Post dla dzieci. Czy każdy musi pościć w piątek? Ścisły obowiązuje tylko w konkretnym wieku

Post to jedna z najbardziej popularnych praktyk religijnych na całym świecie. Zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego post obowiązuje w najważniejsze święta w roku oraz w każdy piątek. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych powinny zachować także dzieci. Od ilu lat obowiązuje post w piątek? Czy post ścisły obowiązuje dzieci? Kto nie musi pościć w piątki? Od ilu lat obowiązuje post w Środę Popielcową? Od ilu lat jest post ścisły?

Post dzieci. Do ilu lat obowiązuje post w piątek? Kogo obowiązuje post ścisły?

Przestrzeganie postu to – obok modlitwy czy uczestniczenia we mszy świętej – jedna z najważniejszych praktyk religijnych. W znaczeniu dosłownym sprowadza się on po prostu do ograniczenia liczby posiłków czy zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych czy innych produktów (np. alkoholu czy słodyczy). W sensie duchowym post ma znacznie głębsze znaczenie. Jest to czas, który każdy wierny powinien poświęcić na duchową refleksję i pokutę. Należy się w tym czasie powstrzymywać od wszelkich pokus i niewłaściwych zachowań.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wyróżnia się dwa typy postu – post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Od jedzenia mięsa należy powstrzymać się w każdy piątek w roku. Natomiast postu ścisłego trzeba przestrzegać w Wielki Piątek i w Środę Popielcową. Zgodnie z zasadami wierny może spożyć w ciągu dnia wyłącznie jeden posiłek bezmięsny do syta i ewentualnie dwa mniejsze.

Post ścisły obowiązuje każdego wiernego od ukończenia 18. roku życia do momentu skończenia 60 lat. Piątkową wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych muszą natomiast zachować wszyscy powyżej 14. roku życia.

Zobacz: Kiedy zaczyna się Wielki Post 2024? Wbrew pozorom nie kończy się w Niedzielę Wielkanocną

Post dla dzieci. Od ilu lat obowiązuje post?

Jak wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego, post ścisły nie dotyczy niepełnoletnich wiernych. Należy go przestrzegać dopiero po ukończeniu 18 lat. Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku zachowania wstrzemięźliwości od jedzenia mięsa. Ta zasada dotyczy już dzieci od 14. roku życia.

Sprawdź: Post ścisły w ciąży. Czy ciężarne kobiety muszą pościć? Kościelne reguły nie są jednoznaczne

Czytelnicy pytają, w jakim wieku nie obowiązuje post

Czy dzieci obowiązuje post?

Post ścisły dotyczy tylko osób pełnoletnich, ale od jedzenia mięsa w każdy piątek powinni powstrzymać się wszyscy powyżej 14. roku życia.

Post ścisły obowiązuje od ilu lat?

Od 18. roku życia.

Do jakiego wieku obowiązuje post? Od ilu lat trzeba pościć?

Postu ścisłego należy przestrzegać do 60. roku życia, a od jedzenia mięsa w piątki muszą powstrzymywać się wszyscy powyżej 14 lat.

Od ilu lat jest post?

Post ścisły dotyczy wszystkich wiernych od ukończenia 18. roku życia do momentu skończenia 60 lat, a zakaz jedzenia mięsa w piątki – wszystkich powyżej 14 lat.

Od ilu lat nie obowiązuje post?

Post ścisły nie obowiązuje powyżej 60. roku życia.

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general