Jak wygląda 36 tydzień życia dziecka? Co potrafi 36 tygodniowe dziecko? 36 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Jak wygląda skok rozwojowy w 36 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 36 tygodniowe niemowlę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
36 tydzień życia dziecka – rozwój 9 miesięcznego dziecka
Dziecko w trzydziestym szóstym tygodniu życia ma już na tyle silne mięśnie grzbietu, że potrafi nie tylko usiąść, ale również przez jakiś czas utrzymać się w tej pozycji. Maluch może mieć już kilka ząbków – w pierwszym etapie wyrzynają się dolne i górne jedynki, a następnie górne dwójki.
Co potrafi 9 miesięczne dziecko?
- z każdym mijającym dniem coraz sprawniej siada i robi to całkiem samodzielnie
- zaczyna świadomie naśladować wyraźne gesty domowników, takie jak na przykład łapanie za głowę czy kołysanie się na boki
- w coraz większym stopniu pojmuje, że jest odrębną istotą, jednak lęki separacyjne związane z tą świadomością pojawiają się coraz rzadziej
- potrafi rozróżnić swoje zabawki od zabawek należących do innych dzieci
- podczas jedzenia potrafi się buntować i na znak protestu zakrywa usta rączką, jeśli nie chce jeść danej potrawy
- ma już swoje pierwsze upodobania kulinarne, dlatego nie warto karmić dziecka na siłę, ponieważ podobnie jak w przypadku dorosłych osób, nie wszystko musi mu smakować
Zobacz też: Książki dla dzieci – od niemowlaka do przedszkolaka
36 tydzień życia dziecka – szczepienia
Trzydziestosześciotygodniowe niemowlę powinno mieć już za sobą wszystkie szczepienia obowiązkowe przeznaczone na pierwszy rok życia. A są to:
- szczepienie przeciwko gruźlicy (TBC)
- szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
- szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa)
- szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib)
- szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV)
- szczepienie przeciwko pneumokokom (PCV)
Okres od drugiego do siódmego miesiąca życia dziecka był również odpowiedni na to, aby poddać je nieobowiązkowym szczepieniom zalecanym przez Ministerstwo zdrowia, taki jak:
- szczepienie przeciwko rotawirusom
- szczepienie przeciwko meningokokom
- szczepienie przeciwko grypie
Kolejne szczepienia przewidziane są dopiero na trzynasty miesiąc życia malucha.
36 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
W trzydziestym szóstym tygodniu życia dziecka zaczyna się jego szósty skok rozwojowy, który może potrwać nawet pięć kolejnych tygodni. Maluch powoli zaczyna rozumieć zależności i grupuje przedmioty na podstawie ich cech charakterystycznych. Doskonalą się również wszystkie jego zmysły:
- węch
- dotyk
- wzrok
- słuch
- emocje.
W znacznym stopniu rozwija się również jego rozumienie i prawidłowa interpretacja tego, co mówią inni ludzie.Dziecko przykłada dużą uwagę do wykonywanych przez siebie czynności. Zaczyna poznawać świat w sposób znacznie mniej chaotyczny i zdecydowanie bardziej uporządkowany, na przykład potrafi w skupieniu przyglądać się zawartości swojego talerza i umiejętnie grupować znajdujące się na nim jedzenie.
Na tym etapie rozwoju dziecko jeszcze niewiele mówi, ale za to bardzo dużo rozumie. Ma tendencję do klasyfikowania różnych obiektów w grupy – na przykład zdaje sobie sprawę z tego, że ryż, marchewka i jabłko są jadalne, mimo, że wyglądają zupełnie inaczej.
Jakie symptomy świadczą o tym, że dziecko przechodzi przez kolejny skok rozwojowy?
Takie jak na przykład:
- nagłe rozkapryszenie, ciągłe poirytowanie i uczucie niepokoju
- silna potrzeba bliskiego kontaktu fizycznego z mamą
- brak apetytu
- apatia (maluch jest cichy, powolny i obojętny)
- częsty bunt, na przykład podczas przebierania
- zwiększony poziom wrażliwości na docierające do niego bodźce
- nieśmiałość wobec obcych ludzi
- potrzeba ciągłej uwagi
W trakcie skoku rozwojowego może się zdarzyć, że maluch nie będzie zainteresowany jedzeniem oraz piciem, a nawet przez cały dzień może protestować i stanowczo odmawiać spożywania swoich ulubionych dań lub wręcz przeciwnie – może chcieć jeść ciągle to samo. Jednego dnia może cechować się zupełnym brakiem apetytu, a kolejnego zjeść bardzo dużo. Nierzadko zdarza się, że dzieci w tym trudnym czasie zgadzają się na jedzenie tylko takich pokarmów, które są w stanie same sobie włożyć do ust. Mimo, że może to być dla ciebie nieco irytujące, postaraj się uzbroić w cierpliwość i zachowaj spokój.
Podczas szóstego skoku rozwojowego warto zajmować malucha wspólnymi zabawami edukacyjnymi, takimi jak na przykład:
- naciskanie dzwonka, włącznika światła lub uruchamianie windy
- długie i regularne spacery na świeżym powietrzu, wizyty u znajomych i dość częsta zmiana otoczenia
- częste i spokojne rozmowy z dzieckiem – maluch nie potrafi jeszcze mówić, ale uwielbia słuchać twojego głosu i z każdym mijającym tygodniem coraz trafniej interpretuje twoje słowa
- pokazywanie gestów i prezentowanie różnych dźwięków dziecku
- zabawy przed lustrem – maluchy uwielbiają przyglądać się własnemu odbiciu w lustrze i stroić przy tym różne miny
- zabawa w chowanego
- śpiewanie piosenek, klaskanie, tupanie i rytmiczne obroty
Częstym problemem pojawiąjącym się podczas skoków rozwojowych są trudności ze snem. Dziecko może mieć ogromne problemy z zasypianiem, budzić się bardzo wcześnie rano i często wybudzać się w nocy, podczas gdy normą dla tego przedziału wiekowego powinna być jedna nocna pobudka na karmienie. Sen dziecka w tym okresie może być szalenie niespokojny – maluch często się budzi, wierci się i przemieszcza po całym łóżeczku. Dlatego warto zadbać o spokojną i kojącą atmosferę, która powinna panować w domu. Warto wyciszyć malucha przed snem – ograniczyć ilość docierających do niego bodźców, zadbać o spokój w domu i nie inicjować pobudzających rozrywek.
Jakie zmiany przynosi szósty skok rozwojowy?
- dziecko coraz częściej przejmuje inicjatywę podczas zabawy
- może odczuwać i okazywać zazdrość, gdy rodzice przytulają inne dzieci
- zaczyna rozumieć nazwy różnych przedmiotów
- chętnie robi miny do swojego odbicia w lustrze
- sprawnie i szybko się przemieszcza (pełza, raczkuje)
- potrafi siadać samodzielnie
- mając podparcie, potrafi zmienić pozycję siedzącą na stojącą
36 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?
Trzydziesty szósty tydzień stanowi pierwszą połowę dziewiątego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem już osiem miesięcy.
36 tydzień życia dziecka – waga i wzrost
Okres pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia dziecka to etap, w którym zyskuje ono przeciętnie od 0,5 do 1 centymetra wzrostu w ciągu każdego mijającego tygodnia, natomiast jego tempo przybierania na wadze wynosi średnio:
- od 340 do 400 gramów miesięcznie
- od 84 do 91 gramów tygodniowo
- od 340 do 400 gramów miesięcznie
W jaki sposób przedstawiają się przeciętne wymiary trzydziestosześciotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?
Przeciętne wymiary ośmiomiesięcznej dziewczynki:
- waga: 8,5 kg
- wzrost: 70 cm
Przeciętne wymiary ośmiomiesięcznego chłopca:
- waga: 8,8 kg
- wzrost: 72 cm
Należy wspomnieć o tym, że zaprezentowane dane mają charakter orientacyjny i wynikają z przeprowadzonych statystyk, dlatego warto zastosować przy nich odchylenie wynoszące +/- 5 cm oraz +/- 1,5 kg. Dodatkowo, każde człowiek rozwija się nieco inaczej i mogą wpływać na to takie czynniki jak na przykład wzrost i waga w dniu narodzin, uwarunkowania genetyczne, wymiary rodziców, temperament i poziom ruchliwości malucha, sposób i pory karmienia, zbilansowana dieta, a także poziom jego apetytu.
Jeśli masa ciała twojego malucha w znacznym stopniu odbiega od przedstawionych danych statystycznych, skonsultuj się z pediatrą, ponieważ przyczynę niewłaściwego przybierania na wadze przez niemowlę mogą stanowić takie dolegliwości jak:
- infekcja układu moczowego,
- mukowiscydoza,
- nadczynność tarczycy,
- zakażenie Helicobacter pylori,
- zakażenie pasożytnicze,
- celiakia,
- nietolerancja laktozy,
- alergie pokarmowe,
- niewydolność nerek.
Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na niewłaściwy rozwój dziecka to na przykład złe warunki socjalne czy nieodpowiednio zbilansowana dieta. Pediatra w celu dalszej diagnozy może skierować malucha do poradni gastroenterologicznej. Lekarz zleci prawdopodobnie wykonanie takich badań jak jonogram, radiografia klatki piersiowej, morfologia z rozmazem, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, wskaźniki stanu zapalnego, IgE swoiste, poziom żelaza, przeciwciała przeciwko pasożytom, enzymy wątrobowe, przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej, parametry nerkowe i badanie kału na obecność pasożytów. Konieczne również mogą okazać się takie badania jak gastroskopia, kolonoskopia czy konsultacja psychiatryczna.
36 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?
Dziecko, które ma już prawie dziewięć miesięcy powinno zjadać pięć posiłków dziennie, przy czym niektóre z nich mogą składać się już z dwóch dań, pod warunkiem, że między podaniem zupy a drugiego dania zadbasz o odpowiedni odstęp czasu. Co drugi dzień warto uzupełnić jeden z posiłków o połówkę żółtka, gdyż jest ono bogatym źródłem takich składników jak witaminy, żelazo i zdrowe kwasy tłuszczowe.
Jak widzi niemowlę w 36 tygodniu życia?
Dziecko w trzydziestym szóstym tygodniu życia postrzega otoczenie w sposób, który można utożsamić ze sposobem widzenia nastolatków lub osób dorosłych. Zmysł wzroku malucha stale się rozwija, a przede wszystkim, z każdym mijającym miesiącem nabiera ostrości.
Dziecko ma już na tyle dojrzały zmysł wzroku, że jest w stanie dostrzec wszystkie kolory. Otoczenie widzi w sposób trójwymiarowy, a dzięki temu coraz trafniej określa odległości dzielące różne przedmioty. Potrafi również dostrzec nawet niewielkie szczegóły, takie jak na przykład mała zmiana mimiki na twojej twarzy.
9 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 36 tygodniowe niemowlę?
Trzydziestosześciotygodniowe niemowlę powinno przesypiać przynajmniej kilkanaście godzin w ciągu doby – od dwóch do trzech godzin w trakcie dnia i około 10 godzin w porach nocnych. Jednak dziewiąty miesiąc życia to szczególnie trudny czas dla dziecka, ponieważ przechodzi ono jednocześnie przez swój szósty skok rozwojowy oraz uciążliwy proces ząbkowania.
Sen malucha w tym czasie może być bardzo niespokojny. Dziecko ma ogromne trudności z zaśnięciem, a jak mu się to już uda, to sen ten nie ma najlepszej jakości. Maluch śpi bardzo płytkim snem – ciągle się wierci, napina ciało, kopie nóżkami i wymachuje rączkami, przemieszczając się przy tym po całym swoim łóżeczku.