Czy religia jest obowiązkowa 2022? Zapowiedzi ministra zaniepokoiły rodziców

Nadchodzący rok szkolny przyniesie sporo zmian w programie nauczania. Jedna z nowości, która budzi największe kontrowersje dotyczy zajęć z religii. Dotychczas uczniowie mieli wybór – mogli uczęszczać na ten przedmiot, etykę lub religię. Według planowanych nowych przepisów obowiązujące dotąd możliwości znikną. Czy jest obowiązkowa religia w szkole 2022/23? Od kiedy?

Czy religia jest obowiązkowa 2022/2023?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego chyba po raz pierwszy wywołuje tak skrajne emocje. Na 1 września z niepokojem wyczekiwali zarówno uczniowie i ich rodzice, jak i nauczyciele. Wszystko za sprawą zmian, które szykuje ministerstwo edukacji. Chodzi m.in. o nowy przedmiot “Historia i teraźniejszość”, który budzi mnóstwo kontrowersji, nawet zanim jeszcze zajęcia w ogóle wystartowały. Kolejną poważną modyfikacją w programie jest także wprowadzenie obowiązkowych zajęć z obsługi broni oraz na strzelnicy w ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa.

Zastrzeżenia i niepokój rodziców budzą także zapowiadane zmiany w systemie nauki etyki oraz religii. Do tej pory każdy uczeń miał prawo wybrać, czy woli uczęszczać na któryś z wymienionych przedmiotów, czy na żaden z nich. Już wkrótce – jak twierdzi ministerstwo oraz szef resortu Przemysław Czarnek – dotychczasowe reguły mogą ulec zmianie. W planach jest bowiem wprowadzenie obowiązku wyboru pomiędzy etyką i religią. Oznacza to, że uczeń będzie musiał wybrać któreś z nich i straci możliwość rezygnacji z obydwu zajęć.

Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic.Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, wypowiedź dla Gazety Polskiej, wiosna 2021 roku

Przemysław Czarnek podkreśla, że aktualne zasady, zgodnie z którymi można zrezygnować z obu przedmiotów zarówno religii, jak i etyki, jest niewłaściwy. Zdaniem ministra dzięki zmianom do wszystkich uczniów będzie w końcu “docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości”.

Wybór niczego oznacza osłabienie wychowawczej funkcji szkoły, a szkoła ma funkcję wychowawczą, służebną wobec funkcji wychowawczej rodziny, ale jednak konieczną. I dlatego jeśli ktoś nie wybiera religii, będzie musiał wybrać etykę.Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

Zobacz: Jak wypisać dziecko z religii? Kilka praktycznych informacji dla rodziców [wzór oświadczenia]

Część uczniów oraz ich rodzice dosyć sceptycznie podchodzą jednak do tego pomysłu. Zdaniem wielu nowe zasady mają być odpowiedzią na masowe wypisywanie się uczniów z lekcji religii. Być może jeśli nie będą mieli wyboru, część z nich powróci na te zajęcia. Jest to tym bardziej niepokojące, że w wielu szkołach istnieje poważny problem ze znalezieniem odpowiednich nauczycieli etyki. Niekiedy dochodzi więc do sytuacji, że etyki naucza… katecheta. Powstaje więc pytanie o jakość zajęć z etyki i czy będą one dla uczniów rzeczywiście realną, interesującą alternatywą.

Pewne obawy może budzić także fakt, że – jak podaje TVN24 – wiele jednostek prowadzących kształcenie przyszłych nauczycieli etyki ma zdecydowanie katolicki profil. Należą do nich:

  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, 
  • Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • Collegium Intermarium (wykładają tam specjaliści Ordo Iuris)
  • Akademia Ignatianum w Krakowie, 
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 
  • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka), 
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Zobacz: Dzieci z in vitro według podręcznika do HiT: “kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”

Obowiązkowe religia lub etyka – od kiedy?

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadane zmiany nie zostaną jeszcze wprowadzone w tym roku szkolnym, chociaż minister edukacji nie zamierza rezygnować ze swoich planów. Etyka i religia staną się obowiązkowe prawdopodobnie już od września 2023.

Sprawdź: Strajk nauczycieli już jesienią 2022? Związki zawodowe mają wkrótce ogłosić decyzję. “Planujemy radykalne działania”

Czy etyka jest obowiązkowa 2022?

Zajęcia z etyki będą obowiązkowe (cytat za serwisem prawo.pl):

  • od 1 września 2023 r. – dla uczniów klas  IV szkół podstawowych i klas I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2024 r. – dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2025 r. – dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych oraz klas I – III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2026 r. – dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i klas I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2027 r. – dla uczniów klas IV-VIII  szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Zobacz: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe). Kto może je wystawić? Od września nowe zasady?

Rodzice i uczniowie pytają, czy religia w szkole jest obowiązkowa 2022

Czy religia będzie obowiązkowa?

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce (być może od kolejnego roku szkolnego) uczniowie będą musieli prawdopodobnie wybierać – albo religia, albo etyka. Sugerują to wypowiedzi ministra edukacji.

Religia obowiązkowa od kiedy?

Być może już od września 2023 uczniowie będą musieli wybierać – albo religia, albo etyka. Nie będą mogli zrezygnować z obu.

Od kiedy etyka obowiązkowa?

Etyka i religia w szkołach obowiązkowa będzie być może od września 2023 roku.

Religia etyka obowiązkowa?

Religia i etyka w szkole 2022/2023 nie są na razie obowiązkowe. Można wybrać którąś z nich, ale można też nie uczęszczać na żadne zajęcia. Decyzja należy do ucznia oraz jego rodziców. Być może jednak w najbliższych latach przepis ten zostanie zmieniony i MEiN wprowadzi obowiązek wyboru któregoś z przedmiotów.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo