Latanie samolotem w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład

Samolot to wygodny środek lokomocji, który znacznie skraca podróż do odległych miejsc. Jednak wiele przyszłych rodziców zastanawia się, czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne oraz do którego miesiąca ciężarna może wsiąść na pokład samolotu?

  • Podróż samolotem w ciąży nie jest zakazana, jeśli nie występują ku temu konkretne medyczne przesłanki. Zawsze należy omówić to z ginekologiem prowadzącym.
  • Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do podróży. Warto wiedzieć, że ciąża mnoga może być uznana za przeciwwskazanie.
  • Każda z linii lotniczych posiada swój własny regulamin odnośnie tygodnia ciąży, do którego można korzystać z jej usług – przeważnie jest to początek lub środek trzeciego trymestru.
  • Przyszłe mamy nie powinny decydować się na podróż, która trwa dłużej niż 3-4 godzinny.

Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?

W większości przypadków ciężarna w samolocie jest tak samo bezpieczna, jak w jakimkolwiek innym środku lokomocji. Co więcej, samolot może znacznie skrócić czas podróży, a tym samym zmniejszyć związane z pokonaniem długiej trasy zmęczenie. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że warto ponownie rozważyć lot albo nawet w zupełności z niego zrezygnować. Bez wątpienia w podjęciu decyzji pomocna będzie opinia ginekologa prowadzącego, a także wzięcie pod uwagę samopoczucia przyszłej mamy. Na pewno latanie samolotem w ciąży nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli kobieta zawsze żywiła obawy o bezpieczeństwo lotów. Stres związany z odmiennym stanem, może nasilić wątpliwości i niepokoje. Dodatkowo, jeśli ciąża powoduje osłabienie, chroniczne przemęczenie, nudności – warto podróż samolotem odłożyć na inny czas.

Lot samolotem we wczesnej ciąży

Pierwszy trymestr ciąży jest uznawany za najbardziej ryzykowny pod względem możliwości wystąpienia poronienia. Z tego powodu najczęściej przyszłym mamom, które wcześniej nie ćwiczyły odradza się aktywność fizyczną i sugeruje unikanie stresujących sytuacji. Według niektórych osób do takich sytuacji zaliczane są loty samolotem. W ciąży mogą być na początku niewskazane, jeśli młoda mama długo nie latała, jest to dla niej sytuacja nowa lub cierpi z powodu bardzo silnych mdłości.

Jeśli jednak przyszła mama czuje się dobrze i latanie nie jest dla niej wyjątkowym sposobem podróżowania, lot samolotem w pierwszych tygodniach ciąży nie jest niebezpieczny bardziej, niż jazda innymi środkami lokomocji. Mimo to przed zakupieniem biletu lotniczego warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę – niektórzy ginekolodzy są zdania, że zmiana ciśnienia w kabinie przy starcie i lądowaniu może wpłynąć na stan zdrowia płodu.

latanie samolotem w ciąży

Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?

Z lataniem samolotem w ciąży wiążą się pewne zagrożenia, które należy mieć na uwadze. Po pierwsze, najbardziej oczywiste to, że samolot ma znacznie mniejszą możliwość awaryjnego postoju, niż samochód, autobus czy nawet pociąg. W przypadku wystąpienia nagłej sytuacji wymagającej interwencji lekarskiej, czas otrzymania takiej pomocy może znacząco się wydłużyć. Chociaż każda przyszła mama słyszała historie o dzieciach urodzonych na pokładzie samolotu otrzymujących dożywotnie darmowe przeloty od danej linii, prawdopodobnie żadna z nich nie życzyłaby sobie takiego porodu.

Po drugie, lot samolotem związany jest z nagłymi skokami ciśnień, co doskonale wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek tak podróżowali. I jeśli “zatkane uszy” są stosunkowo mało problematyczne, tak już w przypadku przyszłych mam lista dolegliwości związanych ze zmianą ciśnień może się wydłużyć. Zalicza się do nich puchnięcie kostek i palców u rąk, a także gorsze samopoczucie związane z ciśnieniem krwi. W ciąży zmienia się metabolizm kobiety, zwiększa się objętość krwi (nawet o 2 litry), dodatkowo dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie. Wszystko to, jeśli wpływa na jej samopoczucie na co dzień, może spowodować dyskomfort w trakcie lotu.

Lot samolotem – przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do lotu są zatem problemy z krążeniem, ciąża wysokiego ryzyka, jakiekolwiek komplikacje występujące w trakcie jej trwania, wcześniejsze poronienia, ale także ciąże mnogie.

Warto pamiętać, że każda linia lotnicza samodzielnie określa w regulaminie, kto nie powinien latać samolotem. Można się zgadzać lub nie z tymi zapisami, są one jednak integralnie związane z biletem lotniczym. Zatem zanim zdecydujemy się na lot daną linią, warto sprawdzić, czy jako kobieta ciężarna spełniamy normy regulaminowe (tydzień ciąży, posiadanie zaświadczenia od lekarza, ciąża pojedyncza/mnoga etc.). W przeciwnym wypadku ryzykujemy niewpuszczenie na pokład samolotu.

Lot samolotem w ciąży bliźniaczej

Ciąża mnoga uznawana jest za przeciwwskazanie do podróży samolotem. Niestety, ale przyszła mama nosząca bliźniaki musi wziąć to pod uwagę nawet, jeśli jej samopoczucie jest lepsze, niż koleżanek w pojedynczej ciąży.

Latanie samolotem w ciąży w pytaniach i odpowiedziach

Od kiedy latać samolotem w ciąży?

Nie ma jednej, jasno określonej granicy związanej z wiekiem ciąży. Przyjmuje się, że optymalny czas to II trymestr (miedzy 14 a 27 tygodniem ciąży). Jeśli jednak lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań, a regulamin linii lotniczych tego nie wyklucza – latanie samolotem w ciąży możliwe jest także przed i po tym terminie.

Jakie miejsca w samolocie są najlepsze dla ciężarnej?

Za miejsca najlepsze dla ciężarnej uznawane są te przy przejściu – umożliwiają swobodne przemieszczanie się po pokładzie samolotu. Przyszłe mamy najczęściej potrzebują regularnego odwiedzania łazienki, co jest zdecydowanie mniej problematyczne, gdy nie muszą za każdym razem przepraszać współpasażerów. Dodatkowo, w celu uniknięcia powstawania opuchlizn i problemów z drętwieniem kończyn na skutek braku krążenia, kobiety w ciąży powinny często zmieniać pozycję i robić krótkie spacery, aby rozprostować nogi. Dodatkowo mówi się, że najbardziej optymalne są siedzenia na wysokości skrzydeł, ze względu na najmniej doświadczane w tym miejscu turbulencje.


Źródła:

Is air travel in pregnancy safe? Gideon Koren, NCBI.

Air travel and pregnancy outcomes: a review of pregnancy regulations and outcomes for passengers, flight attendants, and aviators, Magann EF, NCBI.

Pregnancy and traveling, Walentiny C., NCBI.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo