Protest nauczycieli już w tym tygodniu. “Dość arogancji i poniżania!”

Nauczyciele nie zgadzają się na propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki. Planowane przez resort rozwiązania w sprawie podwyżek budzą oburzenie w środowisku i nauczyciele stanowczo je odrzucają. Twierdzą, że pomysły ministerstwa to kpina z ich zawodu. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada manifestacje. Protest nauczycieli ma się odbyć w Warszawie w najbliższą sobotę.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nauczyciele nie zgadzają się na nowelizację Karty Nauczyciela planowaną na 2022 rok przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
  • Zrzeszenia nauczycieli proponują własne rozwiązania w zakresie podnoszenia płac, projekt zakłada powiązanie zarobków z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.
  • W najbliższą sobotę, 9 października o 11:30, w Warszawie ma się odbyć protest nauczycieli i pracowników oświaty pod siedzibą MEiN.

Protest nauczycieli w sobotę

Nauczyciele od lat narzekają na zbyt niskie wynagrodzenia. Twierdzą, że obecne stawki są niewspółmierne do ich kompetencji, ilości obowiązków, a także odpowiedzialności, która na nich spoczywa. Zwracają uwagę, że za takie pieniądze młodzi ludzie po studiach na pewno nie będą chcieli rozpocząć kariery w szkole.

Ech, szkoda gadać… Szkoda tylko młodzieży. Tworzy się “byle jakość” kształcenia, bo komu będzie chciało przygotowywać się solidnie do zajęć za marne grosze. Zamiera prestiż, szacunek i jakość. 

Zobacz też: Skandaliczne ogłoszenie o pracę dla nauczyciela!

Zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki podwyżki nie spodobały się jednak nauczycielom. Chociaż szef resortu Przemysław Czarnek zapowiadał nawet o kilkadziesiąt procent większe pensje, to zdaniem nauczycieli realne podwyżki okażą się dużo niższe. Dlatego w najbliższą sobotę, 9 października o 11:30, w Warszawie, przed siedzibą MEiN ma się odbyć protest nauczycieli zapowiedziany przez ZNP.

Manifestacja nauczycieli i pracowników oświaty: “Propozycje MEiN to kpina!”

Środowiska nauczycielskie nie zgadzają się na planowane przez MEiN zmiany. Według zapowiedzi nowelizacja Karty Nauczyciela rzeczywiście przewiduje podwyżki, ale teoretycznie wyższe wynagrodzenia będą się wiązać z podniesieniem pensum i odebraniem dodatków. Nauczyciele będą musieli wyrobić więcej godzin w ramach etatu, poza tym stracą jednorazowy dodatek dla rozpoczynających pracę w wysokości 1000 złotych, a także zostanie im odebrane świadczenie urlopowe – 129 złotych miesięcznie. Po doliczeniu godzin pensum i odjęciu dodatków realne podwyżki dla nauczycieli wyniosą kilkadziesiąt złotych.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” oraz inne środowiska nauczycielskie stanowczo odrzucają te plany. Alarmują, że proponowane zwiększenie pensum będzie oznaczać tysiące zwolnień wśród nauczycieli. Już teraz spora grupa pedagogów musi pracować w kilku różnych placówkach, aby wyrobić godziny etatu. Po zmianach może być jeszcze gorzej.

Zrzeszenia nauczycieli proponują własne rozwiązania. do 31 października trwa zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Projekt zakłada powiązanie zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce tak, aby pensje rosły wraz ze wzrostem PKB.

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general