Zgodnie z obowiązującym prawem dziecko w wieku 6 lat ma obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w tzw. „zerówce”. Oddziały te były dotychczas organizowane zarówno w w przedszkolach, jak i w szkołach. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce sytuacja może się zmienić. Powodem niż demograficzny. Czy czeka nas likwidacja zerówek w szkołach jeszcze w tym roku?
Likwidacja zerówek w szkołach 2024?
Jak wynika z przepisów ustawy obowiązującej od 2004 roku, wszystkie sześciolatki w Polsce muszą przejść roczne przygotowanie przedszkolne, zanim rozpoczną naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Do tej pory oddziały, tzw. „zerówek” były organizowane w przedszkolach oraz szkołach. Od jakiegoś czasu jednak systematyczne likwidowane są kolejne szkolne oddziały ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych.
Powodem wygaszania kolejnych zerówek w szkołach jest z pewnością niż demograficzny. W Polsce z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci, dlatego zwyczajnie nie ma potrzeby utrzymywania tylu miejsc dla sześciolatków. Co więcej, większość rodziców woli posłać dziecko do zerówki w przedszkolu, ponieważ ich zdaniem jest to miejsce lepiej przystosowane do potrzeb maluchów i bardziej przyjazne dla takich małych dzieci. Tym sposobem szkolne oddziały przedszkolne coraz bardziej pustoszeją. Niektóre w tym roku w ogóle się nie otworzą. Na warszawskiej Białołęce w nowym roku szkolnym nie będzie ani jednego oddziału przedszkolnego w szkole.
Jeśli ta tendencja się utrzyma – a dane demograficzne nie są optymistyczne – to być może podjęta zostanie decyzja o całkowitej likwidacji szkolnych oddziałów.
Zmiany w szkołach. Likwidacja zerówki to dopiero początek
Likwidacja zerówek w szkołach nie jest na razie planowana odgórnie. Prawdopodobnie jednak wygaszanie tych oddziałów będzie naturalnym następstwem niżu demograficznego i brak chętnych.
W tym roku rodziców i uczniów czeka jednak kilka nowości. Przede wszystkim już wkrótce w życie ma wejść rozporządzenie dotyczące częściowej likwidacji obowiązkowych prac domowych w szkołach podstawowych. Ministerstwo edukacji pracuje również nad uszczupleniem podstawy programowej większość przedmiotów, w tym języka polskiego, chemii i fizyki.
Sprawdź też: