Jak wyjąć babkę z formy?

Wiedza o tym, jak wyjąć babkę z formy, przyda się z pewnością każdej pani domu – zwłaszcza w okresie świąt wielkanocnych. Warto zatem poznać kilka trików, które pomogą nam obchodzić się z własnoręcznie upieczonym ciastem.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jeśli wysmarujemy formę przed pieczeniem margaryną - wyjęcie babki po upieczeniu będzie prostsze.
  • Formę silikonową z upieczoną babką należy owinąć chłodną ścierką - wtedy wyciągnięcie babki będzie prostsze.
  • Babkę należy wyjąć z formy po jej ostygnięciu.

Jak wyjąć babkę z formy metalowej?

Wyjmowanie babki z formy będzie łatwiejsze, jeśli samą formę wysmarujemy przed pieczeniem margaryną. Można ją nałożyć specjalnym pędzelkiem albo nawet palcem. Liczy się tu przede wszystkim staranność i dokładność.

Odpowiednio natłuszczoną foremkę wstawiamy do lodówki, aby margaryna zastygła. Dzięki temu nie będzie się później łączyła z ciastem, a ono z kolei bez problemu odejdzie od brzegów.

Jak wyciągnąć babkę z silikonowej formy?

Wielu producentów obiecuje, że silikonowe foremki do wypieków raz na zawsze rozwiążą dylemat, jak wyjąć babkę z formy. Niestety, sprawa nie wygląda aż tak różowo, jak mogłoby wynikać z samych tych deklaracji. Gotowe babki nadal przywierają do foremek, zwłaszcza jeśli te ostatnie posiadają nieco bardziej fantazyjne kształty (na przykład pełne rowków czy wgłębień). 

Foremkę z babką można owinąć chłodną ścierką, co przyczyni się do łatwiejszego wyjęcia ciasta. Wiele osób praktykuje ponadto wysypywanie formy bułką tartą, kokosem, grysikiem albo mąką, chociaż akurat ta metoda zaburza gładkość brzegów wypieku.

Kiedy wyjąć babkę z formy?

Na wyjęcie babki najlepiej decydować się już po jej ostygnięciu. Dzięki temu nasze szanse na otrzymanie nieuszkodzonego ciasta mocno wzrastają. 

Zobacz też: Babka drożdżowa [Łatwy przepis]

Dlaczego babka nie wychodzi z formy?

Wydawać by się mogło, że wyjęcie gotowej babki z foremki to tylko formalność – tymczasem wiele osób (skądinąd kochających pieczenie ciast) największy kłopot miewa właśnie z tym elementem. Okazuje się, że gotowe babki lubią się łamać, co uniemożliwia ich przełożenie na paterę.

Dlaczego jednak gotowe ciasto nie chce wyjść z formy? Przede wszystkim ze względu na swoją tendencję do przyklejania się do jej powierzchni. Oczywiście, istnieją sposoby, aby temu zaradzić.

Rodzice pytają, jak wyjąć babkę z formy

Kiedy wyjmować babkę z formy?

Najlepiej po jej ostygnięciu – dzięki temu ciasto powinno łatwiej odchodzić od brzegów.

Kiedy wyjąć babkę z piekarnika?

Można to zrobić bezpośrednio po zakończeniu procesu pieczenia. Aby babka nie opadła, należy jednak wstrzymać się z wyjęciem jej z formy aż do całkowitego przestygnięcia. 

Co zrobić, żeby babka wyszła z formy?

Trzeba odpowiednio przygotować samą formę: obficie i starannie wysmarować margaryną albo wyłożyć mąką czy kokosem. Takie przygotowania powinny rozwiązać dylemat, jak wyjąć babkę z formy. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wlewać zakwas do żurku?

Domowy żurek to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Niepowtarzalny smak tej zupy po prostu nie może się znudzić. Zanim przygotujesz wyśmienite danie dowiedz się, jak wlewać zakwas do żurku. Jak...

Czytaj dalej →
Wielkanoc

Robótki ręczne: Girlanda i zajączki wielkanocne

Wielkanoc to magiczny czas, który pozwala nie tylko na wspólne, rodzinne spędzenie czasu przy wielkanocnym śniadaniu. To również możliwość nawiązania większych więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu dekoracji świątecznych. Wielkanocne robótki...

Czytaj dalej →
Wielkanoc

Kiedy się je żurek wielkanocny?

Wiele osób zastanawia się kiedy się je żurek wielkanocny? Osoby te zastanawiają się też jak podać żurek wielkanocny, by był pyszny i smakował wszystkim uczestnikom świątecznego śniadania. Jest to niewątpliwie...

Czytaj dalej →
Noworodek

Kiedy i jak widzi noworodek?

Przez długi czas zastanawiano się, kiedy i jak widzi noworodek. Początkowo sądzono, że dziecko po urodzeniu jest ślepe, więc zasadne wydawało się pytanie, po ilu dniach noworodek widzi. Jak się...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general