Jak wyjąć babkę z formy? Co zrobić gdy babka nie chce wyjść z formy?

Wiedza o tym, jak wyjąć babkę z formy, przyda się z pewnością każdej pani domu – zwłaszcza w okresie świąt wielkanocnych. Warto zatem poznać kilka trików, które pomogą nam obchodzić się z własnoręcznie upieczonym ciastem.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jeśli wysmarujemy formę przed pieczeniem margaryną - wyjęcie babki po upieczeniu będzie prostsze.
  • Formę silikonową z upieczoną babką należy owinąć chłodną ścierką - wtedy wyciągnięcie babki będzie prostsze.
  • Babkę należy wyjąć z formy po jej ostygnięciu.

Jak wyjąć babkę z formy metalowej?

Wyjmowanie babki z formy będzie łatwiejsze, jeśli samą formę wysmarujemy przed pieczeniem margaryną. Można ją nałożyć specjalnym pędzelkiem albo nawet palcem. Liczy się tu przede wszystkim staranność i dokładność.

Odpowiednio natłuszczoną foremkę wstawiamy do lodówki, aby margaryna zastygła. Dzięki temu nie będzie się później łączyła z ciastem, a ono z kolei bez problemu odejdzie od brzegów.

Jak i kiedy wyciągnąć babkę z formy silikonowej?

Wielu producentów obiecuje, że silikonowe foremki do wypieków raz na zawsze rozwiążą dylemat, jak wyjąć babkę z formy. Niestety, sprawa nie wygląda aż tak różowo, jak mogłoby wynikać z samych tych deklaracji. Gotowe babki nadal przywierają do foremek, zwłaszcza jeśli te ostatnie posiadają nieco bardziej fantazyjne kształty (na przykład pełne rowków czy wgłębień). 

Foremkę z babką można owinąć chłodną ścierką, co przyczyni się do łatwiejszego wyjęcia ciasta. Wiele osób praktykuje ponadto wysypywanie formy bułką tartą, kokosem, grysikiem albo mąką, chociaż akurat ta metoda zaburza gładkość brzegów wypieku.

Zobacz: Czym zastąpić śmietan fix? Podpowiadamy, czym zastąpić fix do śmietany

Kiedy wyjąć babkę z formy?

Na wyjęcie babki najlepiej decydować się już po jej ostygnięciu. Dzięki temu nasze szanse na otrzymanie nieuszkodzonego ciasta mocno wzrastają. 

Zobacz też: Babka drożdżowa [Łatwy przepis]

Dlaczego babka nie wychodzi z formy?

Wydawać by się mogło, że wyjęcie gotowej babki z foremki to tylko formalność – tymczasem wiele osób (skądinąd kochających pieczenie ciast) największy kłopot miewa właśnie z tym elementem. Okazuje się, że gotowe babki lubią się łamać, co uniemożliwia ich przełożenie na paterę.

Dlaczego jednak gotowe ciasto nie chce wyjść z formy? Przede wszystkim ze względu na swoją tendencję do przyklejania się do jej powierzchni. Oczywiście, istnieją sposoby, aby temu zaradzić.

Sprawdź: Pieczenie ciasta z termoobiegiem – Jak piec ciasto w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem?

Rodzice pytają, co zrobić żeby babka wyszła z formy

Co zrobić jak babka nie chce wyjść z formy?

Po ostygnięciu można spróbować owinąć formę chłodną ścierką lub wsadzić na chwilę do zimnej wody – to powinno ułatwić wyjęcie babki.

Kiedy wyciągać babkę z formy?

Najlepiej po jej ostygnięciu – dzięki temu ciasto powinno łatwiej odchodzić od brzegów.

Co zrobić żeby babka odeszła od formy

Trzeba odpowiednio przygotować samą formę: obficie i starannie wysmarować margaryną albo wyłożyć mąką czy kokosem. Takie przygotowania powinny rozwiązać dylemat, jak wyjąć babkę z formy. 

Kiedy wyjąć babkę z piekarnika?

Czy babkę wyciągąć od razu z piekarnika. Aby babka nie opadła, należy jednak wstrzymać się z wyjęciem jej z formy aż do całkowitego przestygnięcia. 

Jak wyjąć babkę z formy silikonowej?

Zaleca się owinięcie całości chłodną ścierką, co przyspieszy wyjęcie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo