500 Plus na 1 dziecko od 2019: zmiany w programie 500 Plus. Jakie będą warunki przyznawania świadczenia? [AKTUALIZACJA 26.02.2019]

Podczas konwencji PiS, która odbyła się 23.02.2019 ogłoszono zmiany w programie 500 Plus. W 2019 roku pieniądze z 500 Plus na 1 dziecko będą wypłacane na nowych warunkach. Kto dostanie 500 Plus na 1 dziecko? Czy kryterium dochodowe zostanie zniesione? 

500 Plus na 1 dziecko

Podczas sobotniej konwencji PiS prezes partii złożył szereg obietnic. Wśród nich pojawiła się również zapowiedź zmian w programie 500+. Od 1 lipca 2019 r. 500 Plus na 1 dziecko ma być wypłacane wszystkim rodzinom bez konieczności spełnienia obowiązujących dotychczas dodatkowych warunków.

Co ciekawe, Jarosław Kaczyński zapewnił, że wypłaty będą w tym roku, ale nie wiadomo, co będzie w latach kolejnych. Prezes partii PiS obiecał, że dołoży wszelkich starań, żeby 500+ na każde dziecko funkcjonowało także w latach koleinach. O ile oczywiście jego partia wygra wybory. Przeciwnicy PiS oraz ekonomiści nazywają to politycznym szantażem społecznym. Czy to wystarczy do wygrania wyborów? Przekonamy się wkrótce.

Zmiany w 500 Plus od lipca 2019!

500 Plus na 1 dziecko to jedna z najbardziej oczekiwanych zmian w programie 500 Plus w 2019, ale też w minionych latach. Dotychczas 500+ przysługiwało jedynie drugiemu i trzeciemu dziecku w rodzinie. Wyjątkiem była sytuacja, w której rodzina spełniała kryterium dochodowe i mogła otrzymać 500 zł również na pierwsze dziecko. Sprawdzanie, kto powinien otrzymać świadczenie wymagało z jednej strony przedstawienia stosownej dokumentacji przez rodziców, z drugiej dużego nakładu pracy urzędników. Teraz ma się to zmienić! 500 Plus na 1 dziecko od 2019 będzie wypłacane niezależnie od spełnienia przez rodziców określonych warunków.

Konwencja PiS z 23 lutego 2019 odbyła się pod hasłem “Nowa arena programowa”. Podczas swojego wystąpienia w Hali EXPO w Warszawie Jarosław Kaczyński złożył przedwyborcze obietnice. Jednym z trzech najważniejszych tematów było 500 Plus na 1 dziecko. Prezes PiS zapowiedział, że zmiany w 500 Plus będą obowiązywać jeszcze w tym roku. Wejdą w życie już od 1 lipca 2019 r.

“Mamy nowy program. Program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka!” – powiedział na początku konwencji PiS w Hali EXPO w Warszawie Jarosław Kaczyński, na co publiczność zareagowała salwą braw.

500 Plus na każde dziecko

500 Plus na każde dziecko oznacza szereg pozytywnych zmian zarówno dla rodziców, jak i przeciążonych pracą urzędników.

“Nie trzeba będzie sprawdzać kryterium dochodowego. To świadczenie – podobnie jak wyprawka szkolna ‘Dobry start’ – będzie wypłacane bez sprawdzenia sytuacji dochodowej rodziny. Wydania tego typu decyzji jest mniej czasochłonne, zdecydowanie prostsze” – potwierdza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Co 500 Plus na 1 dziecko oznacza w praktyce?

Wypłata 500 Plus na każde dziecko w rodzinie niesie za sobą szereg skutków, które odczuje całe społeczeństwo. Jakich?

 • rodzice samotnie wychowujący dzieci nie będą musieli walczyć o jak najszybsze ustalenie prawa do alimentów;
 • rodzice, którzy jedynie minimalnie przekraczają próg dochodowy nie tracą prawa do 500 Plus na 1 dziecko;
 • pieniądze będą wypłacane bezwarunkowo, co oznacza ograniczenie ilości pracy urzędników.

Patrząc realnie rząd i urzędnicy muszą przygotować się do zmian. Przed minister Rafalską stoi nie lada wyzwanie, bo na wprowadzenie programu 500 Plus na 1 dziecko ma zaledwie kilka miesięcy. Jednak jak twierdzi pani minister rodziny, pracy i polityki społecznej rząd na pewno dotrzyma terminu, a pierwszy raz 500 zł na każde dziecko w rodzinie będzie wypłacane od 1 lipca 2019. Dla urzędników kwestia wypłat ma być o wiele prostsza niż obecnie, gdyż będą one przebiegać z automatu i bez analizy dodatkowych dokumentów, podobnie jak to było w przypadku wyprawki dla ucznia w wysokości 300 zł.

Koszt programu 500 Plus na 1 dziecko

Analityk Rafał Mundry pokusił się też o wyliczenie, z którego wynika, że wprowadzenie programu 500 Plus na 1 dziecko oznacza podniesienie kosztów z 23 mld zł do 43 mld złotych rocznie.

Inni analitycy zwracają uwagę na to, że realizacja obietnic PiS może zamknąć Polsce drogę do podwyższenia ratingu. Dodatkowy koszt, jakim dla budżetu państwa jest 500 Plus na 1 dziecko oznacza zwiększenie deficytu budżetowego o 2%. Jeśli nastąpi spowolnienie albo załamanie koniunktury musimy się liczyć z niebezpieczeństwem posiadania nadmiernego deficytu budżetowego.

Jeżeli w tym roku będziemy mieć deficyt na poziomie ok. 1 proc. PKB, to dodatkowy koszt o wartości ok. 2 proc. PKB zupełnie zmienia ścieżkę fiskalną w najbliższych latach. Po pierwsze, oznacza to definitywne odejście rządu od strategii stopniowego obniżania strukturalnego deficytu sektora finansów publicznych. Po drugie, nowe propozycje niebezpiecznie przybliżają deficyt sektora gg (general government – rządowy i samorządowy – red.) do poziomu 3 proc. PKB. Oznacza to, że przy każdym silniejszym tąpnięciu koniunktury będziemy musieli się zmierzyć z procedurą nadmiernego deficytu – słowa głównego ekonomisty Credit Agricole Jakuba Borowskiego cytuje businessinsider.com.pl.

Politycy komentują 500 plus na 1 dziecko 2019

Zapowiedź wprowadzenia 500 Plus na 1 dziecko szybko odbiła się echem w mediach społecznościowych. M.in. poseł Cezary Tomczyk przypomina wyniki głosowania, w którym PiS jednogłośnie zagłosował przeciwko wprowadzeniu 500 Plus dla każdego dziecka.

A co Wy sądzicie o zmianach w programie 500 Plus w 2019 roku? Były potrzebne czy może rząd powinien wycofać się z programu 500 Plus na 1 dziecko i każde kolejne również?

Zdjęcie główne: Wikipedia.pl

Dodaj komentarz

2 komentarzy: 500 Plus na 1 dziecko od 2019: zmiany w programie 500 Plus. Jakie będą warunki przyznawania świadczenia? [AKTUALIZACJA 26.02.2019]

 1. Brawo PIS brawo Panie Kaczynski 500+ powinno być od poczatku na pierwsze dziecko tyle lat bylo one niedoceniane przez rząd Polski rodzice majom jedno dziecko dbaja onie kupuja wszysdko a nic im w tym Rzad Polski niepomaga. Jesli wejdzie w zycie od 01.07.2019 500+ na każde dziecko bez kryteriów dochodowego to wielkie brawa dla PIS. I wiadomo na kogo bedziemy glosowac. I oczywiscie rodzice do pracy. A nie z spcjalu żyć i naszych podatków ludzi pracujacych. Rodzinom migajacym się od pracy swiadczenie powinno być ograniczone. Niema wymówki że niema pracy!!! Praca jest tylko trzeba chcieć pracować i płacić podatki jak to my robimy. A nie żyć ze socjalu i tak uczyc swoje dzieci!!!. Brawo PIS.

  • 500+ to będzie solidny zastrzyk gotówki nie tylko dla rodziców, ale i dla gospodarki, bo te pieniądze zostaną przez rodziców szybko wydane na rynku.

   • Rząd nie ma swoich pieniędzy tylko ma pieniądze podatników czyli nas wszystkich. I ja nie chcę 500 plus na moje pierwsze i jedyne dziecko, chcę, żeby mi państwo po prostu tyle kasy co miesiąc nie zabierało. Wsparcie jesli juz to powinno byc w postaci ulgi w podatku. Kiedy banda debili zrozumie ze te wszystkie 500 plusy i inne plusy to jest utopia?

  Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

  Biżuteria na zawsze

  Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo