Żółw domowy [rasy, ceny]: Co warto wiedzieć przed zakupem?

Jaki żółw domowy będzie odpowiedni dla dziecka lub osoby, która zaczyna swoją przygodę z żółwiami: błotny, stepowy (lądowy), czerwonolicy, grecki, chiński czy słoniowy? Poznaj gatunki żółwi domowych, ich wymagania i sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem. Jakie ma wymagania żółw i co je?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zakup każdego zwierzęcia, w tym żółwia, powinien być poprzedzony dokładnym zapoznaniem się z wymaganiami dotyczącymi opieki nad nim.
  • W przypadku żółwi, decydując się na jego zakup, podejmujemy zobowiązanie na kilkanaście, a czasem nawet na kilkadziesiąt lat.

Żółw domowy: rasy, ceny i wymagania żółwi

Zwierzę domowe to wspaniały prezent dla dziecka – uczy odpowiedzialności, rozbudza zainteresowanie przyrodą, jest też wiernym przyjacielem i obiektem miłości. Nie wszyscy decydują się na klasyczne gatunki zwierząt, takie jak psy i koty. Powodów jest wiele: brak czasu, uczulenie na sierść, inne zainteresowania i sympatie. W tych przypadkach z pomocą “pędzi” nam żółw domowy! Te długowieczne gady od dawna są hodowane w naszych domach i wiele osób nie wyobraża sobie lepszego zwierzątka. Obserwacja ich życia i zwyczajów jest fascynująca i zajmująca, zwłaszcza, że tak bardzo różni się od życia “klasycznych” zwierząt domowych. Sprawdźmy więc, jakie rasy najlepiej radzą sobie w warunkach domowych, jakie są ceny żółwi, a także jakie dodatkowe koszty musimy ponieść przed zakupem takiego pupila.

Żółw stepowy

Żółwie domowe to duża i zróżnicowana grupa zwierząt. Jednym z najpopularniejszych jest żółw stepowy, który jest aktywny w ciągu dnia, i – jak na żółwie standardy – dość ruchliwy. Dorosłe osobniki mierzą od 15 do 23 centymetrów. Ze względu na występujący u tych gadów dymorfizm płciowy – samice są większe od samców. Ile żyje żółw stepowy? Otoczony odpowiednią opieką może żyć nawet 80 lat.

żółw stepowy cena

Żółw stepowy – wymagania

Żółw lądowy w domu powinien zamieszkać w terrarium wyłożonym na dnie ubitą ziemią zmieszaną z piaskiem. Temperatura w terrarium powinna oscylować od 18°C w nocy do 26°C w ciągu dnia. W miesiącach letnich, od czerwca do sierpnia, żółw może przebywać na otwartym wybiegu. Ważne jest, by teren ten był dobrze zabezpieczony, zarówno przed ucieczką żółwia, jak i przed atakiem innych zwierząt.

Co jedzą żółwie stepowe?

Żółw stepowy jest gatunkiem roślinożernym – chętnie zjada trawę, babkę lancetowatą, siano, rośliny zielne. Nie powinniśmy jednak często podawać mu owoców lub warzyw. Żółwiowi nie wolno natomiast podawać do jedzenia roślin zawierających szczawiany i sałaty, ponieważ zaburzają przyswajanie wapnia. Żółw lądowy nie powinien spożywać także mięsa pod żadną postacią. Takie dodatki prowadzą do poważnych chorób u naszego podopiecznego.

Jak wiele innych zwierząt, żółwie stepowe zapadają w sen zimowy, ale – co ciekawe – mogą także zapaść w około miesięczny sen letni.

Żółw stepowy – cena

Decydując się na zakup jakiegokolwiek żółwia, powinniśmy zwrócić uwagę, na to, czy sprzedawca posiada dokumentację potwierdzającą pochodzenie zwierzęcia zgodne z Konwencją Waszyngtońską, zwaną inaczej CITES. Ważne jest, by kupować zwierzęta legalnie i nie wspierać ich nielegalnego przemytu, prowadzącego do wymierania wielu gatunków. Ile kosztuje żółw stepowy? Żółwie stepowe kosztują od 300 do 400 złotych.

Żółw czerwonolicy

To kolejny bardzo popularny żółw hodowany w domach na całym świecie. W przeciwieństwie do swojego stepowego kuzyna, żółw czerwonolicy jest gadem żyjącym w środowisku wodnym, a także mięsożercą. Rozmiary tych żółwi wahają się od 12 do 28 cm, a ich bardzo charakterystyczną cechą są rozszerzające się do tyłu czerwone i jasnożółte paski po bokach głowy. W odpowiednich warunkach, karmione zgodnie z zaleceniami, osobniki tego gatunku dożywają 30 lat.
Żółw czerwonolicy to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej, który aktualnie występuje też w wielu innych rejonach świata. Nie jest to dobra wiadomość – te gady są gatunkiem silnie inwazyjnym, a wypuszczane przez swoich nieodpowiedzialnych opiekunów potrafią zakłócić działanie lokalnego ekosystemu, co stanowi poważne zagrożenie dla istnienia innych gatunków, w tym naszego rodzimego żółwia błotnego.
domowy żółw czerwonolicy

Żółw czerwonolicy – wymagania

Wymagania hodowlane tego gatunku są dość duże – żółwie czerwonolice potrzebują warunków możliwie zbliżonych do naturalnych. Akwaterrarium powinno dzielić się na część wodną i część lądową i zapewniać odpowiednią ilość miejsca. Pamiętajmy, że ten gatunek dość szybko rośnie do sporych rozmiarów.

Czym żywi się żółw czerwonolicy?

Głównym składnikiem diety żółwi czerwonolicych są żywe ryby, larwy zwierząt wodnych, ślimaki i skorupiaki, również rośliny wodne i łąkowe (np. mniszek lekarski). Nie pogardzą także małymi owadami i dżdżownicami. Nie wolno natomiast podawać im mięsa ssaków, ptaków, a także warzyw i owoców.

Ile kosztuje żółw czerwonolicy?

Młodego przedstawiciela tego gatunku możemy nabyć za około 40 złotych. Jest to jednak jedynie ułamek wydatków, które musimy ponieść przed zakupem żółwia. Koszty odpowiednio przygotowanego akwaterrarium to kilkaset złotych. By hodować ten gatunek żółwi musimy posiadać także pozwolenie na jego posiadanie, a także dokumenty potwierdzające miejsce pochodzenia pupila, zgodne z konwencją CITES.

Żółw grecki

Żółwia greckiego można nazwać wręcz klasycznym, “domyślnym” żółwiem domowym. Jest tak popularny, że wyobrażając sobie żółwia w domu, prawdopodobnie mamy w głowie obraz tego właśnie gatunku. Dorosłe osobniki, zależnie od płci, osiągają rozmiary od 30 do 35 cm. Na wolności żyją wśród krzaczastej roślinności suchych obszarów krajów basenu Morza Śródziemnego i Czarnego. Żółwie greckie prowadzą dzienny tryb życia, są najbardziej aktywne rano i wieczorem. To doskonały wybór dla początkującego entuzjasty gadów, gdyż są wytrzymałymi i odpornymi zwierzętami. Sprawdzają się wyśmienicie jako żółw dla dziecka.

ile kosztuje żółw grecki

Żółw grecki – wymagania

Żółw grecki potrzebuje dużo przestrzeni, dlatego terrarium dla niego musi mieć sporą powierzchnię, ale nie musi być wysokie. Jako podłoże doskonale sprawdzą się drewniane zrębki i kruszona kora, dodatkiem do tego może być odrobina siana. Żółwie greckie są ciepłolubne, więc musimy zapewnić im temperaturę od 30 do 35°C pod lampą grzewczą, a w chłodniejszym miejscu terrarium ok. 25 do 26°C. W terrarium powinna znajdować się też stabilna miseczka z wodą, a także kryjówka, w której żółw może skryć się w razie potrzeby.

Co jedzą żółwie greckie?

Podstawą diety tego roślinożercy mogą stanowić mniszek, babki, biała koniczyna, krwawnik, gwiazdnica, bazylia, melisa i warzywa (rukola, cykoria, kiełki, kapusta pekińska). Jedną trzecią porcji powinny stanowić rośliny suszone – szczególnie jesienią. Owoce są dozwolone, ale jedynie w formie smakołyku, gdyż, mimo że lubiane przez żółwie, nie wpływają dobrze na ich stan zdrowia.

Żółw grecki – cena

Ile kosztuje żółw grecki? Młode żółwie greckie można nabyć za ok. 400-600 złotych. Oczywiście, tak jak w przypadku innych żółwi, powinniśmy kupować je jedynie z uznanych hodowli, wraz z dokumentami CITES.

Żółw chiński

To jeden z najmniejszych żółwi, na jakie możemy zdecydować się zaczynając domową hodowlę – dorosłe żółwie osiągają ok 15 cm długości. W warunkach naturalnych możemy je spotkać w Chinach, Tajwanie, Korei, a ich historyczną ojczyzną jest Daleki Wschód. Są to gady mało wymagające i odporne, dlatego są dobrym wyborem dla początkującego terrarysty. Jednak jako żółw dla dziecka nie są najlepszym wyborem – żółwie chińskie są płochliwe i zaniepokojone mogą próbować ugryźć człowieka – to bardzo niebezpieczne, gdyż mimo małych rozmiarów ich szczęki są wyjątkowo mocne. Dorosły żółw może pozbawić nieostrożnego hodowcy palca! W dobrych warunkach żółwie tego gatunku żyją nawet 30 lat.

żółw chiński cena

Żółw chiński – wymagania

By zapewnić naszemu podopiecznego dobre warunki rozwoju i życia, powinniśmy przygotować dla niego akwaterrarium wysypane drobnym piaskiem, którego część będzie stanowić część wodna z tak zwaną mielizną – wyspą, na której żółw może odpocząć i się powygrzewać. Temperatura powinna oscylować pomiędzy 22 a 28 stopniami Celsjusza. Ze względu na niebezpieczeństwo ugryzienia powinniśmy brać żółwia do rąk w specjalnych grubych rękawicach.

Co je żółw chiński?

Żółwie chińskie są mięsożerne, dlatego karmione są pokarmem zwierzęcym – ślimakami, krewetkami, żabami, rakami, owadami. Uzupełnieniem tej mięsnej diety są rośliny wodne.

Żółw chiński – cena

Żółw chiński to wydatek około 100 złotych. Oczywiście musimy doliczyć do tego kosz terrarium, grzałek, pokarmu i innego wyposażenia. Tak jak w przypadku innych żółwi, także żółw chiński musi być sprzedawany wraz z dokumentami potwierdzającymi jego pochodzenie.

Choroby żółwi domowych

Żółwie w domu zapadają na zdrowiu zasadniczo tylko i wyłącznie w wyniku błędów popełnianych przez ludzi. By nasz żółw, niezależnie od gatunku, był zdrowy, musimy zapewnić mu zdrową dietę i dobre, zbliżone do naturalnych warunki życia. Przed zakupem żółwia sięgnijmy po literaturę fachową, dowiedzmy się jakie pokarmy mogą zwierzęciu zaszkodzić, jakie powinniśmy podawać i w jakich proporcjach, jak przygotować terrarium i jaką utrzymywać w nim temperaturę. Innymi słowy: co wolno z żółwiem, a czego nie. Pomocą posłużą nam z pewnością fora internetowe, książki, a także inni hodowcy i weterynarze.

Polacy nie gęsi, swojego żółwia też mają – Żółw Błotny

Spośród 356 gatunków żółwi w Polsce w warunkach naturalnych występował tylko jeden z nich – żółw błotny. Kiedyś spotykany na terenie całego kraju, dziś jest bardzo rzadki i zagrożony wyginięciem. Z tego powodu już od 1935 roku objęty jest ścisłą ochroną. Żółwie błotne zamieszkują spokojne, zarastające jeziorka, bagna, oczka wodne w lasach, niedostępne starorzecza, stawy i wolno płynące rzeczki z gęstą roślinnością. Niestety wpływ człowieka na środowisko skutkuje kurczeniem się terenów przyjaznych temu gatunkowi. Dodatkowo około 30 lat temu rozplenił się w naszym kraju nowy, zażarty wróg żółwia błotnego – żółw czerwonolicy. Nieodpowiedzialni, znudzeni hodowcy żółwia czerwonolicego wypuszczali po prostu osobniki na wolność, co doprowadziło do tego, że ten inwazyjny gatunek jest teraz spotykany w całej Europie.
żółw błotny

Niepewna przyszłość żółwi

Żółwie pojawiły się na Ziemi 255 milionów lat temu, tym samym żyją na naszej planecie o 250 milionów lat dłużej niż ludzie. To jedyny gatunek kręgowców posiadający zewnętrzny szkielet, czyli skorupę. Żółwie występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Co stanowi ewenement w świecie zwierząt, płeć żółwi zależy od temperatury w jakiej inkubowały jaja.

Jednym z największych przedstawicieli rzędu żółwi jest żółw słoniowy, zwany też popularnie żółwiem z Galapagos. Ze względu na specyfikę geograficzną występowania tego dumnego gatunku, na każdej z wysp archipelagu wyewoluował osobny podgatunek żółwia słoniowego. Pierwotnie było ich 14, niestety pięć z nich już wyginęło, a kolejne są na granicy zagłady. Wiąże się to oczywiście z niszczycielską działalnością człowieka, polowaniami, sprowadzeniem na wyspy zwierząt, które zabijają żółwie. Szczęśliwie ludzie starają się też ratować te interesujące zwierzęta. W chwili obecnej ponad 90% obszaru Wysp Galapagos objęte jest ochroną jako Miejsce Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki działaniom ochronnym żyjące jeszcze podgatunki żółwia słoniowego powoli zaczynają się odbudowywać.

Niestety pomoc nie dla wszystkich przyszła wystarczająco wcześnie. W 2012 roku zmarł Samotny George, przedstawiciel podgatunku z wyspy Pinta. Fundacja Darwina przez 40 lat poszukiwała dla niego samicy na całym świecie, co ostatecznie doprowadziło do odnalezienia Tony’ego – kolejnego samca z wyspy Pinta, żyjącego w ogrodzie zoologicznym w Pradze. Gdy i dni Tony’ego dobiegną końca, będzie to ostateczny koniec tego podgatunku olbrzymich żółwi.

Współcześnie prawie wszystkie gatunki żółwi borykają się z wielkimi problemami w swoim środowisku naturalnym – są ofiarami kłusowników i przemytników, giną atakowane przez dzikie zwierzęta, które przybyły wraz z człowiekiem. Ich mateczniki topnieją w zastraszającym tempie, cofając się pod naporem cywilizacji. Dlatego tak ważne jest, aby kupować żółwie z legalnych źródeł i w żadnym wypadku nie wspierać czarnego rynku i nielegalnych hodowli.

Dobrą alternatywą dla zakupu żółwia jest jego adopcja. Istnieje wiele organizacji, które otaczają opieką i szukają nowych domów dla porzuconych żółwi. Z pewnością warto rozważyć taką charytatywną drogę pozyskania żółwia, dając tym samym drugą szansę sympatycznemu gadowi.

Jaki żółw domowy dla dziecka?

Obserwacja życia żółwi to fascynująca przygoda dla młodego człowieka zainteresowanego królestwem zwierząt. Wybierając gatunek do hodowli powinniśmy kierować się na równi naszym gustem, zdrowym rozsądkiem i wymaganiami, jakie musimy spełnić, by żółw miał dobre warunki bytowania. Małe żółwie lądowe, takie jak grecki czy stepowy, są mniej wymagające w utrzymaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie terrarium. Żółwie wodne prowadzą z kolei ciekawszą egzystencję, ich dieta jest jednak specyficzna, a dla młodszych dzieci mogą stanowić zagrożenie.

Żółwie domowe to interesujący kompanii, ale ich zakup musi być przemyślany i odpowiedzialny. Mimo że nie potrzebują głaskania i innych form czułości, nie znaczy to, że nie musimy otaczać ich opieką i uwagą. Pamiętajmy także o tym, że żółwie to zwierzęta długowieczne, a ich hodowla to nie przygoda na jeden sezon.

Dodaj komentarz

Zwierzęta domowe

Czego nie może jeść pies?

Wielu właścicieli psów stara się urozmaicać dietę swoich milusińskich, podając im jak najwięcej różnorodnych produktów. To godna pochwały postawa – o ile przed rozszerzeniem jadłospisu dowiesz się, co można podawać...

Czytaj dalej →
Zwierzęta domowe

Królik miniaturka: rasy, ceny, wymagania

Królik miniaturka to zwierzątko, o którym marzy wielu dzieci. Wygląda uroczo i potrafi mocno przywiązać się do swojego właściciela. Zwierzę to wymaga starannej opieki i pielęgnacji. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze...

Czytaj dalej →
Zwierzęta domowe

Rasy psów dla rodzin z dziećmi

Marzeniem większości dzieci jest posiadanie psa. Decyzja o przygarnięciu czworonoga powinna być dobrze przemyślana. Jedną z kwestii, nad którą należy się zastanowić, jest rasa. Wśród czworonogów znajdują się rasy w...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general