Trampolina ogrodowa i domowa dla dzieci – Czy to dobry pomysł?

Czy trampolina jest zdrowa dla dzieci?

Kiedy tylko robi się ciepło, na podwórkach pojawiają się trampoliny. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Nic w tym dziwnego – dzieci przecież uwielbiają skakać. Ale czy jest to dla nich zdrowe i bezpieczne?

Trampoliny zawojowały polskie podwórka. Są również montowane na nowych placach zabaw. Część rodziców jest z nich bardzo zadowolona, bo nie dość, że ich dziecko się wyszaleje, to jeszcze poćwiczy, inni, bardziej sceptyczni, obawiają się o bezpieczeństwo swojej pociechy. Którzy mają rację?

Trampolina dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Podczas skoków pracują nie tylko mięśnie nóg. Zabawa wzmacnia również mięśnie pleców i jest pomocna w korygowaniu wad postawy. Intensywny ruch poprawia krążenie, spala się więcej kalorii… To niewątpliwe zalety trampoliny. Jakie są jej wady?
W internecie aż się roi od wpisów rodziców, dla których dzieci akrobacje skończyły się w szpitalu. Pół biedy, jeśli jest to jedynie skręcenie kostki albo nadgarstka czy wybicie zęba. Wśród poważniejszych obrażeń spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem trampoliny przodują bowiem złamania rąk i nóg oraz urazy głowy. No właśnie: niewłaściwym użytkowaniem…

Trampolina dla najmłodszych

Choć mało która zabawa zapewnia dzieciom tyle radości, pozwalając im korzystać z trampoliny musimy jednak zachować ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza dużych trampolin ogrodowych.
Na co więc szczególnie zwrócić uwagę?

  1. Pierwsza i najważniejsza zasada: dziecko skacze zawsze pod nadzorem osoby dorosłej. Tylko wtedy mamy szansę zakazać zachowań, które prowadzą do kontuzji, ewentualnie szybko zareagować, gdy dojdzie do wypadku.
  2. Zanim wpuścimy pociechę na trampolinę, sprawdzamy jej stan. Czy nie odkręciła się żadna śruba, nie podarła siatka zabezpieczająca lub mata itp.
  3. Najfajniej bawić się w towarzystwie, co do tego nie ma wątpliwości. Najbezpieczniej jednak w pojedynkę – nawet na większych modelach. Gdy na trampolinie skacze dwoje lub więcej dzieci, dopilnujmy chociaż, by nie było między nimi zbyt dużej różnicy wagi. Nietrudno sobie wyobrazić, gdzie może wylądować najlżejsze.
  4. Akrobacje na trampolinie są super, ale niekoniecznie dla najmłodszych dzieci. Lepiej zabronić im wykonywania salt, padania na plecy i innych tego typu wyczynów.
  5. Najbezpieczniej skakać w środkowej części trampoliny.
  6. Picie i jedzenie na trampolinie są surowo wzbronione.
  7. Pozostawione na macie zabawki lub inne przedmioty stwarzają zagrożenie podczas skoków.
  8. Na trampolinę wchodzi się bez butów. Boso lub w skarpetkach, które nie są śliskie.

Porównaj: Ceny trampolin ogrodowych i domowych dla dzieci >>

Jak wybrać trampolinę?

Rozrzut cenowy trampolin jest bardzo duży. Koszty zależą oczywiście od rozmiarów i jakości modelu. Trampolinę domową, do fitnessu, można kupić już za ok. 150 zł. Ceny trampolin ogrodowych dochodzą do 2000 zł.

Nie na każdą trampolinę warto wydać swoje ciężko zarobione pieniądze. Bezpieczniejsze są produkty z certyfikatem, z grubszą, najlepiej stalową, ramą zewnętrzną i większą liczbą nóg. W ogrodowych trampolinach sprężyny i rama powinny być zabezpieczone materiałem PCV, a brzegi – siatką (wewnętrzną lub zewnętrzną), która nie pozwoli dziecku wypaść na ziemię. Świetnie, gdy model ma jeszcze drabinkę do wchodzenia i osłonę na spód, żeby nikt nie mógł wejść pod właśnie używaną trampolinę. Ale rozbudowane wyposażenie wiąże się oczywiście z większymi kosztami.

Kiedy mamy już urządzenie, trzeba je jeszcze ustawić w odpowiednim miejscu. Czyli jakim? Z dala od ścian, drzew, płotu… Jednym słowem wszystkiego, w co można potencjalnie uderzyć.

Gdy spełnimy tę dosyć długą listę wymagań, wreszcie możemy usiąść i z większym lub mniejszym spokojem obserwować nasze dzieci skaczące na trampolinie.

Dodaj komentarz

Zabawki

Latająca dyskopiłka

Dyskopiłka to zabawka, która w ciągu ostatnich paru sezonów stała się prawdziwym hitem nie tylko wśród najmłodszych maluchów, ale uwielbiają ją również starsze dzieci, a nawet nastolatki i dorośli. Na...

Czytaj dalej →
Zabawki

Prezent urodzinowy dla 2-latki

Fajny prezent na 2 latka? Już niedługo 13 listopada, czyli urodziny naszej córki. Tym razem nie będzie to piątek :). Od tygodnia zmagamy się z przygotowaniem listy prezentów o którą...

Czytaj dalej →
Zabawki

Zabawki: Najlepsza kuchnia dla dziecka

Zabawkowe kuchnie to dla dzieci ośrodek twórczej zabawy, który daje maluchowi narzędzia – a w tym przypadku raczej naczynia – do poszerzania wyobraźni, doskonalenia umiejętności współpracy, poszerzania słownictwa oraz rozwinięcia...

Czytaj dalej →
Zabawki

Magiczny świat misia ENDO

Był już Miś Uszatek, Miś Koralgol, Miś Puchatek, Miś Paddington, a także Miś i Margolcia. Każde pokolenie ma własnego bohatera. Sympatyczny, niegroźny, miły i pluszowy. To jedna z najpopularniejszych zabawek...

Czytaj dalej →
Zabawki

IKEA ożywia dziecięce marzenia

Zabawa to poważna sprawa! Dlatego IKEA po raz kolejny zaprosiła do współpracy małych projektantów. Na podstawie ich rysunków powstaną pluszaki, które już jesienią będzie można kupić w IKEA. materiały prasowe Właśnie...

Czytaj dalej →
Zabawki

LEGO DC Super Hero Girls ma moc!

Jakiś czas temu na naszym Instagramie pokazaliśmy krótki materiał o tym, jak otrzymaliśmy zestaw klocków od LEGO. Zawsze przy fajnych paczkach w redakcji pojawia się walka o to, kto będzie...

Czytaj dalej →
Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

Owoce w ciąży i podczas karmienia piersią

Owoce to prawdziwe dary natury. Zawierają bogactwo witamin i składników odżywczych, bez których funkcjonowanie naszego organizmu byłoby niemożliwe. Są idealnie jako samodzielny posiłek lub przekąska, a także pasują do niemal...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general