Te mamy dostaną specjalny dodatek z ZUS. To nawet 1445 zł co miesiąc

Niektóre kobiety po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego mogą wnioskować o pieniądze w ramach programu “Mama 4+”. Wypłatą środków zajmuje się ZUS, jednak kwota nie dla wszystkich świadczeniobiorców jest jednakowa.

Program “Mama 4 plus” to potoczna nazwa dla rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Powstał on w 2019 roku i daje szansę wybranym rodzicom, którzy nie mają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, bo zrezygnowali lub nie podjęli zatrudnienia ze względu na wychowanie dzieci w rodzinie wielodzietnej, na uzyskanie dodatkowych pieniędzy co miesiąc. Kto może złożyć wniosek w ZUS?

Komu przysługuje dodatek “Mama 4 plus”? Nazwa może zmylić

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie ZUS, szansę na świadczenie mają mamy po ukończeniu 60 lat, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci oraz od 10 lat mają w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych. Brane są pod uwagę także comiesięczne przychody. Nie mogą one bowiem przekraczać w 2023 roku 1588,44 zł brutto, czyli progu aktualnie obowiązującej minimalnej emerytury.

Warto zwrócić uwagę, że mimo nazwy “Mama 4 plus” o dodatek mogą ubiegać się też ojcowie. Obowiązuje ich również wyżej wskazany próg dochodowy, a ponadto muszą mieć ukończone 65 lat i wykazać, że wychowywali co najmniej czwórkę dzieci, bo ich matka zmarła, porzuciła lub nie wychowywała ich przez długi czas.

Ile wynosi emerytura “Mama 4 plus” netto 2023? Kwoty mogą się różnić

Jeśli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, świadczeniobiorca może uzyskać maksymalnie 1445,48 zł netto, a więc kwotę aktualnie obowiązującej minimalnej emerytury. Dotyczy to osób, które nie otrzymują z ZUS żadnej emerytury ani renty. W przypadku, gdy osoba wnioskująca pobiera z ZUS kwotę niższą niż 1445,48 zł, otrzyma do niej uzupełnienie. Dodatek jest wypłacany co miesiąc.

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general