Trampolina ogrodowa i domowa dla dzieci – Czy to dobry pomysł?

Czy trampolina jest zdrowa dla dzieci?

Kiedy tylko robi się ciepło, na podwórkach pojawiają się trampoliny. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Nic w tym dziwnego – dzieci przecież uwielbiają skakać. Ale czy jest to dla nich zdrowe i bezpieczne?

Trampolina ogrodowa i domowa dla dzieci – Czy to dobry pomysł?

Trampoliny zawojowały polskie podwórka. Są również montowane na nowych placach zabaw. Część rodziców jest z nich bardzo zadowolona, bo nie dość, że ich dziecko się wyszaleje, to jeszcze poćwiczy, inni, bardziej sceptyczni, obawiają się o bezpieczeństwo swojej pociechy. Którzy mają rację?

Trampolina dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Podczas skoków pracują nie tylko mięśnie nóg. Zabawa wzmacnia również mięśnie pleców i jest pomocna w korygowaniu wad postawy. Intensywny ruch poprawia krążenie, spala się więcej kalorii… To niewątpliwe zalety trampoliny. Jakie są jej wady?
W internecie aż się roi od wpisów rodziców, dla których dzieci akrobacje skończyły się w szpitalu. Pół biedy, jeśli jest to jedynie skręcenie kostki albo nadgarstka czy wybicie zęba. Wśród poważniejszych obrażeń spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem trampoliny przodują bowiem złamania rąk i nóg oraz urazy głowy. No właśnie: niewłaściwym użytkowaniem…

Trampolina dla najmłodszych

Choć mało która zabawa zapewnia dzieciom tyle radości, pozwalając im korzystać z trampoliny musimy jednak zachować ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza dużych trampolin ogrodowych.
Na co więc szczególnie zwrócić uwagę?

  1. Pierwsza i najważniejsza zasada: dziecko skacze zawsze pod nadzorem osoby dorosłej. Tylko wtedy mamy szansę zakazać zachowań, które prowadzą do kontuzji, ewentualnie szybko zareagować, gdy dojdzie do wypadku.
  2. Zanim wpuścimy pociechę na trampolinę, sprawdzamy jej stan. Czy nie odkręciła się żadna śruba, nie podarła siatka zabezpieczająca lub mata itp.
  3. Najfajniej bawić się w towarzystwie, co do tego nie ma wątpliwości. Najbezpieczniej jednak w pojedynkę – nawet na większych modelach. Gdy na trampolinie skacze dwoje lub więcej dzieci, dopilnujmy chociaż, by nie było między nimi zbyt dużej różnicy wagi. Nietrudno sobie wyobrazić, gdzie może wylądować najlżejsze.
  4. Akrobacje na trampolinie są super, ale niekoniecznie dla najmłodszych dzieci. Lepiej zabronić im wykonywania salt, padania na plecy i innych tego typu wyczynów.
  5. Najbezpieczniej skakać w środkowej części trampoliny.
  6. Picie i jedzenie na trampolinie są surowo wzbronione.
  7. Pozostawione na macie zabawki lub inne przedmioty stwarzają zagrożenie podczas skoków.
  8. Na trampolinę wchodzi się bez butów. Boso lub w skarpetkach, które nie są śliskie.
Sprawdź:  Klocki: zabawki, które uczą kreatywności!

Porównaj: Ceny trampolin ogrodowych i domowych dla dzieci >>

Jak wybrać trampolinę?

Rozrzut cenowy trampolin jest bardzo duży. Koszty zależą oczywiście od rozmiarów i jakości modelu. Trampolinę domową, do fitnessu, można kupić już za ok. 150 zł. Ceny trampolin ogrodowych dochodzą do 2000 zł.

Nie na każdą trampolinę warto wydać swoje ciężko zarobione pieniądze. Bezpieczniejsze są produkty z certyfikatem, z grubszą, najlepiej stalową, ramą zewnętrzną i większą liczbą nóg. W ogrodowych trampolinach sprężyny i rama powinny być zabezpieczone materiałem PCV, a brzegi – siatką (wewnętrzną lub zewnętrzną), która nie pozwoli dziecku wypaść na ziemię. Świetnie, gdy model ma jeszcze drabinkę do wchodzenia i osłonę na spód, żeby nikt nie mógł wejść pod właśnie używaną trampolinę. Ale rozbudowane wyposażenie wiąże się oczywiście z większymi kosztami.

Kiedy mamy już urządzenie, trzeba je jeszcze ustawić w odpowiednim miejscu. Czyli jakim? Z dala od ścian, drzew, płotu… Jednym słowem wszystkiego, w co można potencjalnie uderzyć.

Gdy spełnimy tę dosyć długą listę wymagań, wreszcie możemy usiąść i z większym lub mniejszym spokojem obserwować nasze dzieci skaczące na trampolinie.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia
Nauka zegara dla dzieci
Z biegiem lat dzieci nabierają coraz nowszych umiejętności. Nauka jazdy na rowerze, wiązanie sznurówek, samodzielne ubieranie się - to bardzo ważne i trudne do opanowania przez dziecko umiejętności. Do tej
Czytaj dalej
Rozrywka
Córeczka tatusia? Mamy najsłodsze zdjęcia z Pinteresta!
O ogromnej miłości tatusiów do córek krążą legendy. Czy są przesadzone? Trudno powiedzieć. Żadne generalizowanie zazwyczaj nie ma sensu, ale też w każdej mądrości ludowej można dopatrzeć się ziarna prawdy.
Czytaj dalej
Zabawki
Prezent dla 8 latki
Bycie rodzicem, dziadkiem lub wujkiem, a w szczególności chrzestnym to ciągłe zagwozdki związane z prezentami. Urodziny, dzień dziecka, święta i wiele innych okazji przy których człowiek chce sprawić dziecku przyjemność.
Czytaj dalej
Zabawki
Zabawki dla 2-latka. Jaki prezent dla 2-latka sprawdzi się najlepiej?
Zakup zabawki dla 2-latka to czasem dla rodziców czy krewnych nie lada wyzwanie. Dobrze jest, gdy dzięki nim maluch się rozwija, uczy nowych umiejętności. Zabawki dla dwulatka muszą być również
Czytaj dalej
Zabawki
LEGO® HIDDEN SIDE™: zabawa przenosi się do rzeczywistości AR!
LEGO HIDDEN SIDE to pionierskie rozwiązanie wprowadzone przez Grupę LEGO, które otwiera przed dziećmi zupełnie nowe doświadczenia, łączące zabawę fizycznymi zestawami LEGO i w rozszerzonej rzeczywistości. LEGO HIDDEN SIDE: zabawa w
Czytaj dalej
Zabawki
Domek dla lalek: mini przewodnik po najciekawszych propozycjach
Domek dla lalek to must have dla każdej małej dziewczynki. Zabawka może być różnej wielkości, wykonana z plastiku czy drewna. Jej cena zaczyna się od siedemdziesięciu złotych. Górna granica? Prawdziwe
Czytaj dalej