Sennik: konie. Jak interpretować sen o koniach?

Koń to zwierzę niezwykle – jako jedno z niewielu pojawia się w niemal wszystkich mitach, legendach i ludowych wierzeniach. W zdecydowanej większości kultur koń symbolizuje wiele pozytywnych cech, takich jak piękno, odwaga, hojność czy męstwo. Zwierzę znane jest ludzkości od zarania dziejów i od niemal zawsze towarzyszy człowiekowi w jego codziennych zmaganiach z losem. Nie dziwi zatem fakt, iż bardzo często koń pojawia się we śnie. Jednak znaczenie snów o koniach bywa bardzo różnorodne – w zależności od kontekstu, sytuacji, scenerii, zachowania konia czy też jego umaszczenia. Sennik nie podaje jednego wytłumaczenia, ale daje wiele możliwości interpretacji. Dlatego też aby zrozumieć dany sen, to warto dobrze zapamiętać jak najwięcej szczegółów.

Sennik: znaczenie snów o koniach

Konie we śnie mogą mieć różne znaczenie w zależności od swojej maści. Tutaj zasada jest prosta – im jaśniejsza barwa zwierzęcia, tym lepszych wiadomości i zdarzeń można się spodziewać. I tak:

 • koń kasztanowy – to nadejście szczęśliwej i spełnionej miłości (jeżeli dana osoba jest już w związku to sen o kasztanowym koniu zwiastuje jeszcze lepsze relacje z partnerką bądź partnerem);
 • szary koń we śnie – to zmiana zachowania w stosunku do najbliższych osób (w tym kontekście jest to też swego rodzaju ostrzeżenie przed podejmowaniem niezbyt dokładnie przemyślanych i pochopnych decyzji i kroków);
 • sen o srokatym koniu – to ostrzeżenie przed wdawaniem się w niepewne i niebezpieczne interesy ;
 • znaczenie snu o koniu bułanym (żółto – brązowy) – to zachęta do pokonywania wszelkiego rodzaju przeszkód i konsekwentnego dążenia do celu);
 • koń czerwony – to symbol nieopanowanej, wręcz dzikiej seksualności;
 • biały koń we śnie – jest symbolem bogactwa i powodzenia, zadowolenia z prowadzonych zadań, zapowiedź nowego etapu w życiu; bardziej symboliczne znaczenie snu o białym koniu kieruje w stronę mistycyzmu bądź spraw duchowych (w tym znaczeniu można go interpretować jako oderwanie się od spraw ziemskich i podążanie do sfery duchowości).

Najgorsze wydarzenia zwiastuje sen o czarnym koniu. W tym przypadku zwierzę symbolizuje nadchodzące problemy, które mogą dotyczyć osoby śniącej i jej najbliższych. Co ważne – osoba śniąca może nie mieć żadnego wpływu na te kłopoty i pomimo starań nie będzie w stanie ich rozwiązać. Pojawienie się we śnie konia o czarnym umaszczeniu to także przestroga przed fałszywymi przyjaciółmi, destrukcyjnymi namiętnościami oraz traumatycznymi wydarzeniami, które mogą mieć wpływ na całe dalsze życie. Natomiast jazda na czarnym koniu może być zwiastunem pewnych niepowodzeń w interesach. W najbardziej pesymistycznej interpretacji sen o czarnym koniu może oznaczać zbliżającą się śmierć.

Konie we śnie: co zwiastuje jazda na koniu?

Znaczenie snów o koniach można też interpretować w odniesieniu do jazdy na nim. W tym przypadku sennik wskazuje na kilka możliwych tłumaczeń. Sama jazda na koniu to zazwyczaj symbol czegoś dobrego – powodzenia w interesach, pojawienia się zysków (na przykład z podjętych w ostatnim czasie inwestycji) czy zyskania lojalnych, wiernych i bardzo oddanych przyjaciół. W niektórych przypadkach jazda konna we śnie może zwiastować pojawienie się bogatego partnera lub partnerki, co w konsekwencji przyniesie bogactwo i dobrobyt. Galop na koniu i tworzenie z nim zgranego duetu może być symbolem tęsknoty za prawdziwą miłością i chęcią bycia oparciem dla drugiej osoby (zarówno w dobrych, jak i w złych chwilach). Taki sen o koniach w przypadku osób będących w związku zwiastuje nadejście relacji opartej na harmonii i wzajemnym zaufaniu. Natomiast osoby samotne galopujące we śnie mogą spodziewać się w najbliższym czasie pojawienia się okazji do przeżycia miłosnej przygody.

Jazda konna – także we śnie – może skończyć się upadkiem. Tutaj sennik wskazuje na dwie możliwe interpretacje – sen o spadaniu z konia może być zapowiedzią drobnych i przejściowych problemów finansowych (z którymi jednak będzie można się szybko uporać) lub pewnych rozczarowań w miłości. Mając tego rodzaju sen warto też zapamiętać, czy owa jazda odbywała się w siodle czy też na oklep. Sen o jeździe bez siodła symbolizuje sferę seksualną i śmiałe poczynania w tym zakresie. Natomiast kiedy o jeździe na oklep śni kobieta, to może to wskazywać na jej lęk przed nieudanym związkiem i związanym z nim rozczarowaniem oraz na niegotowość do zaangażowania się w poważną relację.

Sen o koniach: temperament konia

Niemałe znaczenie w interpretacji snu o koniach ma zachowanie zwierzęcia. Koń nerwowy i porywczy, którego trudno jest okiełznać zazwyczaj wskazuje na mocny i wybuchowy charakter oraz nieumiejętność podporządkowania się innym ludziom. To także symbol silnego pożądania, trudności w opanowywaniu instynktów i namiętności, a w skrajnych przypadkach – także niezrównoważonego charakteru lub szaleństwa. Zupełnie inne znaczenie ma sen o koniu spokojnym. W tym przypadku jest to symbol harmonii, spokoju, umiejętności kontrolowania swoich emocji (także tych negatywnych), podejmowania decyzji na bazie rozsądku. Osoba śniąca o spokojnym i oswojonym koniu zazwyczaj świetnie zna swoje potrzeby i doskonale potrafi panować nad swoim zachowaniem niemal w każdej sytuacji.

Znaczenie snów o koniach a zachowanie konia

Znaczenie snów o koniach należy też interpretować w kontekście zachowania zwierzęcia. Tutaj warto zwrócić uwagę na kilka odniesień:

 • koń tratujący tłum we śnie oznacza konflikt z samym sobą i innymi ludźmi;
 • prowadzenie konia za uzdę we śnie ostrzega przed pochopnymi decyzjami i wskazuje na konieczność przemyślanego zaplanowania każdego kroku;
 • sen o koniach ciągnących wóz może oznaczać trudne życie pełne ciężkiej pracy;
 • brak możliwości okiełznania narowistego konia to najczęściej zła wróżba oznaczająca brak sukcesu (pomimo wielu starań);
 • mówiący koń to symbol marzycielstwa, a jednocześnie sygnał, iż w niektórych sytuacjach trzeba trzymać nerwy na wodzy;
 • pędzący we śnie koń może być symbolicznym posłańcem śmierci;
 • sen o koniach pasących się na pastwisku lub w zagrodzie symbolizuje marzenie o wolności;
 • koń przebywający w stajni to zapowiedź dobrobytu;
 • koń biegający luzem to oznaka wewnętrznej niezależności;
 • problemy z dosiadaniem konia we śnie wskazują na pecha w rzeczywistym życiu;
 • sen o koniach przechodzących obok nas to zwiastun niebezpieczeństwa;
 • koń łaknący cukru to znak, iż posiada się prawdziwego przyjaciela;
 • koń spłoszony może oznaczać pojawienie się niebezpieczeństwa w dotychczasowym szczęściu rodzinnym;
 • ugryzienie przez konia oznacza nadejście wielkiego szczęścia;
 • biegający źrebak to zapowiedź szczęśliwych wydarzeń;
 • znaczenie snów o zaprzęganiu konia to pojawienie się dobrych nowin;
 • koń stający dęba we śnie oznacza, iż osiągnięcie sukcesu będzie możliwe po przezwyciężeniu wielu przeszkód;
 • martwy lub umierający koń może być oznaką oziębłości, impotencji lub braku potrzeb seksualnych;
 • patrzenie na zabijanie koni we śnie może oznaczać stratę bliskiej osoby;

Wymienione wyżej zachowania konia we śnie oczywiście nie wyczerpują wszystkich możliwości interpretacyjnych. Tak naprawdę znaczeń snów o koniach jest bardzo wiele, a każde z nich należy rozpatrywać w szerokim kontekście.

Konie to zwierzęta niezwykłe – fascynują ludzi od zarania dziejów. Kojarzą się z wolnością, siłą, mądrością, instynktami. Nie dziwi zatem fakt, iż są częstymi bohaterami snów. Jednak w snach – w odróżnieniu od życia realnego – konie mogą być symbolem nie tylko pozytywów, ale także negatywów. Każdy sen o tym pięknym zwierzęciu trzeba interpretować w odniesieniu do kontekstu, konkretnej sytuacji czy scenerii. Tylko połączenie tych wszystkich elementów może pomóc w zrozumieniu symboliki snu i odniesieniu go do własnego życia.

Sprawdź: Co oznacza pociąg we śnie?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo