Przyjęta w ubiegłym roku ustawa w sprawie tzw. renty wdowiej właśnie weszła w życie. Dzięki zmianom współmałżonek po śmierci partnera zyskuje możliwość wyboru korzystniejszego świadczenia, podczas gdy wcześniej mógł otrzymywać jedynie rentę rodzinną. Osoby spełniające wymienione w ustawie warunki mogą już składać wnioski o świadczenie. Ile będzie wynosić renta wdowia 2025?
Renta wdowia a renta rodzinna
Dotychczas owdowiałe osoby, których sytuacja materialna pogorszyła się po śmierci współmałżonka, mogły pobierać rentę rodzinną w wysokości 85% świadczenia zmarłego. Wiązało się to jednak z koniecznością rezygnacji z własnej emerytury lub renty oraz utratą zgromadzonych przez lata środków. System od dawna był krytykowany i uważany za niesprawiedliwy, dlatego powstał obywatelski projekt nowego rozwiązania.
Zgodnie z nowymi przepisami, wdowa lub wdowiec będzie mógł otrzymywać równocześnie własne świadczenie oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Wprowadzono jednak limit – łączna kwota świadczeń nie może być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury – czyli aktualnie będzie to maksymalnie nieco ponad 5600 zł brutto. Osoby uprawnione będą miały do wyboru pobieranie:
- 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo
- 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.
Jak informuje ZUS, renta wdowia może zostać przyznana wyłącznie osobie, która:
- ma co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn),
- do dnia śmierci małżonka (lub małżonki) pozostawała (lub pozostawałeś) z nim (lub z nią) we wspólności małżeńskiej,
- nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyła 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat w przypadku mężczyzn,
- nie jest obecnie w związku małżeńskim.
Ile będzie wynosić renta wdowia 2025?
W zależności od tego, który wariant okaże się korzystniejszy, seniorzy mogą otrzymać 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej. Suma ta nie może jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury (aktualnie 1 878,91 zł brutto).
Czytelnicy pytają, jak wygląda wdowia emerytura w Polsce
Renta wdowia komu przysługuje?
Renta wdowia przysługuje osobie spełniającej łącznie następujące warunki: osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka, nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w wieku 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat w przypadku mężczyzn, oraz niepozostawanie obecnie w związku małżeńskim.