Wpadka CKE na egzaminie ósmoklasisty! “Za coś takiego uczniowie dostaliby zero punktów”

Zazwyczaj po egzaminie ósmoklasisty z matematyki najwięcej emocji wywołuje dyskusja na temat prawidłowych odpowiedzi i poziomu trudności. CKE zadbała jednak, aby w tym roku nie zabrakło również innych wrażeń. Podczas egzaminu z matematyki uczniowie zostali skonfrontowani z tym, czego na ogół byli oduczani. W jednym z zadań popełniono błąd, za który grożą poważne konsekwencje. Gdyby coś takiego zrobili uczniowie, musieliby liczyć się z niezaliczeniem. Wpadka CKE na egzaminie ósmoklasisty – czy instytucja będzie miała problemy?

Wpadka CKE na egzaminie ósmoklasisty. Gdyby zrobił to uczeń, dostały zero punktów

Właśnie dobiega końca maraton egzaminacyjny w szkołach podstawowych. Uczniowie klas ósmych musieli przystąpić do testów z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Rezultaty swoich zmagań poznają dopiero na początku lipca. Wyniki nie tylko będą stanowić podsumowanie dotychczasowej edukacji, ale także zadecydują w dużej mierze o tym, w jakiej szkole średniej uczniowie rozpoczną naukę od września.

Co roku po zakończeniu egzaminów trwa dyskusja dotycząca prawidłowych odpowiedzi oraz poziomu trudności poszczególnych arkuszy. W tym roku temat rozmów jest zupełnie inny, a wszystko z powodu poważnej gafy popełnionej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Problem dotyczy polecenia 10. na egzaminie z matematyki. Zadaniem uczniów było obliczenie odległości pomiędzy dwoma punktami na rysunkowej mapie miasta. Zdający musieli wykazać się wiedzą o skali. Nie byłoby w tym nic zaskakującego ani niezwykłego, gdyby nie wykorzystana grafika. Jak się okazuje CKE, “pożyczyła” obrazek bez zgody autora. Na tym jednak nie koniec! Rysunek został przerobiony, a informację, kim jest jej twórca, usunięto.

Wykorzystując grafikę bez zgody autora, CKE złamała prawa autorskie, czyli zrobiła dokładnie to, przed czym system oświaty na co dzień przestrzega uczniów. W przypadku gdy uczeń korzysta z czyjejś pracy, nie podając źródła, i wskazuje ją jako swoją, to musi liczyć się z konsekwencjami – jest to bowiem oszustwo, za które grozi m.in. niezaliczenie.

Zobacz: Egzamin ósmoklasisty 2023 matematyka odpowiedzi. Oto poprawne rozwiązania! Sprawdź, ile zdobędziesz punktów!

Zadanie 10 i afera na egzaminie ósmoklasisty

Zbyszek “Kebab” Piotrowicz, znany między innymi z ARHN.eu, zadał na Twitterze pytanie autorowi grafiki, czy ktoś kontaktował się z nim w tej sprawie. Niestety twórca przyznał, że nikt nie prosił go o zgodę na wykorzystanie obrazka. Dodał także, że jest mu podwójnie przykro, ponieważ zwykle nie ma problemu z udostępnieniem swoich prac za darmo, jeśli chcą je wykorzystać instytucje naukowe czy kulturowe do celów edukacyjnych. CKE mogłoby zatem zupełnie bez problemu uzyskać taką zgodę i obejść się bez wpadki.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo