Czego nie może jeść pies?

Wielu właścicieli psów stara się urozmaicać dietę swoich milusińskich, podając im jak najwięcej różnorodnych produktów. To godna pochwały postawa – o ile przed rozszerzeniem jadłospisu dowiesz się, co można podawać zwierzęciu bez obaw, a co jest dla niego silnie toksyczne. Czego nie może jeść pies? Dlaczego nie wszystkie warzywa są dla niego zdrowe? Czy pies może jeść pestki słonecznika lub wiórki kokosowe? Rozwiewamy wątpliwości!

Czy pies może jeść słonecznik?

Słonecznik dla psa – czy to dobry pomysł? Jak najbardziej: zawarte w pestkach fitosterole obniżają poziom cholesterolu i chronią przed nowotworami, a kwasy omega-6, fosfor czy witamina E – wpływają pozytywnie na kondycję i wygląd zębów, skóry i sierści. Ziarna słonecznika są jednak dość kaloryczne i tłuste: warto podawać je w bardzo niewielkiej ilości (kilka ziaren dziennie) lub wzbogacać dietę zwierzęcia o większą gramaturę produktu raz na kilkanaście dni. Pamiętaj, aby nie podawać psu słonecznika solonego – jeśli nie jesteś pewien składu gotowego produktu w paczce, kup ziarna w łupinach i samodzielnie je obierz.

Czy pies może jeść mak?

Niestety, nie wszystko, co naturalne służy psu – twój czworonożny przyjaciel zdecydowanie nie powinien spożywać ziaren maku, zawierającego toksyczne dla zwierząt alkaloidy. W najlepszym przypadku, zjedzenie maku spowoduje u psa zatrucie pokarmowe – w najgorszym, może doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian neurologicznych. Jeśli twój pies spędza dużo czasu na podwórku, koniecznie usuń też z ogrodu kwiaty maku polnego.

Czy pies może jeść czarnuszkę?

Tak! Nasiona czarnuszki, zwanej także czarnym kminkiem, od lat znane są z właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim, ograniczają wchłanianie glukozy i przyśpieszają produkcję insuliny, dzięki czemu sprawdzą się świetnie w wspomaganiu leczenia czworonożnych diabetyków. Czarnuszka działa też antyhistaminowo, wspomagając funkcjonowanie psów ze skłonnością do alergii. Śmiało można podawać czarnuszkę psu, dosypując nasion do karmy, lub podawać olej z czarnuszki bezpośrednio do pyska. Nie należy jednak przekarmiać psa olejem – jest dość tuczący. Najlepiej podawać czarnuszkę w płynnej formie 2-3 razy w tygodniu.

Czy pies może jeść imbir?

Niektóre z przypraw działają bardzo korzystnie na psi organizm – zalicza się do nich imbir. Jego korzeń wykazuje silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, przyspieszając przy tym krążenie i zwiększając apetyt psa. Łagodzi też objawy cukrzycy. Przy wprowadzaniu przyprawy do diety psa, warto mieć jednak na uwadze jedną z najstarszych zasad medycyny – to dawka czyni truciznę. Niewielkim psom można podać jednorazowo maksymalnie 1/8 łyżeczki sproszkowanego imbiru, średnim – do 1/4, a największym – do całej łyżeczki. Imbiru, nie podaje się też psom z chorobami serca, a także: ciężarnym i karmiącym sukom.

Czy pies może jeść awokado?

Czego nie może jeść pies? Zdecydowanie egzotycznego, zielonego owocu z dużą pestką! Awokado dla psa jest bardzo szkodliwe – zawiera persin, toksynę wchodzącą w skład preparatów grzybobójczych używanych przy uprawie rośliny. Substancja jest wprawdzie w pełni bezpieczna dla ludzi: u psów, wywołuje jednak silne biegunki, wymioty i problemy z wydalaniem wody z organizmu. To nie wszystko! Choć wbrew powszechnemu przekonaniu awokado jest owocem, a nie warzywem, zawiera niemalże 10 razy więcej tłuszczu niż maliny, jabłka czy banany – a jak wiadomo, tłuszcze to najbardziej kaloryczna grupa składników odżywczych. Awokado, jest więc nie tylko niezdrowe dla psów, ale także – dość tuczące.

Czy pies może jeść kokos?

Czy mleko kokosowe dla psa to dobry pomysł? Czy pies może jeść wiórki kokosowe? I tak i nie – wszystko zależy od dawki. Miąższ kokosowy i produkty z niego powstałe (jak mleko czy wiórki), działają korzystnie na organizm psa, stymulując układ immunologiczny i przyśpieszając gojenie się ran. Poprawiają również wygląd sierści. Nadmiar kokosa w diecie, może powodować jednak biegunkę. W pełni bezpieczną ilość stanowi garść wiórek dodanych do psiej miski. Olej czy mleko kokosowe mogą stanowić z kolei bazę domowej potrawki mięsnej dla psa.

Czy pies może jeść ziemniaki?

Choć ziemniaki nie są szkodliwe dla psów, solanina zawarta w zielonych częściach warzywa jest silnie toksyczna dla zwierząt i ludzi. Jeśli więc obierasz dość grubo młode, kiełkujące ziemniaki, aby całkowicie odkroić zieloną część (niebezpieczną także dla ludzi!), koniecznie sprzątnij obierki – pies może zatruć się po ich spożyciu. Nie przesadzaj też z podawaniem psu ugotowanych ziemniaków: węglowodany powinny zaspokajać jedynie 7% dziennego zapotrzebowania psa na składniki odżywcze.

Czy pies może jeść rzodkiewkę?

Ciągle poszerzasz wiedzę o tym, czego nie może jeść pies? Bez obaw – nie musisz wpisywać rzodkiewki na listę zakazanych produktów. To warzywo stanowi świetne źródło błonnika, witaminy C i potasu. Ponadto, szorstka struktura rzodkiewek pomaga ścierać płytkę nazębną. Z ilością rzodkiewki nie można jednak przesadzić: najlepiej podawać psu poszatkowaną garść bulw raz na kilkanaście dni. Co ważne: ze względu na specyficzny smak, nie każdy pies polubi to warzywo.

Czy pies może jeść kaki?

Część z nas włącza do codziennej diety egzotyczne owoce, aby dostarczyć sobie zróżnicowane składniki odżywcze. Jednak czy powinniśmy podawać psom tak niecodzienne produkty? W przypadku kaki, czyli inaczej – persymony, nie trzeba się obawiać. Jej owoce, wzmacniają układ odpornościowy psa, nie wywołując przy tym zaparć (jak np. banany).

Czy pies może jeść czekoladę?

Powszechnie wiadomo, że nie można podawać psu czekolady, zawierających toksyczną dla zwierząt teobrominę – już kilka kostek może spowodować poważne zatrucie, a nawet: śmierć.

Czy psy mogą jeść pierniki?

Co z piernikami? Dużo osób dodaje do nich kakao – a więc podstawowe źródło szkodliwej teobrominy. Spożycie pierników z domieszką kakao może więc zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia: jeśli pies je zje, należy niezwłocznie wywołać u niego wymioty i udać się do weterynarza.

Czy wszystkie słodycze są tym, czego nie może jeść pies?

Wypieki pozbawione teobrominy, także nie są zdrowe dla zwierzęcia. Korzenne łakocie, za sprawą mąki i cukru, zawierają dużo węglowodanów, które powinny stanowić jedynie ok. 7% spożywanych przez psa składników pokarmowych.

Pamiętaj: nie podawaj psu żadnych słodyczy, a unikniesz zadawania tak często pytania „czego nie może jeść pies?”.

Zobacz również: Jaki pies dla dzieci będzie najbardziej odpowiedni?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo