Jaka świeca w Wielką Sobotę? Podczas liturgii zapala się specjalną świecę

Jaka świeca na Wielką Sobotę – takie pytanie może sobie zadawać każdy, kto pragnie dobrze przeżyć najważniejszą część Triduum Paschalnego. Odpowiedź jest niejednoznaczna, warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej. Chociażby po to, aby czuć się tej wyjątkowej nocy całkowicie komfortowo pośród tłumu wiernych. Jakie świece w Wielką Sobotę?

Jaka świeca na Wielką Sobotę?

Liturgię Wigilii Paschalnej sprawuje się w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystość rozpoczyna się w sobotę, po zapadnięciu zmroku, zaś kończy obowiązkowo przed niedzielnym świtem. Składa się z pięciu elementów:

  • Liturgii światła,
  • Liturgii słowa,
  • Liturgii chrzcielnej,
  • Liturgii eucharystycznej
  • procesji rezurekcyjnej i błogosławieństwa.

Bardzo ważnym punktem Wigilii Paschalnej jest jej początek, czyli rozniecenie przed kościołem ognia oraz zapalenie od niego dużej świecy zwanej paschałem. Symbolizuje ona samego Chrystusa, a więc Światłość świata, przejście z mroku do jasności. Paschał wnosi się w uroczystej procesji do świątyni i ustawia na ozdobnym świeczniku. W tym momencie wierni mogą zapalić od niego swoje własne świece, przyniesione do kościoła specjalnie na tę okazję. I tutaj może się pojawić dylemat: jaka świeca na Wielką Sobotę okaże się najodpowiedniejsza? Czy istnieją w tej kwestii jakiekolwiek wytyczne?

Sprawdź: Czy Wielki Piątek jest wolny? Jak wyglądają obchody Wielkiego Piątku?

Świeca poświęcona w Wielką Sobotę

W trakcie Liturgii Wigilii Paschalnej dochodzi do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Z takiego właśnie powodu zaleca się, aby wierni przynosili swoją świecę od chrztu. Dzięki temu mają szansę “odświeżyć” jej symbolikę i zachować ciągłość życia sakramentalnego. Dla niektórych osób takie gesty posiadają głębokie znaczenie.

Wiadomo jednak, że nie każdy ma szczęście zachować tę symboliczną świecę, którą zapalono przy nim podczas sakramentu chrztu. W międzyczasie mogła ona bowiem ulec zagubieniu, uszkodzeniu czy nawet nieumyślnemu zniszczeniu. Nie wspominając o tym, że mogliśmy ją najzwyczajniej w świecie zużyć w trakcie poprzednich Wigilii Paschalnych… Co zatem należałoby zrobić w takiej sytuacji? Jaka świeca w Wielką Sobotę będzie równie stosowna?

Odpowiedź brzmi: każda. Kościelni hierarchowie nie stawiają przed wiernymi żadnych konkretnych wymogów w tej kwestii. Można zatem przyjść ze zwykłą białą świeczką (taką, jakiej używamy w trakcie kolędy) albo nawet z jakąś jej mniejszą wersją. Powszechne doświadczenie uczy, że akceptowane są wszelkie egzemplarze dające światło. Wiadomo przecież, że w trakcie liturgii zostaną uświęcone ogniem pochodzącym od paschału. 

Część osób może sobie zadać pytanie, czy wypada pojawić się na uroczystości z pustymi rękami. Prawda jest taka, że świeca zapalana podczas liturgii chrzcielnej w Wielką Sobotę nie stanowi dla nas obowiązku. Jednak z drugiej strony, pewnie poczujemy się bez niej trochę nieswojo. Zdecydowanie warto się więc o ten szczegół zatroszczyć.

Wierni przekazują sobie co roku także uwagę praktyczną: wraz ze świeczką warto przynieść ze sobą coś, co zabezpieczy nas przed kapiącym woskiem. “Kapturek” z tektury albo serwetki stanowi idealne dopełnienie kwestii, jaka świeca na Wielką Sobotę będzie dla nas najlepsza. 

Czytelnicy pytają o świece na Wielka Sobotę

Jaka świeca na wigilię paschalną?

Najlepiej świeca ze chrztu, ale może być też zwykła.

Wigilia paschalna jaka świeca?

Może to być świeca od chrztu, ale także taka zwyczajna do zakupienia w sklepie.

Jak nazywa się świeca wielkanocna?

W kościele zapala się w okresie świątecznym dużą świecę – paschał.

Jak nazywa się gruba świeca w kościele?

Paschał.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo