Zasiłek dla samotnej matki 2022. Kiedy przysługuje? Jeden warunek jest kluczowy

Samotne wychowanie dzieci bywa niekiedy sporym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym. Osoby opiekujące się swoimi pociechami w pojedynkę mogą liczyć na pewne wsparcie od państwa. Niestety zasiłek dla samotnej matki 2022 jest przyznawany po spełnieniu określonych kryteriów i nie każdy może go otrzymać. Kiedy dokładnie przysługuje? O jaką pomoc może się ubiegać samotna matka z dzieckiem? Jakie są dodatki dla samotnej matki 2022?

Zasiłek dla samotnej matki z MOPS 2022

Zgodnie z przepisami samotny rodzic czy opiekun może otrzymać dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, o ile nie przysługują mu świadczenia alimentacyjne. Wysokość świadczenia wynosi 193 zł miesięcznie na dziecko, ale jednocześnie nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci. W przypadku dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności kwota dodatku nieco wzrasta – dokładnie o 80 zł na dziecko, nie może jednak przekroczyć 160 zł na wszystkie dzieci. W przypadku wychowywania trójki dzieci można ubiegać się o innych dodatek – z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Jego wysokość to 95 zł miesięcznie na trzecie i kolejne dziecko.

Chociaż świadczenie to bywa określane potocznie jako dodatek dla matki samotnie wychowującej dziecko 2022, to jednak nie tylko kobiety mogą się o nie ubiegać. Zasiłek przysługuje bowiem:

 1. matce albo ojcu dziecka,
 2. opiekunowi faktycznemu dziecka, (tzn. osobie faktycznie się nim opiekującej, jeżeli wystąpiła do sądu rodzinnego o adopcję tego dziecka),
 3. opiekunowi prawnemu dziecka, wychowującym je samotnie, jeżeli nie zasądzono alimentów na rzecz tego dziecka od drugiego z jego rodziców (dotyczy sytuacji, gdy drugi z rodziców dziecka nie żyje albo ojciec dziecka jest nieznany) lub też sąd oddalił wniosek o alimenty od drugiego z rodziców dziecka,
 4. pełnoletniej osobie do ukończenia 24 lat, uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jeżeli oboje jej rodzice nie żyją.

Aby otrzymać dodatek, należy spełniać jeden, bardzo ważny warunek – trzeba mieć przyznane prawo do zasiłku rodzinnego, a więc miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 674 zł (lub 764 zł – jeśli wychowujesz dziecko z niepełnosprawnością). Świadczenia z tytułu samotnego wychowania dziecka można dostać tylko wraz z zasiłkiem rodzinnym. Konieczne jest jednak złożenie specjalnych dokumentów w tej sprawie (szczegółowe informacje znaleźć można na tej stronie).

W przypadku starania się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka do wniosku trzeba dołączyć:

 • kopię skróconego aktu zgonu drugiego z rodziców dziecka – w przypadku gdy drugi z rodziców dziecka nie żyje,
 • kopię odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka – w przypadku gdy ojciec dziecka jest nieznany
 • odpis wyroku oddalającego powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców –  w przypadku gdy taki wyrok został wydany. 

Zobacz: 300 plus – dla kogo? Niestety część rodziców może być bardzo zawiedziona

Co przysługuje samotnej matce 2022?

Osoba samotnie wychowująca dziecko może liczyć na wsparcie w ramach kilku programów rodzinnych. Mowa tutaj oczywiście o 500 plus, które przysługuje co miesiąc na każde dziecko do 18. roku życia. Można wnioskować również o środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca można otrzymywać wypłaty w wysokości 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. W sumie maksymalnie 12 tys. złotych na dziecko.

Do momentu ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub 21. – jeśli uczy się w szkole – rodzic może się ubiegać również o zasiłek rodzinny. Najważniejszym obowiązującym warunkiem jego przyznania jest kryterium dochodowe. Miesięczny dochód rodziny nie może przekraczać 674 zł w przeliczeniu na osobę (lub 764 zł w przypadku wychowywania dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności). Jeśli dochód jest większy, nadal można ubiegać się o zasiłek, ale obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę” – kwota świadczenia jest pomniejszana o sumę przekroczenia.

Zasiłek rodzinny dla samotnej matki 2022 – kwota:

 • 95 zł miesięcznie na dziecko w wieku od urodzenia do ukończenia 5 lat,
 • 124 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat,
 • 135 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 18 lat do ukończenia 24 lat.

Sprawdź: 1300 zł dla matek co miesiąc. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić kilka warunków

Mieszkanie dla samotnej matki z dzieckiem 2022

Samotna matka (lub ojciec) może starać się o przyznanie mieszkania komunalnego. Aby rozpocząć całą procedurę składania wniosku i dokumentów, należy się najpierw zapoznać z zasadami obowiązującymi w danej gminie. Każda gmina bowiem ustala swoje własne kryteria przyznawania mieszkań, najczęściej dotyczą głównie wysokości dochodu. Często wprowadza się także dodatkowe kryteria, które zwiększają szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji (np. opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, posiadanie stałego źródła dochodu na terenie gminy itp.).

Jeśli po sprawdzeniu warunków okaże się, że spełniamy kryteria, możemy skierować do gminy odpowiedni wniosek (wraz z oświadczeniem o stanie majątkowym i zaświadczeniami o dochodach poszczególnych członków gospodarstwa domowego). W momencie gdy urzędnicy pozytywnie rozpatrzą złożony wniosek, rodzina zostanie wpisana na listę oczekujących i jeśli pojawi się jakieś mieszkanie, zostanie o tym powiadomiona. W większości gmin pierwszeństwo mają osoby w trudnej sytuacji, np. pogorzelcy, samotne matki, wychowankowie domów dziecka.

Zobacz: Już można złożyć wniosek o dodatek węglowy! Jak otrzymać 3000 zł dofinansowania?

Rodzice pytają o pomoc dla samotnej matki 2022

Kiedy się należy zasiłek dla matki samotnie wychowującej dziecko 2022?

Świadczenie dla samotnej matki 2022 przysługuje pod warunkiem, że zostało wcześniej przyznane prawo do zasiłku rodzinnego.

Samotna matka świadczenia – jakie?

500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka (dwa ostatnie pod warunkiem spełniania kryterium dochodowego).

Jakie wsparcie może otrzymać pracująca samotna matka?

Jeśli nie przekracza kryterium dochodowego, może ubiegać się o zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Bez względu na dochody otrzyma na pewno 500 plus oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Dodatek dla samotnej matki 2022 – ile wynosi?

193 zł miesięcznie na dziecko, ale jednocześnie nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci (pomoc finansowa dla samotnej matki z tego tytułu wzrasta o 80 zł na dziecko, jeśli wychowuje się dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności).

Ile dostaje samotna matka 2022?

193 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci w ramach dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Źródła:
 • Osoba samotnie wychowująca dziecko może się ubiegać o dodatek z tego tytułu, w ramach zasiłku rodzinnego.
 • Wysokość dodatku wynosi: 193 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci.
 • Wysokość zasiłku nieznacznie wzrasta - o 80 zł - w przypadku wychowywania dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse

Co przysługuje po urodzeniu dziecka?

Co przysługuje rodzicom po urodzeniu dziecka? To pytanie, które zadaje sobie większość z rodziców. Okazuje się, że świadczeń pieniężnych jest tak dużo, iż z łatwością można się w nich pogubić....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo