0 punktów na maturze. W jakim przypadku można się spodziewać takiego wyniku? Matura

0 punktów na maturze. W jakim przypadku można się spodziewać takiego wyniku?

Wbrew pozorom otrzymanie okrągłego zera punktów z poszczególnych egzaminów maturalnych wcale nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. W wielu sytuacjach dochodzi raczej do unieważnienia całości egzaminu, co skutkuje koniecznością podejścia do niego ponownie w kolejnym roku. Kiedy uczeń może otrzymać 0 punktów na maturze?

Kiedy uczeń może otrzymać 0 punktów na maturze?

Według aktualnych przepisów aby zdać maturę i uzyskać świadectwo dojrzałości, uczeń musi uzyskać co najmniej 30% z przedmiotów obowiązkowych, czyli:

  • pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym,
  • pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym,
  • pisemnego egzaminu z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
  • ustnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym,
  • ustnego egzaminu z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym.

Oprócz spełnienia powyższych warunków, uczeń musi przystąpić również do przynajmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

0 punktów na świadectwie może otrzymać w sytuacji, gdy zadeklaruje zamiar  przystąpienia do egzaminu maturalnego z więcej niż dwóch przedmiotów dodatkowych i postanowi do niego nie przystąpić lub przystąpi, ale nie rozwiąże poprawnie żadnego zadania. 0% będzie widniało na świadectwie również wtedy, gdy drugi dodatkowy przedmiot zostanie unieważniony np. wskutek stwierdzenia używania niedozwolonego sprzętu.

Zobacz: Czy nauczyciel może nie dopuścić do matury? Uczeń nie będzie mógł napisać matury tylko w jednym przypadku

Unieważnienie matury

Egzamin maturalny może zostać unieważniony w kilku przypadkach. Przede wszystkim, gdy zostanie udowodniony brak samodzielności w zdawaniu egzaminu, co obejmuje ściąganie, rozmawianie z innymi zdającymi czy posiadanie urządzeń telekomunikacyjnych takich jak smartfon, tablet lub słuchawki. Dodatkowo, unieważnienie egzaminu grozi osobie, która zakłóca jego przebieg i przeszkadza innym maturzystom.

Jeśli unieważnienie dotyczy przedmiotu obowiązkowego, automatycznie unieważnia się całą maturę, a zdający kolejną szansę na zdanie matury otrzymuje dopiero w następnym roku. Podobnie dzieje się w przypadku gdy uczeń nie stawił się na którymś z egzaminów obowiązkowych, ale nie potrafi tego właściwie usprawiedliwić, cała matura zostaje unieważniona – trzeba pisać ją za rok.

Sprawdź też: