Latanie samolotem w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład
Samolot to wygodny środek lokomocji, który znacznie skraca podróż do odległych miejsc. Jednak wiele przyszłych rodziców zastanawia się, czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne oraz do którego miesiąca ciężarna może wsiąść na pokład samolotu?

- Podróż samolotem w ciąży nie jest zakazana, jeśli nie występują ku temu konkretne medyczne przesłanki. Zawsze należy omówić to z ginekologiem prowadzącym.
- Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do podróży. Warto wiedzieć, że ciąża mnoga może być uznana za przeciwwskazanie.
- Każda z linii lotniczych posiada swój własny regulamin odnośnie tygodnia ciąży, do którego można korzystać z jej usług – przeważnie jest to początek lub środek trzeciego trymestru.
- Przyszłe mamy nie powinny decydować się na podróż, która trwa dłużej niż 3-4 godzinny.
Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?
W większości przypadków ciężarna w samolocie jest tak samo bezpieczna, jak w jakimkolwiek innym środku lokomocji. Co więcej, samolot może znacznie skrócić czas podróży, a tym samym zmniejszyć związane z pokonaniem długiej trasy zmęczenie. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że warto ponownie rozważyć lot albo nawet w zupełności z niego zrezygnować. Bez wątpienia w podjęciu decyzji pomocna będzie opinia ginekologa prowadzącego, a także wzięcie pod uwagę samopoczucia przyszłej mamy. Na pewno latanie samolotem w ciąży nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli kobieta zawsze żywiła obawy o bezpieczeństwo lotów. Stres związany z odmiennym stanem, może nasilić wątpliwości i niepokoje. Dodatkowo, jeśli ciąża powoduje osłabienie, chroniczne przemęczenie, nudności – warto podróż samolotem odłożyć na inny czas.
Lot samolotem we wczesnej ciąży
Pierwszy trymestr ciąży jest uznawany za najbardziej ryzykowny pod względem możliwości wystąpienia poronienia. Z tego powodu najczęściej przyszłym mamom, które wcześniej nie ćwiczyły odradza się aktywność fizyczną i sugeruje unikanie stresujących sytuacji. Według niektórych osób do takich sytuacji zaliczane są loty samolotem. W ciąży mogą być na początku niewskazane, jeśli młoda mama długo nie latała, jest to dla niej sytuacja nowa lub cierpi z powodu bardzo silnych mdłości.
Jeśli jednak przyszła mama czuje się dobrze i latanie nie jest dla niej wyjątkowym sposobem podróżowania, lot samolotem w pierwszych tygodniach ciąży nie jest niebezpieczny bardziej, niż jazda innymi środkami lokomocji. Mimo to przed zakupieniem biletu lotniczego warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę – niektórzy ginekolodzy są zdania, że zmiana ciśnienia w kabinie przy starcie i lądowaniu może wpłynąć na stan zdrowia płodu.
Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?
Z lataniem samolotem w ciąży wiążą się pewne zagrożenia, które należy mieć na uwadze. Po pierwsze, najbardziej oczywiste to, że samolot ma znacznie mniejszą możliwość awaryjnego postoju, niż samochód, autobus czy nawet pociąg. W przypadku wystąpienia nagłej sytuacji wymagającej interwencji lekarskiej, czas otrzymania takiej pomocy może znacząco się wydłużyć. Chociaż każda przyszła mama słyszała historie o dzieciach urodzonych na pokładzie samolotu otrzymujących dożywotnie darmowe przeloty od danej linii, prawdopodobnie żadna z nich nie życzyłaby sobie takiego porodu.
Po drugie, lot samolotem związany jest z nagłymi skokami ciśnień, co doskonale wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek tak podróżowali. I jeśli “zatkane uszy” są stosunkowo mało problematyczne, tak już w przypadku przyszłych mam lista dolegliwości związanych ze zmianą ciśnień może się wydłużyć. Zalicza się do nich puchnięcie kostek i palców u rąk, a także gorsze samopoczucie związane z ciśnieniem krwi. W ciąży zmienia się metabolizm kobiety, zwiększa się objętość krwi (nawet o 2 litry), dodatkowo dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie. Wszystko to, jeśli wpływa na jej samopoczucie na co dzień, może spowodować dyskomfort w trakcie lotu.
Lot samolotem – przeciwwskazania
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do lotu są zatem problemy z krążeniem, ciąża wysokiego ryzyka, jakiekolwiek komplikacje występujące w trakcie jej trwania, wcześniejsze poronienia, ale także ciąże mnogie.
Warto pamiętać, że każda linia lotnicza samodzielnie określa w regulaminie, kto nie powinien latać samolotem. Można się zgadzać lub nie z tymi zapisami, są one jednak integralnie związane z biletem lotniczym. Zatem zanim zdecydujemy się na lot daną linią, warto sprawdzić, czy jako kobieta ciężarna spełniamy normy regulaminowe (tydzień ciąży, posiadanie zaświadczenia od lekarza, ciąża pojedyncza/mnoga etc.). W przeciwnym wypadku ryzykujemy niewpuszczenie na pokład samolotu.
Lot samolotem w ciąży bliźniaczej
Ciąża mnoga uznawana jest za przeciwwskazanie do podróży samolotem. Niestety, ale przyszła mama nosząca bliźniaki musi wziąć to pod uwagę nawet, jeśli jej samopoczucie jest lepsze, niż koleżanek w pojedynczej ciąży.
Latanie samolotem w ciąży w pytaniach i odpowiedziach
Od kiedy latać samolotem w ciąży?
Nie ma jednej, jasno określonej granicy związanej z wiekiem ciąży. Przyjmuje się, że optymalny czas to II trymestr (miedzy 14 a 27 tygodniem ciąży). Jeśli jednak lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań, a regulamin linii lotniczych tego nie wyklucza – latanie samolotem w ciąży możliwe jest także przed i po tym terminie.
Jakie miejsca w samolocie są najlepsze dla ciężarnej?
Za miejsca najlepsze dla ciężarnej uznawane są te przy przejściu – umożliwiają swobodne przemieszczanie się po pokładzie samolotu. Przyszłe mamy najczęściej potrzebują regularnego odwiedzania łazienki, co jest zdecydowanie mniej problematyczne, gdy nie muszą za każdym razem przepraszać współpasażerów. Dodatkowo, w celu uniknięcia powstawania opuchlizn i problemów z drętwieniem kończyn na skutek braku krążenia, kobiety w ciąży powinny często zmieniać pozycję i robić krótkie spacery, aby rozprostować nogi. Dodatkowo mówi się, że najbardziej optymalne są siedzenia na wysokości skrzydeł, ze względu na najmniej doświadczane w tym miejscu turbulencje.
Źródła:
Is air travel in pregnancy safe? Gideon Koren, NCBI.
Air travel and pregnancy outcomes: a review of pregnancy regulations and outcomes for passengers, flight attendants, and aviators, Magann EF, NCBI.
Pregnancy and traveling, Walentiny C., NCBI.
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Przebieg ciąży
- Latanie samolotem w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład
Kiedy jest Dzień Ojca w 2019 roku? To już wkrótce!
Dzień Ojca, Dzień Dziecka, Dzień Matki… Sporo tych “Dni” ostatnio. Można (chociaż nie wypada) się w nich pogubić. Niestety nie udało mi się umieścić wpisu dotyczącego Dnia Matki. W tym...
Czytaj dalej →Sala weselna
Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...
Czytaj dalej →Kąpiel noworodka
Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem