Post ścisły w ciąży. Czy ciężarne kobiety muszą pościć? Kościelne reguły nie są jednoznaczne

Przestrzeganie postu to jedna z najważniejszych tradycji związanych z religią chrześcijańską. Prawo kanoniczne jasno mówi, że wierni w okresach pokutnych mają stosować się do określonych zasad mających na celu duchowe oczyszczenie i nawrócenie serca. Jedną z podstawowych reguł jest konieczność ograniczenia spożycia pokarmów oraz wyeliminowanie posiłków mięsnych z diety. W teorii dotyczy to wszystkich katolików, a jak jest w praktyce? Czy w ciąży obowiązuje post ścisły Czy post w ciąży jest bezpieczny?

Post ścisły a ciąża. Czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły?

Z obowiązkiem przestrzegania postu kojarzy się przede wszystkim wyeliminowanie mięsa, ewentualnie słodkości i innych ulubionych przysmaków z codziennych posiłków. W okresie Wielkiego Postu oprócz ograniczeń w diecie, wierni wprowadzają w życie także inne zasady – np. nie biorą udziału w imprezach i rezygnują z innych rozrywek. Jak wynika z przepisów Kodeksu kanonicznego, post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. W te dni każdy wierny od 18. do 60. roku życia powinien ograniczyć się do spożycia jednego posiłku do syta i maksymalnie dwóch mniejszych, oczywiście wszystkie bezmięsne.

W przepisach nie znajdziemy właściwie żadnych szczegółowych informacji dotyczących tego, kto może skorzystać z ewentualnej dyspensy. Nie ma tam mowy o chorych czy kobietach w ciąży. Z postu zwolnione są tylko osoby, które z różnych powodów nie mogą go przestrzegać (np. są w szpitalu czy ośrodku opieki i muszą jeść to, co zostanie im podane).

Jeśli chodzi o kobiety ciężarne, to wielu księży i biskupów wskazuje, że przecież osoby poniżej 18 lat są zwolnione z przestrzegania postu ścisłego, czyli również nienarodzone dzieci. Dużo zależy także od stanu zdrowia kobiety – jeśli nie pozwala on na trzymanie postu, nie musi tego robić. Może za to po prostu powstrzymać się od jedzenia mięsa (jeśli to możliwe) lub zdecydować się na inną formę pokuty (np. modlitwa).

Należy jednak pamiętać, że samo ograniczenie przyjemności czy niejedzenie mięsa nie jest istotą postu. Czas postny ma być przede wszystkim okresem pogłębionej refleksji i pokuty tak, aby zmienić swoją postawę na lepszą i odciąć się od grzechu. Post trzeba więc przeżywać głównie duchowo – wspierać się modlitwą, wybrać do spowiedzi poprawić postępowanie i skupić się na dobrych uczynkach.

Zobacz: Święta nakazane w Polsce. Kiedy trzeba iść do kościoła na mszę? Nie wszystkie uroczystości są równie ważne

Czy kobietę w ciąży obowiązuje post w piątek?

Kodeks Prawa Kanoniczego poza pojęciem postu wprowadza także pojęcie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, którą katolicy mają obowiązek zachować w każdy piątek w ciągu roku (chyba że wypada wtedy jakaś ważna uroczystość). Podobnie jak w przypadku postu ścisłego post piątkowy również nie ma precyzyjnych reguł w przypadku kobiet w ciąży. Wiadomo, że w piątki od jedzenia mięsa powinni powstrzymać się wszyscy wierni po ukończeniu 14 lat (nie ma górnej granicy wiekowej). Kobiety w stanie błogosławionym również wliczają się do tego, chyba że uniemożliwiałby im to stan zdrowia.

Sprawdź: Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023? Ile potrwa? Sprawdź, ile pozostało do Wielkanocy!

Czytelnicy pytają o post ścisły kobiety w ciąży

Kogo i kiedy obowiązuje post ścisły?

Post ścisły obowiązuje wszystkich wiernych między 18. a 60. rokiem życia.

Post ścisły a ciąża – czy trzeba go przestrzegać?

Teoretycznie kobiety w ciąży nie mają żadnej dyspensy, ale w praktyce, jeśli przestrzeganie postu uniemożliwia im stan zdrowia lub byłoby to wbrew zaleceniom lekarza, można z niego zrezygnować. Zamiast tego można wybrać np. modlitwę czy rezygnację z jakiejś przyjemności.

Czy kobiety w ciąży obowiązuje post?

Przepisy prawa kanonicznego nie przewidują żadnego specjalnego zwolnienia z postu dla kobiet w ciąży.

Czy ciężarne obowiązuje post?

Tak, post w ciąży również obowiązuje, nie ma żadnej specjalnej dyspensy, ale trzeba oczywiście zachować zdrowy rozsądek i mieć na uwadze przede wszystkim stan zdrowia.

Post ścisły kogo obowiązuje?

Wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo