Podwyżki dla nauczycieli według Kaczyńskiego: “Jak rzucimy nowe pieniądze teraz, inflacja pójdzie w górę”

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas jednego z ostatnich wystąpień odniósł się do kwestii ewentualnego wzrostu płac nauczycieli. Gdy wypowiedź szefa partii rządzącej rozniosła się w mediach, w sieci zawrzało. Na podwyżki dla nauczycieli według Kaczyńskiego nie ma miejsca w aktualnym budżecie i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie były brane pod uwagę. Czy to oznacza, że wkrótce czeka nas strajk w szkołach?

Podwyżki dla nauczycieli według Kaczyńskiego

Zbyt niskie pensje nauczycieli to temat, który już od lat rozgrzewa opinię publiczną. Szczególnie wiele emocji budzi jednak w ostatnich miesiącach ze względu na to, że stale rośnie inflacja, a wraz z nią zwiększają się koszty życia – coraz więcej płacimy nie tylko za żywność czy usługi, ale także za elektryczność, gaz oraz paliwo.

Podwyżki dla nauczycieli wprowadzone przez rząd w maju nie spełniły oczekiwania środowiska nauczycielskiego. Mimo że ogłaszane jako sukces w rzeczywistości często wyniosły raptem kilkadziesiąt złotych. W związku z tym Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił swoją poprawkę do rządowej nowelizacji Karty Nauczyciela. Propozycja zakłada podniesienie wynagrodzeń wszystkich nauczycieli o 20%. Poprawkę poparł Senat, a już wkrótce ma trafić z powrotem do Sejmu.

Wszystko wskazuje jednak na to, że projekt ZNP zostanie odrzucony przez Sejm, większością głosów partii rządzącej. Potwierdzeniem tego mogą być słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w taki sposób wypowiedział się o ewentualnym wzroście nauczycielskich pensji:

W oświacie jest dużo do zrobienia. Pensje nauczycieli są za niskie. Trzeba to zmienić. Na to trzeba jednak większego budżetu i rozwoju gospodarczego. Jak rzucimy nowe pieniądze teraz, inflacja pójdzie w górę. A w szkołach pracuje prawie 1 mln ludzi, nauczycieli, obsługi administracyjnej. To duży wydatek.Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Zobacz: Nauka zdalna przez brak węgla? Nowy projekt rozporządzenia przygotowuje szkoły na najgorsze

Czy we wrześniu rozpocznie się strajk?

W ostatnim czasie dużo mówi się o potencjalnym strajku nauczycieli, który mógłby się rozpocząć już we wrześniu. Wspominali o tym również przedstawiciele związków zawodowych. Podkreślają także, że oprócz żenująco niskich płac powodem do protestu może być również rosnąca ilość obowiązków – ze względu na ogromne braki kadrowe, niektórzy nauczyciele pracują w kilku szkołach lub wyrabiają po 1,5 etatu.

Bez rozwiązania problemu, jakim są żenujące pensje nauczycieli, nie ma szans na kreatywne rozwiązania w edukacji i rozwiązanie problemów polskiej oświaty.Sławomir Wittkowicz z FZZ

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższych miesiącach polski system oświaty może czekać prawdziwy kryzys. Z powodu niewspółmiernych do nakładu pracy wynagrodzeń coraz więcej nauczycieli odchodzi z zawodu, nowych kandydatów na robienie kariery w szkole brak, a problem będzie się z pewnością tylko pogłębiał.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo