40 tydzień ciąży

Koniec czterdziestego tygodnia ciąży to czas, w którym nadszedł wyznaczony termin porodu. Dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat, jednak jeżeli nie czujesz jeszcze, że zbliża się poród, a lekarz nie stwierdza żadnych nieprawidłowości w rozwoju płodu, nie ma powodów do obaw i możesz spokojnie czekać aż rozpocznie się akcja porodowa. Zazwyczaj uważa się, że ciąża przebiegła prawidłowo, jeśli poród odbył się nawet do 10 dni po wyznaczonym czasie porodu. Najczęściej właśnie po tym czasie lekarz decyduje o tym, żeby wywołać poród lub przeprowadzić cesarskie cięcie.

40 tydzień ciąży – poród jest tuż tuż

W 40 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już gotowe na przyjście na świat. Musisz jednak pamiętać, że niewiele kobiet rodzi swoje dzieci zgodnie z terminem – najczęściej trzeba czekać, nieraz do 42. tygodnia. Postaraj się jednak nie denerwować – prędzej czy później poczujesz objawy charakterystyczne dla akcji porodowej. Jeżeli jednak Twój wyznaczony termin porodu minął, zgłoś się do lekarza prowadzącego, który wykona niezbędne badania i zadecyduje, czy istnieją przesłanki do rozważenia wywołania porodu, czy trzeba cierpliwe czekać aż poród rozpocznie się w naturalny sposób.

Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży

W czterdziestym tygodniu ciąży wszystkie narządy i zmysły malucha są już wystarczająco rozwinięte, aby dziecko mogło przyjść na świat. Ostatnim z rozwijających się zmysłów jest wzrok, ale mimo to, dziecko nawet w łonie matki jest w stanie rozpoznać i zareagować na bardzo silne bodźce świetlne dochodzące do niego z otoczenia. Bardzo dobrze rozwinięty jest już słuch, maluch zna już Twój głos i bardzo go lubi, co pewnie możesz zauważyć po tym, że uspokaja się, gdy do niego mówisz. W pierwszych godzinach po przyjściu na świat maluch pozna Twój zapach i nauczy się go na pamięć, dzięki czemu, gdy tylko przytulisz go do siebie będzie spokojniejszy. W ostatnim z planowych tygodni ciąży wyjątkowo intensywnie rozwijają się komórki nerwowe w mózgu maluszka. Intensywny rozwój mózgu będzie trwał jeszcze około roku od momentu przyjścia dziecka na świat.

Ułożenie dziecka i jego waga w 40 tygodniu ciąży

W czterdziestym tygodniu ciąży dziecko tak naprawdę jest już gotowe do narodzin. Znajduje się nisko w miednicy, a jeżeli ułożyło się już główką do dołu, podciągnęło swoje nóżki do klatki piersiowej. Kości głowy dziecka nadal są miękkie i elastyczne – wszystko po to, aby ułatwić mu przejście przez kanał rodny na świat. Nadal będziesz odczuwać ruchy i kopnięcia, jednak teraz w niższej części brzucha.

Twoje dziecko w 40 tygodniu ma ok. 50 cm długości. Jego waga może się różnić – mówi się, że przeciętny noworodek waży mniej więcej 3,5 kg.

Masa urodzeniowa noworodka może się różnić od 3,5 kg, czasami dziecko rodzi się lżejsze, a czasami cięższe. Zależy to w dużej mierze od sposobu odżywiania się matki podczas ciąży, predyspozycji genetycznych oraz wielu innych czynników. Zazwyczaj dzieci rodzą się mniejsze, jeżeli matka podczas ciąży paliła lub źle się odżywiała oraz wtedy, gdy wystąpiły jakieś komplikacje. Jeżeli dziecko jest bardzo duże, nawet na wcześniejszym etapie ciąży, może to być wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Jest to związane z tym, że duży obwód głowy malucha może znacznie utrudnić poród i spowodować komplikacje, które bardzo często zagrażają życiu oraz zdrowiu mamy i noworodka.

Objawy, jakie może odczuwać mama podczas 40 tygodnia ciąży

40 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz odczuwać bardzo duże zmęczenie i nie ma w tym nic dziwnego – od wielu tygodni dbasz o siebie i oczekujesz na przyjście na świat swojego malucha. Możesz też odczuwać większe niż do tej pory rozdrażnienie i zdenerwowanie. Postaraj się jednak powstrzymywać negatywne emocje, ponieważ przed porodem dobry nastrój i pozytywne nastawienie jest bardzo ważne.

W tak zaawansowanej ciąży odczuwasz bardzo dużą aktywność dziecka w dolnej części swojego brzucha. Ból pleców i miednicy z pewnością także dają o sobie znać. Kiedy brzuch się obniży, będziesz mogła nieco lżej oddychać, nieuniknione za to będą częstsze wizyty w toalecie. Dodatkowo, na pewno poczujesz, jak dziecko naciska główką na kość łonową. Może to niestety utrudniać siadanie, chodzenie, a nawet powodować dyskomfort podczas stania. Niestety, tego bólu nie da się uniknąć, ale pamiętaj, że poród już niedługo, a wtedy wszystkie te uciążliwe dolegliwości miną.

Czy ja rodzę? Dolegliwości zapowiadające poród

Kiedy rozpoczniesz czterdziesty tydzień ciąży, Twój lekarz najprawdopodobniej poprosi Cię, abyś co 2-3 dni zgłaszała się do szpitala na badanie KTG, które pozwoli stale monitorować stan Twój i Twojego dziecka. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, nie wahaj się i podziel się swoimi obawami z lekarzem. Badaniem, które jest często wykonywane na tym etapie ciąży jest test oksytocynowy. Polega on na podaniu przyszłej mamie kroplówki z oksytocyną, która wywołuje skurcze macicy. Wtedy bada się tętno dziecka i jeżeli jest ono prawidłowe (a wynik testu określa się jako negatywny), wszystko jest w porządku. Jeżeli tętno dziecka podczas skurczu spada, należy rozważyć czy nie trzeba będzie sztucznie wywołać poród.

Boisz się, że nie rozpoznasz pierwszych objawów porodu? Musisz pamiętać, że nie wszystkie mogą się u Ciebie pojawić – warto jednak znać je, aby być na wszystko przygotowaną. Zarówno na kilka dni, jak i kilka godzin przed porodem możesz zauważyć odejście czopu śluzowego. Z kolei wody płodowe odchodzą nagle (poprzez chluśnięcie) lub stopniowo, poprzez wyciekanie. Kiedy będziesz miała wrażenie, że odeszły Ci wody, udaj się do lekarza – nawet, gdy nie zauważyłaś u siebie innych objawów. Tylko on będzie mógł ocenić, czy twoje odczucia były słuszne. Pamiętaj jednak, że wody płodowe nie zawsze odchodzą przed akcją porodową. Niekiedy odejście płynu owodniowego następuje dopiero, gdy zaczniesz mieć regularne, pojawiające się co około 10 minut, skurcze macicy.

Pozostałe objawy, jakie mogą wskazywać na poród, to mdłości, kłopoty z żołądkiem i biegunka połączona z bólem przypominającym ból menstruacyjny. Nie martw się, że przed porodem męczą Cię wymioty i biegunka – jest to w pełni naturalna oznaka tego, że Twój organizm oczyszcza się i przygotowuje do porodu. Typowe są również wahania nastroju – od uczucia ekscytacji aż do oszołomienia. Przygotuj się na kołatanie serca, dreszcze czy bóle głowy.

Skurcze w czterdziestym tygodniu ciąży

Najważniejszy objaw zapowiadający poród to skurcze. Pamiętaj jednak, że czasem warto wstrzymać się z jazdą do szpitala. Kiedy skurcze są nieregularne, nie nasilają się i przy zmianie pozycji słabną, warto jeszcze poczekać. Prawdopodobnie są to tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują mięśnie macicy do pracy, którą będą musiały wykonać podczas porodu. Skurcze tego typu zazwyczaj nie są bolesne i ustępują po wzięciu ciepłego prysznica lub zmianie pozycji. Powinnaś się szykować do wyjazdu, gdy skurcze pojawiają się regularnie, co kilkanaście minut, pojawił się śluz zabarwiony na brązowo lub różowo, a przy zmianie pozycji skurcze odczuwasz silniej. Rozpoczęcie porodu zapowiada również odejście wód płodowych.

Jeśli w 40 tygodniu nie urodziłaś, a lekarz nie będzie zadowolony z wyników badań, może zadecydować o sztucznym wywołaniu porodu. Poród indukuje się zazwyczaj za pomocą oksytocyny, którą podaje się przyszłej mamie. Hormon ten wywołuje skurcze macicy, a dzięki temu rozpoczyna się akcja porodowa. Podczas wywoływania porodu, możliwe jest, że lekarze założą Ci cewnik Foleya, który rozszerzy szyjkę macicy i zwiększy szansę na przyjście dziecka na świat. Co więcej, podczas zakładania cewnika zostaną odwarstwione błony płodowe i ściany macicy, dzięki czemu Twój organizm zacznie wydzielać prostaglandyny, które spowodują rozpulchnienie i zmiękczenie szyjki macicy. Akcję porodową można przyspieszyć również poprzez przebicie pęcherza płodowego. Niestety, to czy indukcja porodu się powiedzie, zależy w dużym stopniu od dojrzałości szyjki macicy i może się nie przebiec prawidłowo. W takich przypadkach wykonuje się cesarskie cięcie, więc powinnaś być przygotowana na taką ewentualność.

Nadejście porodu można przyspieszyć również w naturalny sposób. W takich sytuacjach zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej, a nawet seks. Oczywiście, intymne zbliżenia nie mogą być bardzo intensywne, a najwygodniejszą pozycją będzie taka, w której leżysz na boku. Seks na tym etapie ciąży będzie z pewnością bardzo przyjemnym doświadczeniem, które jeszcze bardziej zbliży Was do siebie, a co więcej może przyspieszyć wywołanie akcji porodowej. Niedozwolonym sposobem wywołania porodu jest zażycie nawet małej dawki alkoholu. Pamiętaj, że podczas ciąży oraz w okresie karmienia, nawet niewielkie ilości alkoholu są niedozwolone i mogą poważnie szkodzić dziecku.

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie wykonuje się zazwyczaj, gdy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do naturalnego porodu. Jednak w niektórych przypadkach kobiety decydują się na poród przez cesarskie cięcie ze względu na obawę przed bólem, który występuje podczas naturalnego porodu lub z innych względów. Trzeba jednak pamiętać, że o ile nie stwierdza się wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, o wiele lepszy, zarówno dla mamy jak i dla dziecka, będzie poród siłami natury. Sprzyja on nawiązaniu szczególnej więzi, podczas gdy po cesarskim cięciu, mama może dotknąć swojego dziecka dopiero po około 40 minutach.

Mimo tego, że poród naturalny jest dużo bardziej bolesny, trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie wiąże się z bólem, który występuje po zaszyciu powłok brzusznych, a ten może w znacznym stopniu utrudnić opiekę nad dzieckiem w pierwszych dniach po jego pojawieniu się na świecie. Dodatkowo, cesarskie cięcie wiąże się z większym ryzykiem powikłań, które mogą dotknąć matkę. Co prawda, podczas naturalnego porodu dziecko jest bardziej narażone na niedotlenienie, ale jeżeli ciąża i poród przebiegają prawidłowo, nie powinno to stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia maluszka. Warto pamiętać, że rodząc w sposób naturalny można skorzystać ze znieczulenia, więc istnieje sposób na złagodzenie bólu związanego z porodem.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

29 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży… zapewne sama sobie zadajesz pytanie kiedy to właściwie zleciało, prawda? Na tym etapie ciąży wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i od kilku tygodni funkcjonują. Malec stale...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

36 tydzień ciąży

W 36 tygodniu ciąży dziecko jest już prawie takiej wielkości, jakiej będzie w chwili porodu, jednak jego waga jeszcze wzrośnie. Twój brzuch jest już bardzo duży i zapewne nawet na...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

18 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś już w naprawdę daleko! Twoje dziecko rośnie jak szalone, a Ty coraz bardziej zaczynasz się cieszyć urokami ciąży, ponieważ już za Tobą jej pierwsze, ciężkie tygodnie. Większość uporczywych...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży

Uff, to już 28 tydzień! Połowa ciąży już za Wami, pozostały ostatnie miesiące, a data porodu przybliża się coraz bardziej. Zaczęłaś właśnie trzeci trymestr ciąży! To już ostatni przed rozwiązaniem....

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

2 tydzień ciąży

Zapewne większość z Was myśląc o drugim tygodniu ciąży ma na myśli czas od 7 do 14 dnia od chwili zapłodnienia. Tymczasem w literaturze fachowej 2 tydzień ciąży to właściwie dopiero...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży – dziecko jest coraz bardziej aktywne Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to okres, kiedy twoje dziecko nabiera wyglądu, jaki będzie miało po urodzeniu. To też czas, w którym...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

To już ten czas, kiedy zbliżasz się do półmetka ciąży. Zleciało, prawda? Dopiero co byłaś w pierwszych tygodniach ciąży i z niecierpliwością wypatrywałaś czasu, gdy będzie już widać, że spodziewasz...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

W praktyce trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę po prostu trzeci tydzień cyklu kobiety, licząc od pierwszego dnia miesiączki. W tym tygodniu, przy regularnych cyklach, dochodzi zazwyczaj do zapłodnienia –...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może już osiągnąć dwa kilogramy i wciąż się powiększa, aż do chwili porodu. W związku z tym, że nasz maluch rośnie, również waga...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży to etap, w którym rzadko która kobieta zdaje sobie sprawę ze swojej ciąży, jednak jeśli stara się świadomie o dziecko, to powinna zaplanować wizytę u lekarza oraz...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general