Jak zrealizować bon turystyczny? Środki wkrótce stracą ważność!

Bon turystyczny, czyli jednorazowy dodatek finansowy dla rodzin z dziećmi, będzie ważny jeszcze tylko przez kilka tygodni. Rodzice, którzy nie wykorzystają środków, będą musieli się liczyć z ich utratą. Warto więc jeszcze raz przemyśleć wakacyjne plany i zaplanować nawet krótki wypoczynek, którego koszty będzie można częściowo pokryć za pomocą bonu. A jak zrealizować bon turystyczny w praktyce? Podpowiadamy!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Z bonu turystycznego można korzystać od sierpnia 2020 roku do września 2022 roku.
  • Aby z niego skorzystać, należy najpierw dokonać aktywacji na stronie PUE ZUS i przejść krótką procedurę.
  • Płatności dokonuje się za pomocą unikatowego kodu, który przypisany jest do bonu.
  • Listę podmiotów, które akceptują płatność bonem, prowadzi Polska Organizacja Turystyczna.

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Chociaż lato już na półmetku, to niektórzy wciąż jeszcze czekają na swój upragniony urlop i wymarzony wypoczynek. Niestety z powodu wszechobecnych podwyżek i wysokiej inflacji tegoroczne wyjazdy wiążą się z nieco większymi kosztami niż w poprzednich latach. Jest to więc dobra okazja, aby przypomnieć wszystkim rodzicom, którzy wybierają się na wakacje z dziećmi, o możliwości skorzystania z bonu turystycznego. Świadczenie można pomóc nam pokryć należności za noclegi, bilety wstępów do różnych atrakcji dla dzieci, a nawet wyjazd naszej pociechy na obóz czy kolonie. Takie wsparcie może realnie podratować wakacyjny budżet.

Zgodnie z ustawą rodzicom przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. Dodatkowe 500 zł mogą otrzymać rodzice dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Co ważne, środki przyznawane są jednorazowo i bezgotówkowo, co oznacza, że nie można bonu wymienić na gotówkę. Każdy, kto jeszcze nie zrealizował dodatku, musi pamiętać, że traci on ważność wraz z końcem września. W związku z czym najbliższe tygodnie będą ostatnią okazją na skorzystanie, później pieniądze przepadną.

Zobacz: Bon turystyczny na dziecko urodzone w 2022. Rodzice mogą być rozczarowani

Jak zrealizować bon turystyczny?

Za pomocą bonu można opłacić usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne realizowane przez organizację lub firmę zarejestrowaną na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Znajdują się na niej jednak wyłącznie podmioty znajdujące się na terenie Polski.

Aby wykorzystać przysługujące środki, należy posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Po zalogowaniu się na swój profil (za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości internetowej) należy dokonać aktywacji bonu. Jak to zrobić? Trzeba wejść w zakładkę “Ogólny”, następnie kliknąć zakładkę “Polski Bon Turystyczny”, po czym wybrać opcję “Mój bon”. Kolejnym krokiem jest już tylko naciśnięcie zakładki “Aktywuj bon”. Otrzymanie bonu wymaga podania numeru telefonu oraz adresu e-mail. Po wpisaniu wszystkich danych – na ekranie wyświetli się kod obsługi płatności.

Wspomniany kod wykorzystuje się następnie do pokrywania należności. Wystarczy, że podczas rozliczania się w hotelu czy pensjonacie podamy tenże kod. Chwilę później powinniśmy otrzymać SMS-a z kolejnym kodem, tym razem służącym do potwierdzenia transakcji.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo