Przybieranie na wadze niemowląt

Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o przybieraniu na wadze niemowląt i noworodków

Przybieranie na wadze niemowląt i noworodków nieodmiennie wzbudza emocje. Wielu rodziców zastanawia się, ile powinno przybierać na wadze niemowlę i w jakim tempie. A jeśli cokolwiek budzi ich wątpliwości, zaczynają się martwić, że dziecko nie rozwija się prawidłowo. Czy słusznie? Jakie są normy dotyczące przybierania niemowląt na wadze? Kiedy rodzice tak naprawdę powinni się niepokoić?

Przybieranie na wadze noworodka

Istnieje wiele norm, które opisują prawidłowy przyrost na wadze noworodka. Do tej pory nie uznano jednak żadnej z nich za wytyczną, w świetle której można ocenić, czy maluch przybiera na wadze w odpowiednim tempie czy też nie. Należy bowiem pamiętać, że temat ten jest zależny od wielu czynników. Nie da się porównać wcześniaka, urodzonego w 7 miesiącu ciąży do noworodka, który przyszedł na świat o czasie. Takie dzieci będą przybierać na wadze w zupełnie innym tempie.

Przybieranie na wadze noworodka zależne jest również od wagi urodzeniowej dziecka. Może się zdarzyć tak, iż dziecko, które urodziło się z wagą zbliżoną 4 kilogramom przez pierwsze dni oraz tygodnie swojego życia nie przybierze na wadze ani grama, a czasem wręcz schudnie. Wynika to z tego, iż taki noworodek zmienił warunki, w których musi egzystować – „na zewnątrz” jest dużo chłodniej niż w łonie matki, wobec czego organizm musi intensywniej pracować, by utrzymać temperaturę dziecka. Zmieniają się również warunki żywieniowe – dziecko, nie jest już karmione poprzez pępowinę, ale otrzymuje pokarm z piersi i w związku z tym, zmuszone jest oddawać więcej moczu. Te czynniki oraz wiele innych mogą spowodować spadek masy ciała w pierwszym okresie życia noworodka. Przyjęto, że regułą jest spadek wagi nie przekraczający 10%.

Zobacz też:

Z kolei dziecko, które urodziło się z dużo niższą wagą urodzeniową, nie przekraczającą 3 kilogramów, zwykle nie chudnie w pierwszych dniach życia, a nabiera intensywniej dodatkowych dekagramów, po to by dogonić swoich rówieśników. Rodzice powinni również pamiętać o tym, że przybieranie na wadze noworodków zależne jest od wielu czynników, takich jak:

  • warunki genetyczne;
  • częstotliwość karmienia;
  • sposób karmienia (czy dziecko dostaje pokarm naturalny czy mleko modyfikowane).

Ile powinno przybierać na wadze niemowlę?

Chyba wszyscy rodzice zastanawiają się, ile powinno przybierać na wadze niemowlę. Jak było to wspomniane wyżej, tempo nabierania masy zależne jest od wielu czynników. Przyjmuje się jednak, że:

  • W pierwszym miesiącu życia, dziecko powinno tyć w tempie 110 – 200 g tygodniowo.
  • W kolejnych miesiącach (do 4 miesiąca) niemowę powinno przybierać na wadze od 125 do 225 g na tydzień.
  • Przez następne dwa miesiące, do ukończenia pół roku przez dziecko, powinno ono spowolnić tempo przyrostu masy i przybierać od 90 do 150 g tygodniowo.
  • Po ukończeniu 6 miesięcy rosnąca waga powinna jeszcze bardziej spowolnić i zwiększać się co 7 dni o maksymalnie 80 g.

Należy pamiętać o tym, żeby nie ważyć dziecka zbyt często i nie popadać w paranoję – to lekarz jest jedyną i odpowiednią osobą do stawiania diagnoz i ocenienia tempa przybierania niemowlęcia na wadze. Wizyty u pediatry we wczesnym okresie życia dziecka są na tyle częste, że lekarz ma pełną kontrolę nad rozwojem, również kwestii masy dziecka.

Niemowlę nie przybiera lub słabo przybiera na wadze

O ile rodziców bardzo rzadko martwi to, że dziecko przybiera na wadze zbyt dużo i nie sprawdzają tych górnych granic, tak bardzo wiele młodych mam i tatusiów, obawia się, że ich niemowlę słabo przybiera na wadze. Należy pamiętać, że każde dziecko rośnie w swoim tempie i waga niektórych dzieci może stale znajdować się w dolnej części normy. Aby móc ocenić, czy niemowlę rzeczywiście zbyt słabo przybiera na wadze, należy oszacować, w którym centylu w siatce centylowej się ono znajduje.

Siatka centylowa to podstawowa metoda oszacowania prawidłowości rozwoju fizycznego dziecka. Na jej podstawie lekarz, a następnie rodzice mogą dowiedzieć się jaką masę ma dziecko na tle swoich rówieśników. Szacuje się, że prawidłowym rozwojem fizycznym, w tym także odpowiednim przybieraniu na wadze, cechują się niemowlęta, których wyniki znajdują się w siatce od 25 do 75 centyla. O tym, że dziecko słabo przybiera na wadze można mówić dopiero wtedy, gdy ich waga znajduje się w przedziale od 3 do 10 centyla. Jeżeli parametr ten ma wynik mniejszy od 3 centyli wówczas mówi się o niedoborze masy ciała noworodka, a więc o bardzo słabym przybieraniu.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]