Wypisanie się z religii a ślub. Czy bez świadectwa z religii można wziąć ślub kościelny?

Para, która chce wziąć ślub w kościele, musi spełnić szereg określonych formalności, inaczej ksiądz nie zgodzi się go udzielić. Oprócz tych oczywistych wymagań takich jak dostarczenia aktu urodzenia, aktu chrztu czy uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich, księża mogą wymagać również spełniania dodatkowych warunków. Jednym z nich może być przedstawienie zaświadczenia ukończenia religii w szkole. Czy do ślubu potrzebne jest świadectwo religii? Wypisanie się z religii a ślub – czy w takim przypadku ksiądz może odmówić udzielenia sakramentu?

Wypisanie się z religii a ślub

Chociaż przygotowania do ślubu kojarzą się przede wszystkim z wyborem sukni i garnituru, zamówieniem tortu i umówieniem się do fryzjera, to jednak liczba spraw do załatwienia przed ceremonią praktycznie się nie kończy. Nieco więcej formalności mają zazwyczaj pary, które decydują się na ślub konkordatowy. Jest to bowiem bardzo wygodna opcja dla osób wierzących – mogą jednocześnie zawrzeć ślub kościelny i cywilny, ponieważ dzięki przepisom ksiądz pełni wówczas funkcję urzędnika. Zawarty w ten sposób związek ma już moc prawną, a zatem nie ma potrzeby organizowania dodatkowej ceremonii w urzędzie stanu cywilnego.

Jeśli narzeczeni chcą wziąć ślub w kościele, muszą jednak liczyć się z dodatkowymi warunkami do spełnienia. W przypadku niedopełnienia formalności ksiądz może odmówić udzielenia sakramentu. Warto mieć na uwadze, że decydując się na ceremonię religijną, trzeba przestrzegać określonych zasad.

Jak się okazuje, w niektórych parafiach księża wymagają, aby para dostarczyła świadectwo ukończenia religii w szkole ponadgimnazjalnej. Zwykle może to być osobne zaświadczenie (np. z parafii rodzinnej) lub po prostu świadectwo szkolne, na którym umieszczono ocenę z religii. Jeżeli narzeczeni nie dostarczą świadectwa, protokół przedślubny może nie zostać sporządzony.

Zobacz: Jak wypisać dziecko z religii? Kilka praktycznych informacji dla rodziców [wzór oświadczenia]

Czy do ślubu kościelnego potrzebne jest świadectwo religii?

Zgodnie z zasadami kościelnymi, aby ślub przed ołtarzem nie został unieważniony, należy przed ceremonią spisać specjalny protokół przedślubny. Trzeba to zrobić oczywiście w obecności obu narzeczonych oraz księdza, najczęściej na 2-3 miesiące przed ślubem.

Ksiądz ma prawo poprosić o dostarczenie specjalnego dokumentu, czyli właśnie zaświadczenie o uczęszczaniu na lekcje religii do ślubu. Duchowni chcą w ten sposób sprawdzić, czy osoby chcące się pobrać są rzeczywiście związane z Kościołem i wiarą, a ślub w kościele nie został wybrany, ponieważ “tak wypada”. Jeśli okaże się, że któreś z narzeczonych nie uczęszczało w szkole średniej na religię, konieczne może być ukończenie specjalnego kursu przygotowawczego.

Sprawdź: Ciekawe pomysły na podziękowania dla rodziców na wesele

Formalności związane ze ślubem kościelnym

Podpisanie przedślubnego protokołu jest niezbędne, inaczej ceremonia może zostać unieważniona. W trakcie spotkania ksiądz przeprowadza z narzeczonymi szczegółowy “wywiad”, pytając ich o mniej lub bardziej szczegółowe informacje dotyczące ich życia. Przykładowe pytania brzmią:

  • Czy zamierzasz przed ślubem w sposób świadomy przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć Komunię Świętą?
  • Od jak dawna się znacie?
  • Od kiedy jesteście zaręczeni?
  • Czy nie zawierałeś/aś małżeństwa kościelnego z inną osobą?
  • Czy rozumiesz potrzebę modlitwy, przystępowania do sakramentów świętych i uczestniczenia we Mszy świętej?

Do spisania protokołu niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Księdzu należy dostarczyć następujące dokumenty:

  • akt chrztu,
  • zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego,
  • zaświadczenia o odwiedzeniu poradnia rodzinnej,
  • oświadczenie z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
  • pozwolenie na spisanie protokołu z parafii, do której obecnie należymy (jeśli ślub odbywa się w innej parafii).

Podczas spotkania warto mieć przy sobie również dowód osobisty.

Zobacz: Przesądy ślubne: miesiąc z r, bukiet ślubny z kalii, suknia ślubna i inne

Czytelnicy pytają o wypisanie się z religii a ślub

Czy nie chodząc na religie można wziąć ślub?

Z reguły księża nie wymagają zaświadczenie o uczęszczaniu na religię, ale mają prawo o nie poprosić i odmówić udzielenia sakramentu, jeśli narzeczeni go nie przedstawią.

Czy trzeba chodzić na religię żeby mieć ślub?

Nie, ale ksiądz ma prawo skierować narzeczony na specjalny kurs przygotowawczy.

Czy do ślubu trzeba chodzić na religię?

Niektórzy księża przed spisywaniem protokołu wymagają przedstawienia świadectwa ukończenia religii w szkole.

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo