Jak zorganizować walentynki w przedszkolu? Oto najlepsze pomysły!

14 lutego obchodzimy dzień zakochanych, ale to świetna okazja do świętowania nie tylko dla par. To także znakomity moment do celebrowania wspólnie z dziećmi, dla których walentynki stanowią naprawdę niezwykłą i ciekawą atrakcję. Dlatego w wielu przedszkolach i szkołach jest to bardzo ważne wydarzenie, którym towarzyszą tematyczne uroczystości, zabawy czy występy. Jak zorganizować ten dzień najmłodszym? Sprawdź najlepsze pomysły na walentynki w przedszkolu!

Walentynki w przedszkolu – pomysły

Walentynki to wspaniała atrakcja dla najmłodszych, która może posłużyć nie tylko jako okazja do zabawy i świętowania, ale także jako pretekst do rozmowy o uczuciach, przyjaźni czy relacjach międzyludzkich. Dlatego bardzo często nauczyciele i wychowawcy postanawiają urządzić dzieciom rozmaite tematyczne uroczystości. Najważniejsze jest jednak zadbanie o odpowiedni klimat – można więc przede wszystkim wytłumaczyć maluchom, na czym polega święto miłości, jakie jest jego znaczenie i dlaczego warto je obchodzić. Można także zorganizować zajęcia dotyczące historii święta, tradycyjnych zwyczajów i najbardziej znanych symboli.

Przy okazji można także poprosić przedszkolaki o wspólne wykonanie dekoracji, laurek czy okolicznościowych kartek. Elementem nadającym jeszcze bardziej wyjątkową atmosferę będzie na pewno odpowiednia – romantyczna i wesoła – muzyka. Następnie można przejść do najbardziej wyczekiwanej przez dzieci części uroczystości, czyli wspólnych gier i zabaw.

Sprawdź: Najpiękniejsze życzenia walentynkowe dla dzieci 2024 [krótkie, śmieszne, dla syna i dla córki]

Zabawy walentynkowe w przedszkolu

14 lutego to dzień, kiedy wszyscy celebrujemy najpiękniejsze uczucie na świecie, czyli miłość. Świętowanie ma więc zwykle charakter radosny i wesoły, dlatego walentynkowe uroczystości w przedszkolu powinny być przede wszystkim wypełnione ciekawymi zabawami i tematycznymi atrakcjami.

Zabawy na walentynki w przedszkolu:

  • Zabawy plastyczne – tego dnia warto zachęcić dzieci do stworzenia własnych walentynek dla rodziców lub bliskich przyjaciół. Mogą w tym celu wykorzystać różne techniki – farby, flamastry, kredki pastelowe czy wyklejanki.
  • Taniec z czerwonymi balonami (najlepiej w kształcie serca) – zabawa znana już od lat, polegająca na tańcu w parach z umieszczonym pomiędzy tańczącymi balonem. Zadaniem każdej dwójki jest tak ostrożne poruszanie się, aby balon nie spadł na podłogę.
  • “Coś miłego” – zabawa polega na przyczepieniu każdemu przedszkolakowi dużego czerwonego serca do pleców. Zadaniem maluchów jest napisanie lub narysowanie koledze czegoś miłego. Na koniec pozostaje piękna pamiątka-walentynka od całej grupy.
  • Słoik pełen miłości – zadanie polega na tym, że każdy maluch przygotowuje małą walentynkę, na której pisze lub rysuje coś miłego (w zależności od wieku), następnie walentynki wrzuca się do słoika i każdy po kolei losuje swoją.
  • Zabawa w szukanie pary – polega na przygotowaniu kilkunastu różnych papierowych serc (powinny różnić się rozmiarem, kolorem, umieszczonym na nich napisem), następnie należy je przeciąć na pół i rozdać każdemu z dzieci. Ich zadaniem będzie odnalezienie wśród kolegów swojej “drugiej połówki”.
  • Rysowanie serca z zakrytymi oczami – wyzwanie polegające na jak najlepszy odtworzeniu kształtu serca z oczami szczelnie zawiązanymi opaską.

Zobacz: Najpiękniejsze piosenki na walentynki 2024 [teksty]

Piosenki na walentynki w przedszkolu

Jedną z najatrakcyjniejszych form świętowania i zabawy dla maluchów jest oczywiście muzyka. Utwory nawiązujące tematycznie do święta zakochanych sprawdzą z pewnością sprawdzą się więc podczas przedszkolnych uroczystości. Być może ich przystępna, luźna forma pomoże dzieciom lepiej poznać znaczenie święta i zrozumieć uniwersalny przekaz mówiący, dlaczego warto darzyć się nawzajem szacunkiem, być dla siebie uprzejmym, miłym i okazywać drugiemu człowiekowi nasze uczucia.

Śpiewające Brzdące – “Walentynki”

W kształcie serduszka, po błękitnym niebie
czerwony balonik płynie do Ciebie.
Bo ja Cię lubię, bardzo szanuję
i musisz wiedzieć, że Cię potrzebuję.

Na laurce sto serduszek,
tu buziaczek, tam kwiatuszek.
Walentynki – upominki
dla przyjaciół i rodzinki.

Razem z serduszkiem, co płynie po niebie
przesyłam buziaka tylko dla Ciebie.
Bo ja Cię lubię, bardzo szanuję
i musisz wiedzieć, że Cię potrzebuję.

Na laurce sto serduszek,
tu buziaczek, tam kwiatuszek.
Walentynki – upominki
dla przyjaciół i rodzinki. (x2)

Narysuję dziś serduszko
wszystkim, których kocham,
by wiedzieli, że myślami
zawsze jestem z nimi.

Zrobię dzisiaj coś miłego dla tych,
których spotkam.
Świat jest lepszy,
gdy miłością się dzielimy.

Bądźmy dla siebie dobrzy i mili.
Uprzejmości nigdy nie za wiele.
Pomagajmy sobie w każdej chwili.
Ja serduszkiem z Wami się podzielę.

Bądźmy dla siebie dobrzy i mili.
Uprzejmości nigdy nie za wiele.
Świat jest lepszy,
gdy miłością się dzielimy. (x4)

Narysuję dziś serduszko
wszystkim, których kocham,
by wiedzieli, że myślami
zawsze jestem z nimi.

Zrobię dzisiaj coś miłego dla tych,
których spotkam.
Świat jest lepszy,
gdy miłością się dzielimy.

Bądźmy dla siebie dobrzy i mili.
Uprzejmości nigdy nie za wiele.
Pomagajmy sobie w każdej chwili.
Ja serduszkiem z Wami się podzielę.

Bądźmy dla siebie dobrzy i mili.
Uprzejmości nigdy nie za wiele.
Świat jest lepszy,
gdy miłością się dzielimy. (x2)

Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki

Luty – mroźny środek zimki,
to 14-sty – walentynki.
Każdy serce dziś rysuje
Komuś dzisiaj podaruje.

Walentynki, walentynki
dla chłopczyka i dziewczynki.
Walentynki, walentynki
dla chłopczyka i dziewczynki.

Wszyscy są zakłopotani,
bo dziś święto zakochanych.
Czekoladki w kształcie serc
każde dziecko dzisiaj zje.

Walentynki, walentynki
dla chłopczyka i dziewczynki. (x3)

Dekoracje walentynkowe w przedszkolu

Walentynki przede wszystkim kojarzą nam się z romantyczną atmosferą i czerwonym kolorem. Dlatego podczas przedszkolnych uroczystości warto zadbać o przygotowanie tych elementów, aby w stu procentach wczuć się w klimat. Maluchy mogą tego dnia założyć coś czerwonego, przynieść balony, serpentyny czy bibułę o tej barwie, aby przystroić salę.

Serpentyny i łańcuchy (papierowe lub z bibuły) można porozwieszać na ścianach oraz na krzesłach i stolikach, a po całej sali porozrzucać napompowane baloniki. Dodatkowo można poprosić rodziców o pomoc w przygotowaniu drobnego, tematycznego poczęstunku – cukierków w czerwonych papierkach, truskawkowej galaretki i innych smakołyków. Wszystko można poukładać na stolikach przykrytych czerwonymi obrusami, również sztućce, kubeczki, słomki i talerzyki warto zachować w tej kolorystyce.

Rodzice pytają o walentynki w przedszkolu

Jak obchodzić walentynki w przedszkolu?

Przede wszystkim warto wytłumaczyć dzieciom, na czym polega święto, co tego dnia celebrujemy i dlaczego to uczucie jest tak ważne w życiu. Oprócz tego świętowaniu powinny towarzyszyć gry, zabawy i wesoła muzyka, ponieważ jest to radosny dzień.

Co na walentynki dla dzieci?

Maluchom w przedszkolu można przygotować na walentynki drobne upominki w postaci balonika lub lizaka w kształcie serca.

Walentynki w przedszkolu upominki – co na walentynki w przedszkolu?

Lizaki w kształcie serduszek, kolorowe ołówki z serduszkiem na górze, poduszeczki w kształcie serca, pluszowego misia z serduszkiem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo