Czy religia jest obowiązkowa 2022? Zapowiedzi ministra zaniepokoiły rodziców

Nadchodzący rok szkolny przyniesie sporo zmian w programie nauczania. Jedna z nowości, która budzi największe kontrowersje dotyczy zajęć z religii. Dotychczas uczniowie mieli wybór – mogli uczęszczać na ten przedmiot, etykę lub religię. Według planowanych nowych przepisów obowiązujące dotąd możliwości znikną. Czy jest obowiązkowa religia w szkole 2022/23? Od kiedy?

Czy religia jest obowiązkowa 2022/2023?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego chyba po raz pierwszy wywołuje tak skrajne emocje. Na 1 września z niepokojem wyczekiwali zarówno uczniowie i ich rodzice, jak i nauczyciele. Wszystko za sprawą zmian, które szykuje ministerstwo edukacji. Chodzi m.in. o nowy przedmiot “Historia i teraźniejszość”, który budzi mnóstwo kontrowersji, nawet zanim jeszcze zajęcia w ogóle wystartowały. Kolejną poważną modyfikacją w programie jest także wprowadzenie obowiązkowych zajęć z obsługi broni oraz na strzelnicy w ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa.

Zastrzeżenia i niepokój rodziców budzą także zapowiadane zmiany w systemie nauki etyki oraz religii. Do tej pory każdy uczeń miał prawo wybrać, czy woli uczęszczać na któryś z wymienionych przedmiotów, czy na żaden z nich. Już wkrótce – jak twierdzi ministerstwo oraz szef resortu Przemysław Czarnek – dotychczasowe reguły mogą ulec zmianie. W planach jest bowiem wprowadzenie obowiązku wyboru pomiędzy etyką i religią. Oznacza to, że uczeń będzie musiał wybrać któreś z nich i straci możliwość rezygnacji z obydwu zajęć.

Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic.Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, wypowiedź dla Gazety Polskiej, wiosna 2021 roku

Przemysław Czarnek podkreśla, że aktualne zasady, zgodnie z którymi można zrezygnować z obu przedmiotów zarówno religii, jak i etyki, jest niewłaściwy. Zdaniem ministra dzięki zmianom do wszystkich uczniów będzie w końcu “docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości”.

Wybór niczego oznacza osłabienie wychowawczej funkcji szkoły, a szkoła ma funkcję wychowawczą, służebną wobec funkcji wychowawczej rodziny, ale jednak konieczną. I dlatego jeśli ktoś nie wybiera religii, będzie musiał wybrać etykę.Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

Zobacz: Jak wypisać dziecko z religii? Kilka praktycznych informacji dla rodziców [wzór oświadczenia]

Część uczniów oraz ich rodzice dosyć sceptycznie podchodzą jednak do tego pomysłu. Zdaniem wielu nowe zasady mają być odpowiedzią na masowe wypisywanie się uczniów z lekcji religii. Być może jeśli nie będą mieli wyboru, część z nich powróci na te zajęcia. Jest to tym bardziej niepokojące, że w wielu szkołach istnieje poważny problem ze znalezieniem odpowiednich nauczycieli etyki. Niekiedy dochodzi więc do sytuacji, że etyki naucza… katecheta. Powstaje więc pytanie o jakość zajęć z etyki i czy będą one dla uczniów rzeczywiście realną, interesującą alternatywą.

Pewne obawy może budzić także fakt, że – jak podaje TVN24 – wiele jednostek prowadzących kształcenie przyszłych nauczycieli etyki ma zdecydowanie katolicki profil. Należą do nich:

 • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, 
 • Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego,
 • Collegium Intermarium (wykładają tam specjaliści Ordo Iuris)
 • Akademia Ignatianum w Krakowie, 
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 
 • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka), 
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Zobacz: Dzieci z in vitro według podręcznika do HiT: “kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”

Obowiązkowe religia lub etyka – od kiedy?

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadane zmiany nie zostaną jeszcze wprowadzone w tym roku szkolnym, chociaż minister edukacji nie zamierza rezygnować ze swoich planów. Etyka i religia staną się obowiązkowe prawdopodobnie już od września 2023.

Sprawdź: Strajk nauczycieli już jesienią 2022? Związki zawodowe mają wkrótce ogłosić decyzję. “Planujemy radykalne działania”

Czy etyka jest obowiązkowa 2022?

Zajęcia z etyki będą obowiązkowe (cytat za serwisem prawo.pl):

 • od 1 września 2023 r. – dla uczniów klas  IV szkół podstawowych i klas I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
 • od 1 września 2024 r. – dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
 • od 1 września 2025 r. – dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych oraz klas I – III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
 • od 1 września 2026 r. – dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i klas I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
 • od 1 września 2027 r. – dla uczniów klas IV-VIII  szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Zobacz: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe). Kto może je wystawić? Od września nowe zasady?

Rodzice i uczniowie pytają, czy religia w szkole jest obowiązkowa 2022

Czy religia będzie obowiązkowa?

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce (być może od kolejnego roku szkolnego) uczniowie będą musieli prawdopodobnie wybierać – albo religia, albo etyka. Sugerują to wypowiedzi ministra edukacji.

Religia obowiązkowa od kiedy?

Być może już od września 2023 uczniowie będą musieli wybierać – albo religia, albo etyka. Nie będą mogli zrezygnować z obu.

Od kiedy etyka obowiązkowa?

Etyka i religia w szkołach obowiązkowa będzie być może od września 2023 roku.

Religia etyka obowiązkowa?

Religia i etyka w szkole 2022/2023 nie są na razie obowiązkowe. Można wybrać którąś z nich, ale można też nie uczęszczać na żadne zajęcia. Decyzja należy do ucznia oraz jego rodziców. Być może jednak w najbliższych latach przepis ten zostanie zmieniony i MEiN wprowadzi obowiązek wyboru któregoś z przedmiotów.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Newsy

Jakie są objawy zatrucia grzybami?

Jesień to okres szalonego grzybobrania. Warto jednak przed wyjazdem do lasu dowiedzieć się, jakie są objawy zatrucia grzybami, żeby spożywanie własnoręcznie zebranych plonów, nie skończyło się w szpitalu. Jakie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general