Dieta doktor Ewy Dąbrowskiej: na czym polega i jakie są efekty?

Dieta opracowana przez Ewę Dąbrowską ma na celu oczyszczenie organizmu i przywrócenie mu równowagi. Powoduje utratę wagi, ponieważ jest dietą niskokaloryczną, jednak chudnięcie jest jedynie „efektem ubocznym”. Ten post pozwala na wyleczenie się z wielu chorób i przypadłości cywilizacyjnych. Może być stosowany również u osób zdrowych, w celu poprawy samopoczucia i funkcjonowania organizmu.

Dieta dr Dąbrowskiej

Doktor Ewa Dąbrowska zaczęła się interesować rolą odpowiedniego odżywiania w leczeniu chorób cywilizacyjnych w okresie, gdy pisała swoją pracę doktorską. W późniejszym czasie przeprowadziła wiele badań dotyczących wpływu diety na stan zdrowia i na ich podstawie opracowała dietę warzywno-owocową, która z biegiem lat została nazwana dietą Ewy Dąbrowskiej.

Post owocowo-warzywny: jadłospis

Dieta składa się z dwóch etapów – leczniczej głodówki oraz okresu wychodzenia z diety. Pierwszy etap trwa kilka, a nawet kilkadziesiąt dni.  Czas jego trwania zależy w głównej mierze od stanu zdrowia osoby, która poddaje się diecie oraz tego, jakie efekty pragnie osiągnąć. W trakcie tego etapu zaleca się jedzenie około 600-800 kalorii dziennie. Dozwolone są jedynie niskoskrobiowe warzywa, takie jak marchew, rzodkiew, kapusta, brokuły, sałata, ogórki, pomidory czy papryka. Można spożywać również owoce, które nie zawierają dużo cukru, czyli na przykład jabłka, grejpfruty i cytrusy.

Warzywa i owoce najlepiej spożywać w formie surówek i sałatek, można je jednak również gotować i jeść w formie zup, sosów, lecza, ale bez dodatku tłuszczu, mąki czy śmietany. Ważne jest również, żeby pić dużo wody – co najmniej 2-3 litry dziennie. Można pić również soki owocowe i warzywne oraz herbatki ziołowe, niezawierające dodatkowego cukru.

Książka Ewy Dąbrowskiej o diecie
Porównaj ceny książek Ewy Dąbrowskiej TUTAj >>

Drugim etapem diety powinno być przejście na zdrowe odżywianie i zmiana codziennych nawyków żywieniowych. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać wszystkie grupy pokarmów, również ziarna i produkty mleczne. Produkty zakazane podczas diety dr Dąbrowskiej, nawet w okresie „stabilizowania” organizmu, to między innymi wszystkie produkty wysoko przetworzone, słodycze, biała mąką, wędliny, żółty ser, napoje gazowane, alkohol oraz kawa i mocna herbata.

Efekty diety dr Ewy Dąbrowskiej

Dieta ma na celu odtrucie organizmu, oczyszczenie go z toksyn i nagromadzonych złogów tkanki tłuszczowej. Poza tym dieta wspomaga funkcje obronne organizmu i mechanizmy samoleczące. Duża ilość antyoksydantów, która zawarta jest w owocach i warzywach, działa odmładzająco i uzdrawiająco. Poza tym dieta bogata w warzywa i owoce pomaga uszczelnić jelita i wspiera ich prawidłowe funkcjonowanie. Chudnięcie jest tak naprawdę efektem ubocznym diety, choć wiele osób decyduje się na nią właśnie ze względu na chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Efekty na wadze widać różne. Szczupłe osoby gubią zazwyczaj 3-4 nadprogramowe kilogramy. Te otyłe potrafią zrzucić ich nawet ponad 20.

Dieta dr Dąbrowskiej a ciąża

Pojawia się wiele opinii, że dieta doktor Dąbrowskiej może być stosowana w leczeniu bezpłodności, ponieważ dzięki oczyszczeniu organizmu z toksyn i zdegenerowanych komórek, organizm reguluje wszystkie swoje naturalne procesy, w tym również działanie układu rozrodczego. Zwolennicy postu owocowo-warzywnego twierdzą, że pozwala on zajść w ciążę. Czy jest to prawda? Nie wiadomo. Brak wiarygodnych badań potwierdzających tę teorię.

Co do stosowania postu w okresie oczekiwania na dziecko, odpowiedź jest prosta: próbowanie jakichkolwiek diet, szczególnie niskokalorycznych i ograniczających spożywanie pewnych grup produktów, podczas ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Przyszła mama powinna być szczególnie ostrożna i ewentualną dietę skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo