40 tydzień ciąży

Koniec czterdziestego tygodnia ciąży to czas, w którym nadszedł wyznaczony termin porodu. Dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat, jednak jeżeli nie czujesz jeszcze, że zbliża się poród, a lekarz nie stwierdza żadnych nieprawidłowości w rozwoju płodu, nie ma powodów do obaw i możesz spokojnie czekać aż rozpocznie się akcja porodowa. Zazwyczaj uważa się, że ciąża przebiegła prawidłowo, jeśli poród odbył się nawet do 10 dni po wyznaczonym czasie porodu. Najczęściej właśnie po tym czasie lekarz decyduje o tym, żeby wywołać poród lub przeprowadzić cesarskie cięcie.

40 tydzień ciąży – poród jest tuż tuż

W 40 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już gotowe na przyjście na świat. Musisz jednak pamiętać, że niewiele kobiet rodzi swoje dzieci zgodnie z terminem – najczęściej trzeba czekać, nieraz do 42. tygodnia. Postaraj się jednak nie denerwować – prędzej czy później poczujesz objawy charakterystyczne dla akcji porodowej. Jeżeli jednak Twój wyznaczony termin porodu minął, zgłoś się do lekarza prowadzącego, który wykona niezbędne badania i zadecyduje, czy istnieją przesłanki do rozważenia wywołania porodu, czy trzeba cierpliwe czekać aż poród rozpocznie się w naturalny sposób.

Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży

W czterdziestym tygodniu ciąży wszystkie narządy i zmysły malucha są już wystarczająco rozwinięte, aby dziecko mogło przyjść na świat. Ostatnim z rozwijających się zmysłów jest wzrok, ale mimo to, dziecko nawet w łonie matki jest w stanie rozpoznać i zareagować na bardzo silne bodźce świetlne dochodzące do niego z otoczenia. Bardzo dobrze rozwinięty jest już słuch, maluch zna już Twój głos i bardzo go lubi, co pewnie możesz zauważyć po tym, że uspokaja się, gdy do niego mówisz. W pierwszych godzinach po przyjściu na świat maluch pozna Twój zapach i nauczy się go na pamięć, dzięki czemu, gdy tylko przytulisz go do siebie będzie spokojniejszy. W ostatnim z planowych tygodni ciąży wyjątkowo intensywnie rozwijają się komórki nerwowe w mózgu maluszka. Intensywny rozwój mózgu będzie trwał jeszcze około roku od momentu przyjścia dziecka na świat.

Ułożenie dziecka i jego waga w 40 tygodniu ciąży

W czterdziestym tygodniu ciąży dziecko tak naprawdę jest już gotowe do narodzin. Znajduje się nisko w miednicy, a jeżeli ułożyło się już główką do dołu, podciągnęło swoje nóżki do klatki piersiowej. Kości głowy dziecka nadal są miękkie i elastyczne – wszystko po to, aby ułatwić mu przejście przez kanał rodny na świat. Nadal będziesz odczuwać ruchy i kopnięcia, jednak teraz w niższej części brzucha.

Twoje dziecko w 40 tygodniu ma ok. 50 cm długości. Jego waga może się różnić – mówi się, że przeciętny noworodek waży mniej więcej 3,5 kg.

Masa urodzeniowa noworodka może się różnić od 3,5 kg, czasami dziecko rodzi się lżejsze, a czasami cięższe. Zależy to w dużej mierze od sposobu odżywiania się matki podczas ciąży, predyspozycji genetycznych oraz wielu innych czynników. Zazwyczaj dzieci rodzą się mniejsze, jeżeli matka podczas ciąży paliła lub źle się odżywiała oraz wtedy, gdy wystąpiły jakieś komplikacje. Jeżeli dziecko jest bardzo duże, nawet na wcześniejszym etapie ciąży, może to być wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Jest to związane z tym, że duży obwód głowy malucha może znacznie utrudnić poród i spowodować komplikacje, które bardzo często zagrażają życiu oraz zdrowiu mamy i noworodka.

Objawy, jakie może odczuwać mama podczas 40 tygodnia ciąży

40 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz odczuwać bardzo duże zmęczenie i nie ma w tym nic dziwnego – od wielu tygodni dbasz o siebie i oczekujesz na przyjście na świat swojego malucha. Możesz też odczuwać większe niż do tej pory rozdrażnienie i zdenerwowanie. Postaraj się jednak powstrzymywać negatywne emocje, ponieważ przed porodem dobry nastrój i pozytywne nastawienie jest bardzo ważne.

W tak zaawansowanej ciąży odczuwasz bardzo dużą aktywność dziecka w dolnej części swojego brzucha. Ból pleców i miednicy z pewnością także dają o sobie znać. Kiedy brzuch się obniży, będziesz mogła nieco lżej oddychać, nieuniknione za to będą częstsze wizyty w toalecie. Dodatkowo, na pewno poczujesz, jak dziecko naciska główką na kość łonową. Może to niestety utrudniać siadanie, chodzenie, a nawet powodować dyskomfort podczas stania. Niestety, tego bólu nie da się uniknąć, ale pamiętaj, że poród już niedługo, a wtedy wszystkie te uciążliwe dolegliwości miną.

Czy ja rodzę? Dolegliwości zapowiadające poród

Kiedy rozpoczniesz czterdziesty tydzień ciąży, Twój lekarz najprawdopodobniej poprosi Cię, abyś co 2-3 dni zgłaszała się do szpitala na badanie KTG, które pozwoli stale monitorować stan Twój i Twojego dziecka. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, nie wahaj się i podziel się swoimi obawami z lekarzem. Badaniem, które jest często wykonywane na tym etapie ciąży jest test oksytocynowy. Polega on na podaniu przyszłej mamie kroplówki z oksytocyną, która wywołuje skurcze macicy. Wtedy bada się tętno dziecka i jeżeli jest ono prawidłowe (a wynik testu określa się jako negatywny), wszystko jest w porządku. Jeżeli tętno dziecka podczas skurczu spada, należy rozważyć czy nie trzeba będzie sztucznie wywołać poród.

Boisz się, że nie rozpoznasz pierwszych objawów porodu? Musisz pamiętać, że nie wszystkie mogą się u Ciebie pojawić – warto jednak znać je, aby być na wszystko przygotowaną. Zarówno na kilka dni, jak i kilka godzin przed porodem możesz zauważyć odejście czopu śluzowego. Z kolei wody płodowe odchodzą nagle (poprzez chluśnięcie) lub stopniowo, poprzez wyciekanie. Kiedy będziesz miała wrażenie, że odeszły Ci wody, udaj się do lekarza – nawet, gdy nie zauważyłaś u siebie innych objawów. Tylko on będzie mógł ocenić, czy twoje odczucia były słuszne. Pamiętaj jednak, że wody płodowe nie zawsze odchodzą przed akcją porodową. Niekiedy odejście płynu owodniowego następuje dopiero, gdy zaczniesz mieć regularne, pojawiające się co około 10 minut, skurcze macicy.

Pozostałe objawy, jakie mogą wskazywać na poród, to mdłości, kłopoty z żołądkiem i biegunka połączona z bólem przypominającym ból menstruacyjny. Nie martw się, że przed porodem męczą Cię wymioty i biegunka – jest to w pełni naturalna oznaka tego, że Twój organizm oczyszcza się i przygotowuje do porodu. Typowe są również wahania nastroju – od uczucia ekscytacji aż do oszołomienia. Przygotuj się na kołatanie serca, dreszcze czy bóle głowy.

Skurcze w czterdziestym tygodniu ciąży

Najważniejszy objaw zapowiadający poród to skurcze. Pamiętaj jednak, że czasem warto wstrzymać się z jazdą do szpitala. Kiedy skurcze są nieregularne, nie nasilają się i przy zmianie pozycji słabną, warto jeszcze poczekać. Prawdopodobnie są to tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują mięśnie macicy do pracy, którą będą musiały wykonać podczas porodu. Skurcze tego typu zazwyczaj nie są bolesne i ustępują po wzięciu ciepłego prysznica lub zmianie pozycji. Powinnaś się szykować do wyjazdu, gdy skurcze pojawiają się regularnie, co kilkanaście minut, pojawił się śluz zabarwiony na brązowo lub różowo, a przy zmianie pozycji skurcze odczuwasz silniej. Rozpoczęcie porodu zapowiada również odejście wód płodowych.

Jeśli w 40 tygodniu nie urodziłaś, a lekarz nie będzie zadowolony z wyników badań, może zadecydować o sztucznym wywołaniu porodu. Poród indukuje się zazwyczaj za pomocą oksytocyny, którą podaje się przyszłej mamie. Hormon ten wywołuje skurcze macicy, a dzięki temu rozpoczyna się akcja porodowa. Podczas wywoływania porodu, możliwe jest, że lekarze założą Ci cewnik Foleya, który rozszerzy szyjkę macicy i zwiększy szansę na przyjście dziecka na świat. Co więcej, podczas zakładania cewnika zostaną odwarstwione błony płodowe i ściany macicy, dzięki czemu Twój organizm zacznie wydzielać prostaglandyny, które spowodują rozpulchnienie i zmiękczenie szyjki macicy. Akcję porodową można przyspieszyć również poprzez przebicie pęcherza płodowego. Niestety, to czy indukcja porodu się powiedzie, zależy w dużym stopniu od dojrzałości szyjki macicy i może się nie przebiec prawidłowo. W takich przypadkach wykonuje się cesarskie cięcie, więc powinnaś być przygotowana na taką ewentualność.

Nadejście porodu można przyspieszyć również w naturalny sposób. W takich sytuacjach zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej, a nawet seks. Oczywiście, intymne zbliżenia nie mogą być bardzo intensywne, a najwygodniejszą pozycją będzie taka, w której leżysz na boku. Seks na tym etapie ciąży będzie z pewnością bardzo przyjemnym doświadczeniem, które jeszcze bardziej zbliży Was do siebie, a co więcej może przyspieszyć wywołanie akcji porodowej. Niedozwolonym sposobem wywołania porodu jest zażycie nawet małej dawki alkoholu. Pamiętaj, że podczas ciąży oraz w okresie karmienia, nawet niewielkie ilości alkoholu są niedozwolone i mogą poważnie szkodzić dziecku.

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie wykonuje się zazwyczaj, gdy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do naturalnego porodu. Jednak w niektórych przypadkach kobiety decydują się na poród przez cesarskie cięcie ze względu na obawę przed bólem, który występuje podczas naturalnego porodu lub z innych względów. Trzeba jednak pamiętać, że o ile nie stwierdza się wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, o wiele lepszy, zarówno dla mamy jak i dla dziecka, będzie poród siłami natury. Sprzyja on nawiązaniu szczególnej więzi, podczas gdy po cesarskim cięciu, mama może dotknąć swojego dziecka dopiero po około 40 minutach.

Mimo tego, że poród naturalny jest dużo bardziej bolesny, trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie wiąże się z bólem, który występuje po zaszyciu powłok brzusznych, a ten może w znacznym stopniu utrudnić opiekę nad dzieckiem w pierwszych dniach po jego pojawieniu się na świecie. Dodatkowo, cesarskie cięcie wiąże się z większym ryzykiem powikłań, które mogą dotknąć matkę. Co prawda, podczas naturalnego porodu dziecko jest bardziej narażone na niedotlenienie, ale jeżeli ciąża i poród przebiegają prawidłowo, nie powinno to stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia maluszka. Warto pamiętać, że rodząc w sposób naturalny można skorzystać ze znieczulenia, więc istnieje sposób na złagodzenie bólu związanego z porodem.

Dodaj komentarz

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo