Życzenia urodzinowe po śląsku [najciekawsze propozycje]

Życzenia to słowa płynące prosto z serca. Jeśli więc na co dzień mówimy gwarą, życzenia urodzinowe po śląsku wydają się czymś oczywistym. Śmieszne życzenia po śląsku na urodziny można złożyć także nie mając wiele wspólnego z tym językiem. Wystarczy, że osoba, którą chcemy w ten sposób uhonorować używa go – wówczas nie powinniśmy mieć żadnych obaw, co do tego, czy powinniśmy je składać w tej formie. W naszym artykule podpowiadamy, jak napisać życzenia na 50 urodziny po śląsku, czego po śląsku życzyć kolegom, a czego rodzicom.

Życzenia urodzinowe gwarą: pięknie i zabawnie

Język śląski brzmi wyjątkowo nie tylko dla osób posługujących się nim płynnie. Także mieszkańcy innych części kraju przysłuchują się mu z zaciekawieniem, starając się wyłapać znajome słowa i domyślić znaczenia tych, których nie rozpoznają. Jak mogą brzmieć takie życzenia po śląsku? Dwa pierwsze przykłady przygotowała Urszula Oślislok

Jŏ ci dzisio tela życza
Byś bōł gibki jak małpica
Zdrowy choby kōń
A udźwignyć mōg jak wōł
Co do życiŏ ci poczeba
Knebel wusztu sznyta chleba
Miłowaniŏ gryfnej frele
Co byś widziŏł wielki brele
A ku tymu halba srogŏ
I do 100 -tki żyć morowo

Co by dycki zdrowi było
Szōstka w lotka sie cylnyło
Co by żŏdyn niy nerwowŏł
Kożdy pjyknie przygadowŏł
By ci dzisio winszowali
Po słodkim dziubeczku dali
A jŏ życza nŏjlepszego
I życiŏ fest wesołego

Winszuja Ci dzisio, cobyś se żył (żyła) po leku, rajzowoł (rajzowała) kaj ino se zapragniesz i uśmiychoł (uśmiechała) sie wszyndy i do wszyjstkich.

Prziszłech (prziszłach) tukyj, by Ci mój skarbyńku sto lot zaśpiywać! Dzisio je rocznica jak Cie mamusia urodziła. Świat łod razu był bogatszy ło takigo fajnego czowieka!

Przajcie se fest kożdy dziyń, niych sie Wōm wartko chowie ciyń.
Bajtli miyjcie cołko kupa, a postowcie se chałupa.
Coby dziycka tam lotały, nikyj za fest niy ślimtały.

Życzenia urodzinowe po śląsku

Jeśli nasi najbliżsi są znani z poczucia humoru, życzenia po śląsku możemy złożyć im nawet pomimo tego, że oni sami nie korzystają z tego języka. Poszukiwanie znaczenia najbardziej nietypowych słów może im sprawić wiele radości.

Dzisioj w dniu Twojego geburstagu
Życza Ci kupa uciechy
Aby żodne choróbsko Cie nie trzimało
Coby wszyscy Ci pszoli
Z życio boł fest zadowolony
I dostoł kupa geszynków!

Na przileżytoś Twojygo gyburtstaku winszuja Ci (Wom) zdrowio, szczynścio i
radości, połny kabzy, gryfnych dziołchów/pociechy z chopa.

Erich wzion se urlop ze werku
Zrobiou krupniokow i frankfuterkow
Piwo zamowiou tysz u “Augusta”
Bydzie fajrowou dzisiej gyburstak

Życzenia na 50. urodziny po śląsku

Pięćdziesiąte urodziny, czyli popularny „Abraham” mają na Śląsku długą i piękną tradycję. Są obchodzone hucznie, a jubilatowi każdy daje tego dnia do zrozumienia, że ma powody do dumy. Nic więc dziwnego, że także życzenia składane Ślązakowi są tego dnia niepowtarzalne.

Winszujymy Ci wszyjskigo nojlepszego na Twojigo Abrahama
Niych Twoje dni bydōm cołki szczyńściŏ i radości
Winszujymy co by chorōbska sie niy trzimały
dziyci w zdrowiu chowały, a chop sie zowdy suchoł.
Pamiyntej, iże piyńćdziesiōnt to niy mŏ tak wiela:
w bojtliku na sprŏwōnki niy styknie.

Winszuja Ci ciepła i zrozumiynio łod bliskich, bo familijo to je ta przistań na morzu, do kerej zawdy możesz sie schować jak wiater wieje i gradym ciepie. Niych ci Ponbóczek błogosławi i przimróżo oko jak Ci sie przidarzi robić jakiś gupoty.

Chca Ci winszować na tyn gyburstag najsamprzod uśmiychu kożdego dnia, coby Cie troski mijały, żeby Ci zawdy zdrowi dopisywało i żebyś umioł (umiała) znojść czas na marzynia. Bo marzynia som fest ważne. Łone nos wyróżniajom łod wszyjstkigo tego, co żyje.

Życzenia po śląsku można składać nie tylko z okazji urodzin. Znajomość języka śląskiego przyda nam się także podczas imienin, Barbórki, a także w dniu ślubu, jeśli przynajmniej jedno z Młodych pochodzi z tego regionu. Dziś jesteśmy coraz bardziej dumni z naszych małych ojczyzn, a na Śląsku duma ta jest szczególna. Nie ukrywa się jej i często podkreśla, że jest jednym ze znaków rozpoznawczych Ślązaków. Życzenia urodzinowe dla Ślązaka składane gwarą to zatem strzał w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Życzenia

Życzenia imieninowe dla Ani

Anna to bardzo powszechne imię, które nosi wiele kobiet w Polsce. Największa popularność imienia Anna przypadała na okres lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a także wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Prawdopodobnie każdy z...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie, Życzenia

Życzenia świąteczne dla nauczyciela

Święta to szczególny okres w roku, gdy wymieniamy się życzeniami z wieloma osobami, które są obecne w naszym codziennym życiu. W przypadku dzieci i młodzieży szkolnej bardzo ważne są zatem...

Czytaj dalej →
Życzenia, Ślub i wesele

Poważne życzenia ślubne

Tak jak obiecałam wczoraj, kiedy publikowałam zabawne życzenia ślubne, dziś zajmę się ich trochę bardziej wyniosłą odmianą. Przejrzałam zasoby internetu i wybrałam dla Was kilka najciekawszych, poważnych wierszyków weselnych, które...

Czytaj dalej →
Życzenia

Życzenia urodzinowe dla taty

Urodziny taty to świetna okazja, by przypomnieć sobie i swojemu ojcu o tym, jak ważną postacią jest dla Ciebie i jak ważną rolę pełni w Twoim życiu. Nie zawsze relacje...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general