300 plus – dla kogo? Niestety część rodziców może być bardzo zawiedziona

Koniec wakacji i początek września potrafi być dla rodziny bardzo trudnym momentem. Przestawienie się na tryb szkolny to zazwyczaj ciężkie zadanie nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Początek szkoły wiąże się jednak przede wszystkim z ogromnymi wydatkami. W skompletowaniu wyprawki rodzicom już od kilku lat pomaga program Dobry Start, w ramach którego otrzymują jednorazowe wsparcie finansowe na zakup potrzebnego wyposażenia. Niestety nie wszyscy rodzice mogą skorzystać z dodatku. Świadczenie 300 plus – dla kogo?

Wyprawka 300 plus – dla kogo?

Program „Dobry Start” funkcjonuje już od kilku lat i ma za zadanie wspierać rodziców w przygotowaniu dziecka na rozpoczynający się rok szkolny. W ramach programu przyznawane jest 300 zł jednorazowego dodatku na pokrycie kosztów związanych z zakupem niezbędnych elementów wyprawki – przede wszystkim podręczników i przyborów szkolnych. Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Nieco dłużej dodatek mogą pobierać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami – do momentu skończenia 24 lat.

Niestety rodzice młodszych dzieci mogą czuć się rozczarowani. Zgodnie z przepisami 300 zł na wyprawkę nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola czy do zerówki. Mimo że zarówno edukacja przedszkolna, jak roczne przygotowanie przedszkolne w zerówkach również wiążą się z kosztami, rodzice nie mogą liczyć na rządową pomoc. Warto podkreślić, że nie otrzymają jej również rodzice studentów. Pieniądze trafią wyłącznie do rodziców dzieci uczących się w szkole.

Zobacz: Jak zrealizować bon turystyczny? Środki wkrótce stracą ważność!

Wniosek o 300 plus 2022 – dlaczego warto się pospieszyć?

Świadczenie 300 plus nie jest przyznawane automatycznie. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek do ZUS, który od niedawna zajmuje się realizacją programu. Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną przez: portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze zostaną przekazane bezpośrednio na wskazane konto, nie ma opcji wypłaty gotówki “do ręki”.

Jak co roku, procedura składania wniosków rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 30 listopada 2022 roku. Nie warto jednak zwlekać z dopełnieniem formalności, ponieważ od tego zależy, jak szybko rodzice otrzymają pieniądze. Jeśli złożą wniosek najpóźniej do 31 sierpnia, to wypłaty zostaną zrealizowane maksymalnie do 30 września. Natomiast złożenie wniosku pod 31 sierpnia skutkuje wydłużeniem okresu oczekiwania. W takim przypadku wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Sprawdź: Rok szkolny 2022/23 – dni wolne wypadają bardzo korzystnie. Kiedy uczniowie odpoczną od nauki?

Rodzice pytają, dla kogo 300 plus 2022

300 plus 2022 dla kogo?

Dla rodziców dzieci uczących się w szkole, aż do momentu ukończenia przez nie 20. roku życia (24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami).

Czy 300 plus jest co roku?

Tak, świadczenie 300 plus przyznawane jest raz w roku.

300 dla kogo?

300 plus przyznawane jest na każde dziecko, które uczy się w szkole, aż do chwili, gdy skończy 20 lat. (24 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo