Roszkowski i jego podręcznik do HiT: fragmenty o in vitro to nie jedyne bulwersujące treści. Co jeszcze kryje książka?

Chociaż w szkołach nie odbyła się jeszcze ani jedna lekcja przedmiotu “Historia i teraźniejszość”, już jest o nim niezwykle głośno. Nie ma chyba w Polsce osoby, do której nie dotarłyby informacje o kontrowersyjnych treściach i bulwersujące fragmenty zawarte w podręczniku do HiT. Specjaliści zarzucają zarzucają mu nie tylko brak profesjonalizmu, ale też antynaukowość, a niektórzy wprost mówią, że w książce aż roi się od bzdur i krzywdzących opinii autora. Szczególne oburzenie wywołał w ostatnim czasie fragment o metodzie in vitro, ale to nie jedyne tematy, które budzą zastrzeżenia. Co jeszcze prof. Roszkowski zawarł w książce do HiT?

Podręcznik do HiT – co zawarł w nim profesor Roszkowski?

W ostatnich tygodniach o profesorze Wojciechu Roszkowskim zrobiło się naprawdę głośno. Wszystko za sprawą podręcznika do nowego przedmiotu “Historia i teraźniejszość, którego jest autorem. Do sieci co chwila wypływają kolejne kontrowersyjne fragmenty, publikowane przez oburzonych (lub rozbawionych) internautów, którzy zdecydowali się sięgnąć po książkę. Jak się okazuje, autor postanowił umieścić w szkolnym podręczniku treści, które zdaniem ekspertów niekiedy bardziej przypominają subiektywny felieton niż obiektywną książkę do nauki. Zagłębiając się w lekturze, trudno nie odnieść wrażenia, że prof. Roszkowski usiłuje narzucić swój punkt widzenia, zgodny przede wszystkim z jego osobistymi opiniami. A dotyczą one rozmaitych tematów – od wydarzeń historycznych, przez przemiany społeczne, aż do aktualnej sytuacji politycznej.

Lekcje nowego przedmiotu jeszcze się nie rozpoczęły, a już budzą niepokój zarówno uczniów i ich rodziców, jak i nauczycieli. Większość ekspertów zgodnie twierdzi, że podręcznik prof. Roszkowskiego nie jest rzetelnym źródłem wiedzy. W założeniu przedmiot miał zapoznawać młodzież z historią najnowszą, która niestety często jest traktowana po macoszemu w szkole przez brak czasu. Tymczasem z lektury możemy się dowiedzieć m.in. że największym wrogiem Polski są Niemcy, osoby o poglądach lewicowych czy liberalnych, a także ateiści. Wydaje się, że zdaniem autora jedyny słuszny system wartości i zasad moralnych powinien opierać się o religię katolicką. O powyższym świadczyć mogą następujące fragmenty.

Przy założeniu istnienia Boga – a przecież nie ma żadnego dowodu, poza spekulacjami myślowymi, że Go nie ma – wszystkie kombinacje intelektualne marksistów i neomarksistów tracą jakikolwiek sens.fragment podręcznika do HiT, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, cytat za Onet.pl

Bóg szuka człowieka, że doń naprawdę przemówił w postaci Jezusa Chrystusa i odtąd często przemawia, przekracza zupełnie horyzont myślowy współczesnych racjonalistów, którzy uwierzą we wszystko, tylko nie w dobrego Boga, który czasem się do nas odzywa”fragment podręcznika do HiT, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, cytat za Onet.pl

Współcześni socjaliści daleko odeszli od pierwotnych ideałów. Ich wizja doskonałego ustroju nie polega już na wyzwoleniu człowieka od wyzysku ekonomicznego, ale na wyzwoleniu człowieka od wszelkich ograniczeń, nawet wynikających z zasad przyzwoitości. Wystarczy przypomnieć sobie wszystkie marsze równości i ordynarne hasła niesione przez współczesnych socjalistów razem z feministkami i zwolennikami ideologii gender.fragment podręcznika do HiT, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, cytat za Onet.pl

fragment podręcznika, zdjęcie od https://twitter.com/cwzpod

Zobacz: Strajk nauczycieli już jesienią 2022? Związki zawodowe mają wkrótce ogłosić decyzję. “Planujemy radykalne działania”

Podręcznik HiT o in vitro [zdjęcia fragmentów]

Niedawno prawdziwą medialną burzę wywołał kolejny kontrowersyjny fragmenty podręcznika. Tym razem autor w dość zawoalowany sposób wypowiada swoje poglądy na temat metody walki z niepłodnością, jaką jest in vitro. Jak można się domyślić, jego zdanie w tej kwestii jest – delikatnie mówiąc – krytyczne.

Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju “produkcję”?fragment podręcznika do HiT, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego

I mimo że prof. Roszkowski nie formułuje tego wprost, to wielu ludzi odebrało powyższy fragment jako sugestię, że dzieci poczęte metodą in vitro są gorsze – “wyprodukowane” jak “w hodowli”. Nie trzeba dodawać, jak bardzo krzywdzące i nie na miejscu są takie treści, szczególnie w podręczniku przeznaczonym dla młodzieży.

Sprawdź: Czy religia będzie obowiązkowa? Zapowiedzi ministra budzą niepokój rodziców

Profesor Roszkowski i jego podręcznik do HiT budzi coraz więcej kontrowersji

Wspomniane wyżej fragmenty to jednak nie jedyne budzące wątpliwości treści, które znalazły się w podręczniku do HiT. Nic więc dziwnego, że kolejne doniesienia powodują coraz większy niepokój nie tylko wśród polityków opozycji, ale przede wszystkim wśród rodziców i nauczycieli, którzy nie zgadzają się z wizją świata zaprezentowaną w książce jako jedyna słuszna.

Warto wspomnieć choćby o tym, że w publikacji prof. Roszkowskiego pojęcia takie jak liberalizm, feminizm czy gender zostały zestawione w jednym rozdziale z nazizmem. Co więcej, cywilizacja zachodnia upada, a powodem tej sytuacji są m.in. odwrócenie się od Kościoła oraz wolność w sferze seksualnej. Niekiedy podczas lektury można odnieść wrażenie, że zdaniem autora wszystko, co wiąże się z jakąkolwiek zmianą społeczną jest z gruntu złe i automatycznie staje się zagrożeniem dla świata. Wydaje się, że prof. Roszkowski nie pozostawia w swoim podręczniku do HiT miejsca na swobodną dyskusję, a dziwne i zaskakujące zestawienia zupełnie niepowiązanych ze sobą faktów mają na celu chyba tylko przekazanie jednego słusznego poglądu na wydarzenia.

Lewicowanie stało się na Zachodzie modne jako wyraz postępu, którego szczytowym osiągnięciem miał być oczywiście komunizm. Wielu myśli tak do dziś…fragment podręcznika do HiT, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, cytat za Onet.pl

fragment podręcznika, zdjęcie od https://twitter.com/cwzpod

Zobacz: Od września koniec ze zwolnieniami z WF-u. Ministerstwo zapowiada ważne zmiany

Rodzice pytają o podręcznik do HiT Roszkowskiego

HiT podręcznik in vitro – o co chodzi?

Fragment o in vitro z podręcznika do HiT wywołał burzę, ponieważ wiele osób odczytało go jako porównanie dzieci poczętych tą metodą do hodowli.

Kto będzie miał HiT?

Uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo