Program Aktywny Rodzic 2024, czyli aż 1500 zł co miesiąc dla rodzin! Minister podaje konkretny termin

Zgodnie z zapowiedziami nowy rząd rozpoczął prace nad nowym programem wsparcia dla rodzin. Jeszcze w tym roku do części rodziców może trafić kolejne świadczenie w wysokości aż 1500 zł miesięcznie. Będzie ono jednak przysługiwać wyłącznie po spełnieniu wskazanych w ustawie warunkach. Kiedy dokładnie program Aktywny Rodzic 2024 wchodzi w życie? Kto otrzyma dodatek?

Aktywny Rodzic 2024 – od kiedy?

Program Aktywny Rodzic, lepiej znany jako “babciowe”, był jedną z obietnic premiera Donalda Tuska w trakcie kampanii wyborczych, którą potwierdził również w grudniowym expose. Aktualnie prace nad jego wdrożeniem trwają w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak wynika z zapowiedzi ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pieniądze trafią do rodzin prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku.

To jest nazwa programu, który potocznie znany jest jako babciowe. Obejmuje tysiąc pięćset złotych na zapewnienie opieki nad małym dzieckiem do lat trzech, ale w takiej formie, żeby był realizowany cel opiekuńczy i aktywizacyjny. Chodzi o to, aby matki, rodzice mogli łączyć rolę zawodowe z rolami rodzicielskimiAgnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wypowiedź za TVN24 BiS

Celem programu jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla rodziców (szczególnie matek), którzy potrzebują pomocy w opiece nad dzieckiem, aby móc powrócić do pracy.

Zobacz: Kiedy ZUS wypłaca 800 plus? Urząd zaznacza, że niektórzy mogą otrzymać pieniądze z opóźnieniem

Program Aktywny Rodzic 2024 – warunki

Świadczenie z programu Aktywny Rodzic będzie obejmowało tylko część rodziców. Według wstępnych zapowiedzi 1500 zł “babciowego” będzie przysługiwało od momentu zakończenia okresu urlopu macierzyńskiego aż do momentu, kiedy dziecko może pójść do przedszkola, czyli do 3. roku życia. Warunkiem ma być również podjęcie przez rodziców pracy na etat.

Wdrożenie programu wymaga od nas wielomiesięcznej pracy już po wypracowaniu założeń i przeprocesowaniu ustawy. Zależy nam, aby system był prosty, intuicyjny i łatwy do obsługi, zachęcał rodziców, aby z niego korzystać. Będzie on oparty o zasady, jakie dzisiaj kojarzymy ze świadczeniem rodzinnym 800 plus.Aleksandra Gajewska, wiceministra resortu rodziny, pracy i polityki społecznej

Czytelnicy pytają, dla kogo 1500 zł miesięcznie

Aktywny Rodzic 2024 dla kogo?

Dla rodziców, którzy wychowują dzieci do 3. roku życia i chcą pogodzić opiekę z pracą na etat. Szczegółowe warunki pojawią się dopiero po ogłoszeniu ustawy.

Aktywny Rodzic od kiedy?

Według zapowiedzi ministerstwa rodziny program wejdzie w życie w drugiej połowie roku.

Aktywny Rodzic 2024 wniosek?

Aby otrzymać środki z programu, z pewnością trzeba będzie złożyć wniosek. Na razie nie wiadomo jednak, w jakiej formie i kiedy, ponieważ nie ma jeszcze szczegółowej ustawy.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general