Korzystne zniżki dla seniorów po 60. roku życia. Na czym można zaoszczędzić? To sposób na wsparcie domowego budżetu

Nie każdy senior zdaje sobie sprawę, że po ukończeniu 60. roku życia można skorzystać z wielu korzystnych zniżek. W czasie wysokiej inflacji warto co jakiś czas sprawdzać, na czym można zaoszczędzić. Dowiedz się, czego dotyczą ulgi i co zrobić, by za kilka popularnych usług zapłacić mniej.

Wielu Polaków na bieżąco szuka metod na oszczędzanie. Wysoka inflacja i niekorzystne ceny w sklepach mogą sprawiać, że niektórzy staną przed wyborem – kupić jedzenie, czy lekarstwa? Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które ze względu na stan zdrowia nie mogą już dorabiać do emerytury. Okazuje się, że po 60. roku życia przysługuje wiele zniżek, które wesprą domowy budżet seniora. Z jakich ulg można skorzystać?

Jakie ulgi dla seniorów po 60 roku życia? Z tą legitymacją możesz liczyć na spore zniżki

Kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia wraz z przejściem na emeryturę otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych legitymację emeryta-rencisty. Od 1 stycznia 2023 r. zaniechano wydawania blankietów i teraz legitymacja po spełnieniu warunków dostępna będzie w telefonicznej aplikacji mObywatel. Warto wiedzieć, że wydane wcześniej blankiety nie tracą ważności, a jeśli senior ceni sobie formę tradycyjną, może złożyć wniosek o wydanie karty w ZUS-ie.

Z jakich ulg mogą korzystać emeryci? Wystarczy okazać legitymację

Okazanie legitymacji emeryta-rencisty uprawnia do wielu zniżek, z których warto skorzystać. Czego dotyczą ulgi? To między innymi zwolnienie z części opłat podczas korzystania z niektórych ośrodków rehabilitacyjnych i uzdrowisk, tańszy o połowę paszport (po zniżce 70 zł), a także zniżki w wybranych kinach, muzeach i teatrach.

Czy emeryci muszą płacić za abonament RTV? Okazuje się, że nie wszyscy

Jeśli emeryt po ukończeniu 60. roku życia ma prawo do emerytury w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia, przysługuje mu zwolnienie z opłaty abonamentu RTV. Aby skorzystać z przywileju, należy przedstawić w jednym z urzędów Poczty Polskiej dokument uprawniający do zwolnienia z zapłaty, a także wypełnione oświadczenie, którego wzór można znaleźć na portalu Gov.pl.

Czy emeryci mają zniżkę na bilety PKP? Dwa razy w roku pojadą o wiele taniej

Ceny przejazdów pociągiem na dalszych trasach nie należą już do tanich, dlatego dobrze wiedzieć, że dwa razy w roku senior po 60. roku życia może skorzystać z 37% ulgi na przejazd 2 klasą pociągiem PKP, TLK i ekspresowym. Tutaj jednak należy mieć na uwadze, iż niezbędne jest okazanie podczas kontroli odpowiedniego zaświadczenia uprawniającego do ulgi. Dokumenty wydaje między innymi terenowa jednostka Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo