

2. Gdzie powinna stać klatka dla królika miniaturki?

Najlepiej postawić ją w takim miejscu, które zapewnia dostęp do świeżego powietrza, np. blisko okna. Należy jednak uważać na przeciągi, a w sezonie grzewczym oddalić klatkę od kaloryferów. Miejsce postawienia klatki warto również zaplanować w ten sposób, aby króliczek mógł łatwo nawiązywać kontakt wzrokowy z dzieckiem. Bezwzględnie nie należy stawiać klaski w kuchni, gdyż wysoka temperatura i wilgoć w tym pomieszczeniu zagrażają zwierzęciu.

3. Ile żyje królik miniaturka?

Króliki miniaturki żyją od 7 do 10 lat.

4. Co je królik miniaturka?

Króliczek miniaturka je suchą karmę, zioła, warzywa oraz owoce. Można zdecydować się na zakup gotowych mieszanek, które zawierają wszystkie niezbędne dla jego zdrowia składniki odżywcze. Składnikiem diety takiego zwierzęcia jest również kora drzew, siano, trawy oraz gałązki drzew owocowych. Spośród warzyw i owoców można mu podawać zwłaszcza:

  • melony,
  • jabłka,
  • gruszki,
  • truskawki,
  • ananasa,
  • brzoskwinie,
  • marchew,
  • rzodkiewkę,
  • szpinak,
  • pietruszkę,
  • paprykę,
  • seler,
  • cykorię,
  • karczochy,
  • brukselkę,
  • rzepę,
  • dynię,
  • buraki,
  • brokuły,
  • kalafior.

5. Jak karmić królika miniaturkę?

Przede wszystkim należy tak dobierać jego dietę, aby uniknąć ryzyka problemów żołądkowych. Produkty powinny zawierać sporą ilość błonnika, a także być odpowiednio urozmaicone. Jeżeli odbieramy królika od poprzedniego właściciela, wtedy warto upewnić się, jak wyglądał jego dotychczasowy jadłospis. Nowy pokarm powinien być wprowadzany powoli, w odpowiednich odstępach czasowych.

6. Ile trwa ciąża u królika miniaturki?

Czas trwania ciąży u królika miniaturki jest podobny jak w przypadku zwykłego królika i wynosi od 30 do 35 dni.

Mamy więc nadzieję, że teraz już wiecie, jaki królik miniaturka będzie odpowiedni dla dziecka i jak się o niego troszczyć.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Królik miniaturka: rasy, ceny, wymagania

  1. Króliki to odpowiednie zwierzaki na pierwszy raz, aby uczyć dziecko odpowiedzialności 🙂

    • Króliki też trzeba czesać jak każde inne zwierzaki domowe. Potrafią też narobić sporo bałaganu i na to trzeba być przygotowanym.

      Wieczór kawalerski i panieński

      Wieczór kawalerski

      Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

      Czytaj dalej →
      Muzyka na wesele

      Piosenki dla rodziców

      Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo