Wrócą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023? Minister Czarnek zapowiada zmiany

Trwają rozmowy pomiędzy związkowcami a przedstawicielami resortu edukacji w sprawie wprowadzenia nowych rozwiązań sprzyjających wykonywaniu zawodu nauczyciela. Podczas rozmów pojawiła się ponoć również propozycja, aby przywrócić wcześniejsze emerytury dla nauczycieli – czy może stać się to już w 2023 roku? Zdaniem niektórych jest na to spora szansa. Jakie jeszcze zmiany czekają polską oświatę?

Wrócą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023? Obiecujące rozmowy związkowców z MEiN

30 listopada odbyło się oficjalne spotkanie pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych a Ministerstwem Edukacji i Nauki. Zdaniem ZNP rozmowy można uznać za dosyć udane i obiecujące. Mniej entuzjastycznie ocenia je jednak nauczycielska „Solidarność”, która wyraziła raczej rozczarowanie.

Jak podaje portal strefaedukacji.pl, podczas spotkanie przekazano przedstawicielom MEiN kilka najważniejszych postulatów, są to m.in.:

  • umożliwienie podjęcia pracy w zawodzie nauczycielom przebywającym na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych,
  • wcześniejsza emerytura dla nauczycieli 2023,
  • podwyżki wynagrodzeń w 2023 roku,
  • wypłata jednorazowego dodatku inflacyjnego jeszcze w 2022 roku.

Okazuje się, że wcześniejsze emerytury nauczycielskie rzeczywiście mogą wrócić. Głos w tej sprawie zabrał sam minister edukacji Przemysław Czarnek, sugerując, że rozwiązanie jest całkiem realne ze względu na obecną sytuację demograficzną i – co za tym idzie – zmniejszającą się liczbę uczniów.

Musimy do tego wrócić. Kolejne spotkanie będzie poświęcone wcześniejszym emeryturom, zabranym przez Donalda Tuska i jego rząd, musimy do tego wrócić. Już za 2-3 lata będzie problem z godzinami, bo będzie coraz mniej dzieci w szkołach, związkowcy też o tym wiedzą.Minister Przemysław Czarnek

Na kolejnym spotkaniu ta kwestia ma być szczegółowo dyskutowana.

Zobacz: Szkoła w Chmurze – edukacja w nietypowym stylu. Na czym polega i czy jest skuteczna?

Zapowiedź poważnych zmian

Zmiany w emeryturach nauczycieli to jednak nie jedyne omawiane w czasie spotkania postulaty. W trakcie rozmów osiągnięto również porozumienie w kwestii umożliwienia pracy nauczycielom przebywającym na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Wkrótce ma wejść w życie nowelizacja ustawy, która pozwoli im na podejmowanie pracy w zawodzie. Takie rozwiązanie ma pomóc ograniczyć nieco problemy związane z brakami kadrowymi.

Czytelnicy pytają, czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2022/2023

Kiedy nowe emerytury dla nauczycieli?

Na razie pomysł powrotu wcześniejszych emerytur dla nauczycieli jest dopiero w fazie rozmów. Nie wiadomo, czy i kiedy ewentualnie rozwiązanie zostanie wprowadzone.

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo