Wszy u dzieci

Wraz z przyjściem na świat naszego dziecka, musimy nastawić się na konfrontacje z różnego typu problemami. Niektóre wcześniej mogły należeć do sfery żartów. Gdy ktoś się podrapał po głowie, ze śmiechem można było zrzucić to na wesz. Kiedy jednak zauważymy wszy u dzieci, już nie jest nam do śmiechu i przystępujemy do działania. Jak pozbyć się wszawicy u swojej pociechy?

Skąd się biorą wszy?

Jednak zanim przystąpimy do zwalczania problemu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd wszy wzięły się u naszego dziecka. Maluch najczęściej łapie je od rówieśników w przedszkolu, w żłobku, czy w szkole. Dlatego gdy rodzice zorientują się, że to wszawica, konieczna jest szybka komunikacja między nimi i zorganizowanie wspólnego, zmasowanego ataku na pasożyta. Jest to kluczowe, ponieważ wesz bez problemu przenosi się z człowieka na człowieka. Problem pojawia się także w wakacje na koloniach i obozach, gdzie dzieci pożyczają sobie takie rzeczy jak: ręczniki, grzebienie, szczotki, czapki. W ten sposób również w bardzo łatwy sposób można złapać wszy. Dlatego tak ważne jest uczulenie dziecka na to, by korzystało tylko ze swoich przedmiotów do higieny osobistej i nikomu ich nie pożyczało.

Objawy wszawicy

Kiedy zauważymy, że dziecko drapie się po głowie oraz że ma na niej czerwone plamki, musimy szybko reagować, ponieważ najprawdopodobniej jest to wszawica. Wesz zagnieżdża się przede wszystkim na głowie, w każdym rodzaju włosów. To jej ugryzienie powoduje swędzenie oraz czerwone plamki podobne do tych po ukąszeniu komara. Pasożyt jest bardzo żywotny. Żyje około 7-10 dni, dodatkowo codziennie składa około 10 jaj, z których wykluwają się kolejne wszy. Co gorsza, mogą przeżyć w pościeli, na meblach do 48 godzin. Dlatego tak ważne jest rozprawienie się nie tylko z wszami, ale także z ich jajami. Jak wygląda wesz? Dorosłe osobniki są wielkości ziaren sezamu (3-4mm). Ich wykrycie utrudnia fakt, że są przezroczyste. Dopiero gdy są najedzone, nabierają brunatnego koloru. Wesz ma po 6 odnóży, które są zakończone haczykowatymi pazurami. To nimi przyczepia się do włosów.

Jak zwalczyć wszy u dzieci?

Rodzice, którzy zdiagnozują wszawicę u swojego dziecka, od razu zadają sobie pytanie, jak się pozbyć pasożyta nie tylko szybko, ale przede wszystkim skutecznie. Tu potrzeba cierpliwości i skrupulatnego działania. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie jest to wynik zaniedbania higieny dziecka. Ten problem naprawdę może dotknąć każdego. W aptece dostaniemy specjalny preparat na wszy w postaci szamponu, płynu, czy pianki. Należy uważać, aby użyć specyfiku tylko na głowie, ponieważ może mieć toksyczne działanie. W ten sposób rozprawimy się z dorosłymi wszami. Po użyciu preparatu, trzeba dokładnie wyczesać włosy, aby pozbyć się jaj pasożyta. W tym celu warto kupić nowy, gęsty grzebień na wszy lub użyć tego, który jest często dołączony do preparatu. Bardzo dokładnie trzeba sprawdzić, czy nie przeoczyliśmy jakichś pozostałości. Dlatego należy przejrzeć włosy pasmo po paśmie i wyczesać gęstym grzebieniem (lub włożyć między jego zęby watę) i w ten sposób usunąć pozostałe jaja. Kurację najlepiej powtórzyć po tygodniu. W zwalczaniu wszawicy można zastosować także domowy sposób, wykorzystując ocet (polecany jest winny lub jabłkowy). Posiada on silne właściwości zwalczające pasożyty. Trzeba natrzeć nim włosy, następnie schować pod czepkiem i tak trzymać ok. godziny. Po tym czasie można umyć włosy zwykłym szamponem.

Porządki w domu po wszawicy

Gdy uporamy się z wszawicą u dziecka i upewnimy się, że nie przeszła na pozostałych członków rodziny, musimy posprzątać i wyprać rzeczy, które mogą stać się potencjalnie siedliskiem pasożytów. Należy więc wyprać w minimum 60°C:

  • pościel
  • ręczniki
  • ubrania (szczególnie czapki)
  • narzuty
  • koce
  • pluszowe zabawki.

Następnie trzeba poodkurzać dokładnie mieszkanie, wytrzepać dywany oraz wyparzyć szczotki i grzebienie.

Jeśli wszy pojawią się na brwiach i rzęsach, bądź u kobiety ciężarnej, karmiącej piersią lub u dziecka do 3. roku życia z alergią lub astmą, w takiej sytuacji lepiej skonsultować się z lekarzem. W zapobieganiu występowania wszy u dzieci warto przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem, aby nie korzystało z przedmiotów do higieny osobistej należących do kolegi czy koleżanki oraz by nikomu nie pożyczało swoich rzeczy. Gdy jednak problem się pojawi, nie obwiniajmy syna czy córki, pamiętając, że wszy to wyjątkowo natarczywe pasożyty, które najlepiej zwalczyć ze spokojem i z dokładnością.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo