Ta roślina bije na głowę petunie i pelargonie. Udekoruj nią balkon i rabaty. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Werbena nie cieszy się tak dużą popularnością jak petunie i pelargonie, choć prezentuje się równie pięknie, jeśli nie jeszcze ładniej. Ma wiele walorów estetycznych, a jej uprawa nie należy do trudnych. Sprawdź, dlaczego warto się na nią zdecydować i jak o nią dbać.

Werbeną możesz ozdobić nie tylko rabaty, ale również i balkon. Świetnie sprawdzi się wysadzona w skrzynkach i pojemnikach, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by zwrócić na nią uwagę i podjąć się jej uprawy. Roślina nie ma wielu wymagań, jednak istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

Sprawdź: Zwykle trafia do kosza, a to świetny nawóz. Rozsyp w ogródku, a Twoje rośliny będą rosły jak szalone!

Jak wygląda werbena? Roślina charakteryzuje się licznymi kwiatkami

Werbena ma drobne, liczne kwiaty w bujnie rozrośniętych kwiatostanach. Mogą przyjmować różne kolory. Najczęściej spotyka się czerwone, różowe, fioletowe, białe i niebieskie. Na ten moment wyróżnia się około 250 gatunków roślin werbenowatych. Najczęściej spotykane w Polsce są werbena ogrodowa i werbena patagońska. Każda odmiana ma podobne warunki do uprawy. Werbena pochodzi z Ameryki Południowej i Północnej. Ze względu na warunki klimatyczne w naszym kraju, jest rośliną jednoroczną. Sięga od 20 aż do 180 cm wysokości.

Jak dbać o werbenę? Zwróć uwagę na glebę, stanowisko i podlewanie

Podczas uprawy werbeny warto zwrócić uwagę na glebę, w której się znajduje. Powinna być próchnicza, żyzna i przepuszczalna. Istotne jest też stanowisko rośliny. Należy zapewnić jej dużo światła. Gotowe sadzonki werbeny powinno się wysadzać do gruntu w drugiej połowie maja, po “zimnej Zośce”, gdy ryzyko przymrozków maleje. Należy robić to w 20-centymetrowych odstępach. Roślinę najlepiej podlewać nawet codziennie.

Sprawdź: Jak uratować zmarznięte pelargonie? Te zabiegi mogą pomóc jej odżyć!

Co lubi werbena? Sprawdzi się nawóz z tego, co zazwyczaj wyrzucasz do śmieci

Jeśli chcesz, by werbena uginała się od kwiatów, warto regularnie ją nawozić. W tym przypadku sprawdzi się domowy nawóz ze skórek banana, który możesz przygotować samodzielnie. Co należy zrobić, by dostarczyć roślinie niezbędnych do wzrostu składników?

  1. Wysusz skórki od banana i zmiel je na proszek.
  2. Delikatnie zmieszaj substancję z podłożem werbeny, a później podlej roślinę.
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general