Zaległe alimenty zapłaci pracodawca. Nowe sankcje dla firm ukrywających dłużników alimentacyjnych

Nowe przepisy, które mają wejść od stycznia 2018 roku przewidują, że pracodawca ukrywający dochody dłużnika alimentacyjnego solidarnie z nim zapłaci alimentyZmiany w prawie rodzinnym przynoszą nadzieję rodzicom, którzy samotnie pokrywają koszty utrzymania dziecka. Nie spotkały się jednak z dobrą oceną pracodawców.

Zaległe alimenty zapłaci pracodawca. Nowe sankcje dla firm ukrywających dłużników alimentacyjnych
depositphotos.com

Zaległe alimenty zapłaci pracodawca? Sankcje uderzają w firmy!

Ponad 10 mld złotych – tyle wynosi kwota, którą zalegają dłużnicy alimentacyjni. I choć według danych Ministerstwa Rodziny od 2017 roku liczba osób niepłacących alimenty systematycznie się zmniejsza, rząd proponuje kolejne zmiany, które miałyby uderzyć w dłużników, ale też osoby przyzwalające na niepłacenie na dziecko. Zmiany w prawie uderzą w pracodawców.

Po wprowadzonych w ubiegłym roku zmianach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje kolejne rozwiązania mające uderzyć w dłużników alimentacyjnych. Resort planuje zaostrzenie sankcji wobec pracodawców, którzy zgadzają się na ukrywanie faktycznych dochodów osób niepłacących na dzieci poprzez zatrudnianie ich na czarno oraz wypłacanie pensji „pod stołem”. W tej sytuacji pracodawca miałby być zobowiązany do solidarnej odpowiedzialności za długi alimentacyjne pracownika z ograniczeniem do rocznej kwoty alimentów.

Należy podkreślić, że dłużnik alimentacyjny, nie płacąc alimentów, w gruncie rzeczy pozbawia własne dziecko perspektyw, zabiera mu szansę na rozwój i już na starcie stawia w gorszej pozycji niż dzieci z rodzin niedotkniętych problemem nie alimentacji – brzmi uzasadnienie do projektu ustawy, który trafił już do konsultacji publicznych.

Zmiany w prawie rodzinnym uderzą w osoby niepłacące alimentów

Po pierwsze od 1 lipca 2018 r. gminy mogą przekazywać informacje o osobach niepłacących alimentów do Biur Informacji Gospodarczej. Podobne prawo mają też rodzice nie otrzymujący alimentów, którzy są zmuszeni do samodzielnego utrzymywania dziecka. I o ile gminy najczęściej interesują się dłużnikami dopiero w przypadku, gdy rodzicowi należy się wypłata świadczeń z Funduszu alimentacyjnego, o tyle rodzic dziecka zawsze jest uprawniony do wprowadzenia takiej informacji do BIG. W praktyce oznacza to, że dłużnicy alimentacyjni będą mieli problemy z podpisywaniem umów chociażby na telefon komórkowy.

(…) trudno znaleźć jakiekolwiek usprawiedliwienie dla rodziców, którzy twierdzą, że nie mogą znaleźć legalnego zatrudnienia, a tymczasem faktycznie pracują na czarno i uzyskują nielegalne dochody, aby przerzucić cały ciężar utrzymania dziecka na drugiego rodzica. – czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w prawie alimentacyjnym przewidują również sankcje dla pracodawców, którzy pomagają w ukrywaniu dochodów dłużników alimentacyjnych. Zazwyczaj robią to poprzez wypłacanie pracownikowi pensji wyższej niż ta, która wynika z podpisanej z nim umowy oraz nie potrącają kwoty wynikającej z alimentów. Pracodawca, który nie tylko przymyka oko na niepłacenie alimentów, ale również solidarnie pomaga dłużnikowi uniknąć płacenia umówionych kwot na dziecko, równie solidarnie ma uczestniczyć w jego długach.

To jednak nie koniec zmian obejmujących firmy zatrudniające osoby niepłacące alimentów. Będą one musiały liczyć się z karami za brak współpracy z komornikiem. Obecnie komornik ma prawo nałożyć na pracodawcę 2000 zł grzywny. Po zmianach wysokość kary będzie uzależniona od wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, komornik ma mieć prawo ponownego nałożenia grzywny nawet w wysokości 5-krotnej wartości przeciętnego wynagrodzenia.

Sprawdź:

Pracodawcy krytykują sankcje wobec firm

Według pracodawców idea przyświecająca ustawodawcy jest jak najbardziej słuszna. Niemniej nie zgadzają się z rozwiązaniami proponowanymi przez resort rodziny i z ty, że mieliby płacić alimenty wspólnie z dłużnikami.

Pomysł karania pracodawców za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych i nałożenia na nich obowiązku spłaty zaległości alimentacyjnych pracowników, uznajemy za kuriozalny i podważający podstawy demokratycznego państwa prawa – czytamy w stanowisku Rady Pracodawców RP.

Zdaniem pracodawców idea poprawy ściągalności alimentów jest jak najbardziej słuszna, ale ujęte w projekcie propozycje wydają im się nieprzemyślane. Wątpliwości pracodawców budzi przede wszystkim fakt, iż ich zdaniem alimenty mają charakter osobisty i odpowiedzialność za ich niepłacenie nie powinna być na nikogo przenoszona.

Pomysł karania pracodawców za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych i nałożenia na nich obowiązku spłaty zaległości alimentacyjnych pracowników, uznajemy za kuriozalny i podważający podstawy demokratycznego państwa prawa – czytamy w stanowisku Rady Pracodawców RP.

Rada Pracodawców RP krytykuje również zapisy związane z nowymi rozwiązaniami prawnymi w rękach komorników.

Zaostrzanie sankcji i podwyższanie kar za niedopełnienie obowiązków mających głównie charakter informacyjny, uważamy za sprzeczne z wprowadzoną niedawno Konstytucją Biznesu oraz ideą deregulacji i znoszenia barier administracyjnych po stronie przedsiębiorców.

Najważniejszą konkluzją Rady Pracodawców RP jest jednak to, że w wyniku zaproponowanych zmian firmy będą bały się zatrudniać dłużników alimentacyjnych z obawy przed sankcjami. W konsekwencji rodzicom niepłacącym alimentów trudniej będzie znaleźć zatrudnienie, co zamknie błędne koło problemów ze ściągalnością długów.

Sprawdź też:

Zgodnie z zapowiedziami minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej projekt ustawy zostanie w najbliższych dniach skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Nowe przepisy w prawie rodzinnym uderzające w osoby niepłacące alimentów oraz w pracodawców miałyby obowiązywać od początku 2019 roku.

Co sądzicie na temat najnowszych propozycji zmian uderzających w osoby niepłacące alimenty?

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

1 Komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Wiersze Życzenia
Życzenia imieninowe [33 POMYSŁY na oryginalne życzenia!]
Życzenia imieninowe mogą byś śmieszne lub poważne, krótkie albo bardzo długie, rymowane lub nie. Ważne, żeby płynęły prosto z serca, a obdarowana nimi osoba poczuła się wyjątkowo. Podpowiadamy, jakie życzenia
Czytaj dalej
Newsy
Ochroniarz w Tychach szarpał i wyzywał dzieci. Czy zostanie oskarżony o napaść?
W Auchan w Tychach doszło do skandalicznej sytuacji. Ochroniarz bezpodstawnie oskarżył dwóch chłopców o kradzież, po czym, po krótkiej szarpaninie i ostrej wymianie zdań, zamknął się wraz z nimi w
Czytaj dalej
Bajki dla dzieci Newsy
Filmy dla dzieci. Netflix: Co warto obejrzeć?
Najbardziej popularna platforma streamingowa w Polsce, udostępnia również najlepsze filmy dla dzieci. Netflix ma w swojej ofercie nie tylko klasyki, które z własnego dzieciństwa mogą pamiętać trzydziestoletni rodzice, ale także
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Jak złożyć wniosek? Komu przysługuje? Do kiedy?
Komu należy się opieka na dziecko? Skąd pobrać oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat? Jak wypełnić wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko? Jak i
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Specjalny zasiłek opiekuńczy przedłużony do 11.04.2020. Mimo obietnic – nadal tylko dla dzieci do 8 r.ż.
Zgodnie z zapowiedziami z minionego tygodnia rząd poinformował dziś o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11.04.2020 r., tj. na czas, na jaki są zamknięte placówki edukacyjne. Wbrew informacjom podawanym wcześniej
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Czy uczniowie powinni powtarzać rok? „Wyobraźcie sobie małżeństwo nauczycieli z trójką dzieci…”
„Czas powiedzieć, ok. złapało nas, nie byliśmy przygotowani”. Z tymi słowami księdza zgadza się wielu nauczycieli oraz rodziców. Czy jesteśmy gotowi na przerobienie zdalnie semestru? Czas, na jaki zostały zamknięte placówki edukacyjne
Czytaj dalej
Muzyka dla dzieci Newsy
BajkoBach – interaktywny, rodzinny koncert z cyklu Klasyka Dzieciom
Jak najłatwiej wprowadzić dziecko w zaczarowany świat muzyki klasycznej? Ilustrując nią bajki! Wraz z grupą Muzyka Łączy wybierz się w świat Ivanushki i sprawdź, jak potoczą się losy chłopca. Projekt BajkoBach
Czytaj dalej
Newsy Zdrowie noworodka
Objawy koronawirusa u dzieci różnią się od tych, które występują u dorosłych [nowe badania]
Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy od naszego zaprzyjaźnionego pediatry (wywiad z nim możecie przeczytać tutaj) wyniki najnowszych badań nad koronawirusem u najmłodszych. Chińscy naukowcy pochylili się nad tematem i przebadali 2143 małych
Czytaj dalej
Newsy
Zasiłek opiekuńczy na dziecko zostanie przedłużony o conajmniej 2 tygodnie [18.03.2020]
Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej (18.03.2020) konferencji prasowej zapowiedział, że możliwe jest przedłużenie możliwości korzystania przez pracowników z zasiłku opiekuńczego na dzieci do lat 8., którymi muszą się opiekować ze
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych? ZUS żąda od matek zwrotu setek tysięcy złotych za urlop macierzyński
Urzędnicy ZUS ogłosili pełną mobilizację i żądają zwrotu niesłusznie wypłaconych zasiłków macierzyńskich. Listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymują matki, które otrzymywały świadczenie w latach 2012-2013. Oczywiście nie wszystkie, a jedynie
Czytaj dalej