Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]. Jak ją napisać, aby została zaakceptowana?

Pierwszy samodzielny powrót ze szkoły to przełomowe wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców. Już nie trzeba pociechy odbierać, urywać się wcześniej z pracy, co na pewno jest sporym odciążeniem dla części rodziców. Aby jednak dziecko mogło samo wracać po zakończeniu zajęć, konieczna jest zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły, która powinno zostać podpisane przez rodziców lub opiekunów prawnych ucznia. Jak napisać oświadczenie że dziecko może samo wracać ze szkoły? Sprawdź przygotowany wzór dla ułatwienia.

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły – przepisy 2022

Samodzielne wracanie do domu po zakończonych zajęciach w szkole to bardzo poważna zmiana w życiu każdego ucznia. Dlatego taka decyzja powinna być dobrze przemyślana i przedyskutowana z dzieckiem. Nim rodzice zgodzą się na ten krok muszą mieć pewność, że ich pociecha jest już wystarczająco dojrzała, ma świadomość zagrożeń i potrafi zachowywać się odpowiedzialnie.

Zgodnie z prawem dziecko może poruszać się samo po drodze, gdy ukończy 7 lat. Żadne przepisy nie określają jednak tak precyzyjnie, czy nadszedł już ten odpowiedni moment i dziecko faktycznie może już samo wracać po lekcjach. Ocena gotowości należy już do rodziców, którzy przecież najlepiej znają swoje dziecko. Z pewnością ogromne znaczenie ma tu również odległość miejsca zamieszkania od szkoły. Jeśli placówka znajduje się niedaleko, dzieci wracają samodzielnie do domu już niemal od pierwszego dnia. Trudniej jest podjąć taką decyzję, gdy mieszkamy nieco dalej. Jeśli już jednak się zdecydujemy, w szkole wymagana jest specjalna pisemna zgoda, aby dziecko samo wracało ze szkoły.

Zobacz: Dni wolne 2022/2023. Przed nami sporo długich weekendów. Uczniowie mogą być zadowoleni

Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [wzór]

Warto pamiętać, że zgadzając się na zgoda na samodzielne wyjście dziecka ze szkoły, rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność za wszystko, co może wydarzyć się w czasie drogi do domu. Dlatego nauczyciel może zezwolić na opuszczenie placówki przez dziecko wyłącznie pod warunkiem, że otrzyma od rodzica specjalne pozwolenie na samodzielny powrót ze szkoły. Wzór takiego oświadczenia można pobrać poniżej:

Przed podjęciem takiej decyzji warto wszystko dokładnie przedyskutować z dzieckiem. Można np. ustalić najbezpieczniejszą trasę i pokonać ją najpierw wspólnie. Nie zaszkodzi przypomnieć o najważniejszych zasadach poruszania się po pasach i przechodzenia przez ulicę. Warto przestrzec dziecko również przed rozmaitymi niebezpiecznymi sytuacjami i pouczyć, jak powinno się zachować, gdy ktoś będzie je zaczepiał lub proponował podwiezienie itp. Najlepiej aby dziecko miało przy sobie telefon komórkowy i w razie potrzeby mogło się skontaktować z kimś bliskim.

Zobacz: Jak wypisać dziecko z religii? Kilka praktycznych informacji dla rodziców [wzór oświadczenia]

Zgoda na samodzielny powrót dziecka z wycieczki

Niekiedy wymagana jest osobna pisemna zgoda na samodzielny powrót do domu po wycieczce czy np. po kinie (jeśli dziecko chce wracać do domu bezpośrednio po seansie, a nie dopiero spod budynku szkoły). Taka zgoda podobnie jak ta, której wzór znajdziemy powyżej, powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko dziecka,
  • do jakiej klasy uczęszcza dziecko,
  • kiedy chcemy, żeby wracało samo (dokładna data),
  • zgodę rodzica/opiekuna prawnego (np. wyrażam zgodę na samodzielny powrót mojego dziecka….. po powrocie z wycieczki w dniu…….),
  • oświadczenie, że rodzic ma świadomość wzięcia pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka,
  • czytelny podpis.

Sprawdź: “Godziny czarnkowe” już od września w szkołach, ale to nie koniec nowości. Co jeszcze się zmieni?

Rodzice pytają o zgodę na samodzielne wyjście dziecka ze szkoły

Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły?

Ta decyzja zależy od rodziców. Wiadomo jednak, że zgodnie z prawem aby poruszać się samodzielnie po drodze, powinno mieć ukończone minimum 7 lat. Jeśli rodzice wyrażą na to zgodę, powinni dostarczyć odpowiednie upoważnienie do samodzielnego powrotu dziecka ze szkoły.

Co powinna zawierać zgoda na powrót dziecka ze szkoły do domu?

Zgoda na powrót dziecka do domu powinna zawierać przede wszystkim oświadczenie, że rodzic/opiekun prawny zgadza się na samodzielny powrót i ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka po opuszczeniu szkoły.

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo