Słodkie ciasto drożdżowe z ulubionym nadzieniem to przysmak, który uwielbiamy nie tylko w tłusty czwartek. Nawet najlepszy przepis na pączki może nam nie wyjść, jeśli nie będziemy trzymać się kilku wskazówek. To właśnie dlatego zdarzają się pączki puste w środku.
Obecnie ceny pączków w cukierni mogą przyprawić o zawrót głowy, szczególnie w okresie karnawału. W domu można przyrządzić je taniej i o wiele smaczniej. Nie jest to wbrew pozorom trudne, o ile trzymamy się przepisu. Kluczem jest odpowiednie ciasto, a wnętrze można wypełnić ulubionymi dodatkami od marmolady po kajmak, budyń czy inne smakowe kremy.
Sprawdź: Czy można zamrozić pączki? Pamiętaj o jednej ważnej kwestii!
Stary przepis na pączki, który zawsze się udaje. Co zrobić, aby pączki były puszyste?
Przepis na pączki domowe z 1 kg mąki wystarczy na przygotowanie około 30 sztuk. Poza mąką pszenną będziemy potrzebowali:
- 50 g drożdży,
- 2 szklanki mleka,
- 100 g masła,
- 8 żółtek,
- 6 łyżek cukru,
- 4 łyżki spirytusu,
- szczyptę soli,
- olej do smażenia.
Rozpoczynamy od przygotowania zaczynu. 9 łyżek ciepłego, ale nie gorącego mleka łączymy z dwoma łyżkami mąki i cukru. Mieszamy i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce.
Do dużej miski przesiewamy mąkę oraz dodajemy pozostałe składniki. Na koniec wlewamy też rozpuszczony zaczyn. Wyrabiamy całość do uzyskania gładkiej masy około 20 minut. Przykrywamy bawełnianą ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na minimum godzinę do maksymalnie 1,5 godziny.
Blat lub stolnicę podsypujemy mąką, przekładamy ciasto i wyrabiamy jeszcze przez 3-4 minuty. Odrywamy po kawałku ciasta, delikatnie je rozpłaszczamy dłonią, nakładamy łyżkę wybranego nadzienia, dokładnie zlepiamy i formujemy kulkę. Takiego pączka odstawiamy ponownie na blat i zostawiamy na pół godziny do wyrośnięcia.
W szerokim garnku rozgrzewamy olej do 170 stopni. Wrzucamy do niego pączki i smażymy z każdej strony około 3 minut. Pączki powinny mieć złoty kolor, ale nie mogą się szybko rumienić. Najlepiej za pomocą termometru cukierniczego stale sprawdzać temperaturę oleju, aby nie przekraczała 170 stopni. Po wyjęciu pączków łyżką cedzakową odkładamy je na chwilę na ręcznik papierowy.
Zobacz: Czy ciasto na pączki można zrobić dzień wcześniej? Oszczędność czasu czy koszmar dla smaku?
Dlaczego pączki są puste w środku? Najczęstsze błędy podczas smażenia pączków
Pączki wyszły rumiane, a po przekrojeniu okazuje się, że w środku są puste? Wszystko przez nieprawidłowy czas wyrośnięcia, a mianowicie za długi. Ciasto drożdżowe pozostawione na dłużej niż 1,5 godziny usmaży się, ale w środku przestrzeń będzie pusta. Nie należy jednak też skracać czasu wyrastania poniżej godziny, bo wtedy zaś pączki mogą za bardzo nasiąkać tłuszczem podczas smażenia.
To niejedyne błędy, których należy się wystrzegać. Niektórzy pomijają dodatek spirytusu do ciasta. To powoduje, że pączki będą bardzo tłuste. Jeśli nie chcemy dodawać spirytusu, można wymienić go na rum, wódkę lub w ostateczności sok z cytryny. Warto natomiast trzymać się proporcji, gdyż za duża ilość alkoholu sprawi, że ciasto będzie się przypalać podczas smażenia.
Zobacz też: