Jak uratować zmarznięte pelargonie? Te zabiegi mogą pomóc jej odżyć!

Podobnie jak ludzie i zwierzęta również rośliny są narażone na negatywne działanie niskich temperatur. Pod ich wpływem mogą ulec częściowemu uszkodzeniu lub nawet całkowitemu zniszczeniu. Bez odpowiedniego zabezpieczeniu i starannej pielęgnacji rośliny mogą obumrzeć. Delikatne zmarznięcie nie musi jednak oznaczać najgorszego i przy odrobinie cierpliwości i szczęścia da się pomóc roślinom. Czy dotyczy to także pelargonii? Jak uratować zmarznięte pelargonie? Czy da się coś zrobić, aby odżyły?

Czy zmarznięte pelargonie odbiją?

Okres jesienno-zimowy bywa bardzo dokuczliwy dla roślin, nawet tych, które znajdują się w domu. Najbardziej narażone na negatywny wpływ niskich temperatur są rośliny stojące na parapetach. Nawet jeśli na zewnątrz jest mróz, regularnie otwieramy okna, aby wywietrzyć pomieszczenia i wpuścić do środka nieco świeższe powietrze. Ta praktyka dobrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, ale nie do końca służy roślinom. Zimne powietrze może uszkadzać rośliny doniczkowe w sytuacji, gdy okna nie są do końca szczelne.

Niskie temperatury mogą doprowadzić do obumarcia roślin, zwłaszcza jeśli zdarza nam się spowodować w domu przeciąg jesienią czy zimą. Jak mówi stare porzekadło, lepiej zapobiegać niż leczyć, na te szczególnie chłodne miesiące warto przenieść rośliny z parapetów w inne, cieplejsze miejsce, gdzie zimne powietrze nie dociera z taką łatwością.

Przemarznięcie rośliny da się zaobserwować, dlatego zimą należy zwracać na nie szczególną uwagę. Początkowo liście pokrywają się bladozielonymi, jasnobrązowymi lub żółtymi plamami, które z czasem stają się brązowe. Liście zaczynają się również kurczyć – roślina dosłownie marnieje w oczach, a z czasem powoli więdnie. Nie oznacza to jednak, że roślina jest nie do uratowania. Można jej jeszcze pomóc – dotyczy to również pelargonii pod warunkiem, że wdrożymy odpowiednie postępowanie.

Zobacz: Co zrobić, żeby szalik nie zostawiał kłaczków? Praktyczne porady na “obłażące” ubrania

Jak uratować zmarznięte pelargonie?

Istnieje pewien prosty, domowy sposób na uratowanie zmarzniętych pelargonii, ale – jak to zwykle bywa – nie ma gwarancji, że na pewno zadziała. Przede wszystkim wszystko zależy od stopnia przemarznięcia. Na początku należy odciąć wszystkie przemarznięty liście (te które zmieniły barwę i zaczęły więdnąć). Następnie miejsce po ścięciu można posypać cynamonem, który posiada właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Przemarzniętą pelargonię należy potem podlewać z wyczuciem, nie za dużą ilością wody. Trzeba ją również przestawić w cieplejsze miejsce w domu. Odradza się w takiej sytuacji nawożenie. Po przeprowadzonym zabiegu należy po prostu obserwować i zobaczyć, czy odżyje i zacznie wypuszczać nowe pąki.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo