39 tydzień ciąży

W 39 tygodniu ciąży dziecko może już ważyć do 3800 gramów i jest w pełni przygotowane do życia poza brzuchem swojej mamy. Wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe są rozwinięte, dzięki czemu po narodzinach będzie ono mogło radzić sobie zupełnie samodzielnie. To właśnie w tym lub następnym tygodniu najprawdopodobniej odbędzie się poród, a dziecko będzie traktowane jako urodzone we właściwym czasie. Skurcze, które pojawią się na początku porodu będą podobne do skurczów Braxtona-Hicksa, jednak będą znacznie bardziej bolesne, dzięki czemu można je z łatwością odróżnić.

Co się dzieje z dzieckiem w 39. tygodniu ciąży?

Oczywiście maluch w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży nadal rośnie, ale równie dobrze mógłby to robić „na zewnątrz”. Wygląda już zupełnie jak noworodek, a jego paznokcie są na tyle długie, że wystają poza opuszki palców i trzeba je będzie obciąć w niedługim czasie po porodzie. Nie zaleca się jednak robienia tego w szpitalu, gdyż istnieje zbyt duże ryzyku różnego typu zakażeń, których w tym miejscu może być sporo. Aby nasz maluszek nie drapał się po buzi, można zaopatrzyć go w malutkie rękawiczki albo skarpetki, które zakłada się dziecku dłonie.

39 tydzień ciąży: waga dziecka

Zwykle w jednym z ostatnich tygodni ciąży maluch rośnie o około centymetr tygodniowo i przybywa mu około 150 gramów wagi. Na tym etapie ciąży łożysko zaczyna się starzeć, w związku z czym nie dostarcza maluszkowi tak dużej ilości krwi jak dotychczas. Poza tym w łożysku pojawiają się bryłki wapnia oraz skrzepy krwi.

39 tydzień ciąży to także czas, kiedy wszystkie zmysły malucha są na tyle rozwinięte by odbierać bodźce. Najlepiej rozwinięty jest smak oraz dotyk, dzięki którym dziecko poznaje swoje otoczenie w pierwszych miesiącach życia. Zmysłem, który rozwija się najpóźniej jest wzrok, choć już w brzuchu swojej mamy, maluch zaczyna reagować na ostre strumienie światła skierowane na niego. Od jakiegoś czasu, dobrze rozwinięty słuch pozwalał dziecku na zapoznanie się z głosem najbliższych osób oraz z brzmieniem swojego imienia. Maluch z łatwością rozpoznaje Twój głos i bardzo go lubi, więc czasami pewnie możesz zauważyć, jak uspokaja się gdy do niego mówisz. W tym czasie intensywnie rozwija się mózg maluszka, a jego skóra zmienia kolor z różowego na biały.

Ilość wód płodowych nadal systematycznie się zmniejsza, co powoduje, że nasz maluch będzie miał coraz mniej miejsca na poruszanie się. Ruchy dziecka nie będą już tak częste, ale przecież już za w chwilę będzie można obserwować jego akrobacje na żywo, poza brzuchem mamy.

39 tydzień ciąży: ruchy dziecka

Ruchy maleństwa na tym etapie ciąży nie są już tak intensywne i częste, ponieważ dziecko po prostu nie ma miejsca na hasanie i pływanie w płynie owodniowym. Dziecko wykonuje bardziej gwałtowne ruchy wtedy, gdy jest czymś zaniepokojone i niezadowolone. Często zdarza się, że przez pewien czas nie odczuwasz jego ruchów, ale zazwyczaj nie jest to powodem do niepokoju – dziecko w tym czasie śpi lub odpoczywa.

Ważne jest jednak kontrolowanie aktywności maluszka. Zaleca się liczenie liczby ruchów po głównych posiłkach, ponieważ zazwyczaj wówczas dziecko jest bardziej aktywne. W ciągu godziny powinnaś naliczyć od 8 do 10 ruchów.  Jeżeli dziecko nie porusza się wystarczająco często powinnaś zgłosić się do lekarza.

Co się dzieje z przyszłą mamą podczas 39. tygodnia ciąży?

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży wszelkie dolegliwości ciążowe mogą się znacząco nasilić czy też po prostu skumulować. Zmęczony wysiłkiem organizm coraz bardziej będzie dawał nam znać, że jest zbyt mocno obciążony. Do tego dojdzie jeszcze stres związany ze zbliżającym się porodem, który może zniweczyć nasze próby wyspania się. A jak wiadomo brak snu nie jest niczym dobrym, zwłaszcza w przypadku kobiety spodziewającej się dziecka.

W tym okresie jeszcze mocniej możemy odczuwać bóle pleców, z którymi coraz trudniej będzie sobie poradzić. Wiele kobiet skarży się w tym okresie, że bez względu na to czy stoją, siedzą czy też leżą, kręgosłup boli równie mocno. Do tego mogą także dojść bóle związane z naciskiem na rwę kulszową, które są odczuwalne w miednicy albo promieniują na nogi. Pomóc mogą tutaj ciepłe okłady lub delikatny masaż.

39 tydzień ciąży: brzuch

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży powinnaś już zauważyć, że Twój brzuch znajduje się znacznie niżej niż na wcześniejszych etapach ciąży. Jest to spowodowane tym, że maluch osuwa się w dół dróg rodnych szykując się do przyjścia na świat. Obniżenie macicy sprawi, że dziecko będzie mniej naciskało na przeponę, dzięki czemu będziesz mogła swobodniej oddychać, rzadziej będzie Cię męczyć zgaga oraz nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Z drugiej strony spowoduje to ucisk na pęcherz, przez co będziesz odwiedzała toaletę jeszcze częściej. Możesz również odczuwać, jak maluch naciska główką na kość łonową. W związku z tym pewnie będziesz miała problemy z poruszaniem się, siedzeniem, a nawet staniem. Jeżeli odczuwasz silny ból, najlepiej połóż się i odpocznij. Pamiętaj, że już niedługo czeka Cię ogromny wysiłek związany z porodem, więc odpoczywaj, kiedy tylko możesz. Pozwalaj sobie na drzemki w ciągu dnia, ponieważ być może wtedy będzie Ci łatwiej zasnąć niż w nocy.

Objawy w 39 tygodniu ciąży

Objawy, które bardzo często pojawiają się w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży to nudności, wymioty oraz biegunka. Nie ma w tym nic, co powinno wywołać u Ciebie niepokój – Twój organizm po prostu chce się przygotować do porodu i oczyścić. Jeżeli do tej pory nie zaobserwowałaś odejścia czopu śluzowego, prawdopodobnie nastąpi to właśnie w tym tygodniu. Odejście czopu rozpoznasz po zwiększeniu ilości wydzieliny, która będzie się wydobywać z dróg rodnych. Wydzielina może być zabarwiona na krwisty kolor. Wraz z odejściem czopu śluzowego skraca się szyjka macicy, a czasami zaczyna się ona już rozwierać. Od odejścia czopu do porodu może minąć kilka godzin lub kilka dni, zależy to od wielu indywidualnych czynników. Zazwyczaj, jeśli czop jest białawy lub bezbarwny, porodu można spodziewać się w ciągu kilku dni, natomiast jeśli w wydzielinie zauważysz krew, bądź przygotowana na rozpoczęcie akcji porodowej w ciągu najbliższej doby.

Nasileniu w 39 tygodniu ciąży mogą również ulec takie objawy jak obrzmiałe stopy i ręce. Organizm kobiety w tym czasie gromadzi bardzo dużo wody, przez co obrzmienia wszelkiego typu są tak naprawdę normą. Oprócz tego, że wyglądają one nieestetycznie mogą być także zagrożeniem dla zdrowia, dlatego trzeba z nimi walczyć. Kobieta ciężarna powinna w związku z tym przez cały dzień wypijać niewielkie ilości wody niegazowanej, a w swojej diecie ograniczyć spożycie soli, która dodatkowo zatrzymuje wodę w organizmie. Odpoczywając warto również delikatnie unosić nogi oraz leżeć na lewym boku.

Na tym etapie ciąży poród może rozpocząć się dosłownie w każdej chwili, więc musisz być na niego przygotowana. Rozpoczęcie się akcji porodowej rozpoznasz po serii silnych, bolesnych skurczów. Skurcze te, w przeciwieństwie do skurczów Braxtona-Hicksa nie ustają nawet gdy weźmiesz ciepły prysznic lub zmienisz pozycję.

Bardzo często akcja porodowa zaczyna się od skurczów Braxtona-Hicksa, które przechodzą w skurcze porodowe. Być może towarzyszy Ci niepokój, że nie będziesz w stanie rozpoznać, kiedy zaczyna się poród, jednak nie bój się bo większość kobiet nie ma żadnych problemów ze stwierdzeniem, że to właśnie ten moment.

Jeżeli jeszcze nie spakowałaś toreb do szpitala to ostatnia chwila, żeby to zrobić. Najwygodniej będzie, jeżeli spakujesz ubrania i akcesoria swoje i maluszka do osobnych toreb. Dzięki temu od razu będziesz wiedziała, gdzie czegoś szukać i łatwiej będzie zachować porządek. Powinnaś mieć już wybrany szpital, do którego udasz się, gdy rozpocznie się akcja porodowa.

Przebieg porodu

Żebyś była spokojniejsza i wiedziała co dzieje się z Tobą podczas porodu, lepiej żebyś miała świadomość jak przebiega akcja porodowa. Przed porodem bardzo ważne jest Twoje dobre nastawienie, więc powinnaś dowiedzieć się wszystkiego wcześniej, żeby w tej wyjątkowej chwili nie bać się, że coś Cię zaskoczy.

Za rozpoczęcie porodu uznaje się moment, gdy występują regularne skurcze macicy. Skurcze powinny trwać co najmniej 30 minut i występować w odstępach około 10 minut. Dopiero po pojawieniu się regularnych skurczów powinny odejść wody, czyli płyn owodniowy.

Gdy zaobserwuje się skurcze i odejście płynu owodniowego, należy zgłosić się do szpitala. Pierwszy etap porodu może trwać kilka, a nawet kilkanaście godzin. Drugi etap porodu następuje, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 10 cm. Podczas tego etapu płód układa się w pozycji, w której będzie przychodził na świat. Drugi etap porodu powinien trwać maksymalnie dwie godziny. Dziecko zaczyna się rodzić od główki, później pojawiają się jego barki, a na końcu całe ciało. Po porodzie bardzo ważne jest, aby dziecko zostało położone na Twoim brzuchu. Dzięki temu maluch ogrzeje się, uspokoi, ponieważ będzie słyszał Twoje bicie serca, a poza tym, nawiąże się między Wami wyjątkowa więź. Dodatkowo, kontakt skóra do skóry przyspieszy i ułatwi poród łożyska. Łożysko powinno zostać urodzone w ciągu około pół godziny, natomiast mama ze swoim dzieckiem pozostaje w sali porodowej jeszcze przez dwie godziny po porodzie. W tym czasie bezustannie monitoruje się stan kobiety i noworodka.

Czynnością, jaka powinna być wykonana od razu po porodzie jest ocena ogólnego stanu zdrowia maluszka. Podczas badania ocenia się zachowanie dziecka, płacz, zdolność do samodzielnego oddychania, tętno oraz wygląd skóry małego człowieka. Prawidłowa ocena zawiera się między ośmioma a dziesięcioma punktami. Jeżeli maluch otrzyma mniej niż osiem punktów, oznacza to, że występuje zagrożenie zdrowia i życia, a dziecko wymaga pomocy lekarskiej. Zazwyczaj mniejszą ilość punktów otrzymują dzieci urodzone przedwcześnie lub takie, u których wystąpiły jakiekolwiek komplikacje podczas ciąży. Jeżeli Twoje dziecko nie otrzyma zadowalającej liczby punktów, nie martw się na zapas, ponieważ niska ocena nie oznacza, że na późniejszych etapach rozwoju dziecka będą jakiekolwiek problemy czy dolegliwości zdrowotne.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos. 23 tydzień ciąży – który...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

40 tydzień ciąży

Koniec czterdziestego tygodnia ciąży to czas, w którym nadszedł wyznaczony termin porodu. Dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat, jednak jeżeli nie czujesz jeszcze, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży to już prawie koniec. Jakie jest ułożenie oraz waga dziecka w 37 tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości najczęściej dolegają przyszłej mamie oraz czy poród w trzydziestym siódmym tygodniu...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

20 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś na półmetku! Dwudziesty tydzień to dokładnie połowa ciąży. Teraz pójdzie już z górki! Wszystkie narządy dziecka są już wykształcone i funkcjonują. W kolejnych tygodniach malec będzie stawał się...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży

Wraz z trzynastym tygodniem rozpoczyna się drugi trymestr ciąży. Narządy dziecka są już uformowane; teraz nastąpi intensywny wzrost rozmiarów i wagi płodu. Jednocześnie skończą się gwałtowne burze hormonów, dokuczające dotąd...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

25 tydzień ciąży

25. tydzień ciąży: który to miesiąc? Dwudziesty piąty tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca i końcówka drugiego trymestru. Jesteś już na finiszu tego trymestru – za dwa tygodnie wkroczysz w...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

4 tydzień ciąży

Najczęściej w przypadku regularnych cykli, to właśnie w 4. tygodniu trwa intensywny podział połączonych komórki jajowej i plemnika, zaś zarodek kończy swoją podróż z jajowodu do macicy. W niej osadza...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży? Jakie objawy i dolegliwości dotyczą w tym okresie większości przyszłych mam? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące dziewiątego tygodnia ciąży – dzięki naszemu poradnikowi nic...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży to etap, w którym rzadko która kobieta zdaje sobie sprawę ze swojej ciąży, jednak jeśli stara się świadomie o dziecko, to powinna zaplanować wizytę u lekarza oraz...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

2 tydzień ciąży

Zapewne większość z Was myśląc o drugim tygodniu ciąży ma na myśli czas od 7 do 14 dnia od chwili zapłodnienia. Tymczasem w literaturze fachowej 2 tydzień ciąży to właściwie dopiero...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

W praktyce trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę po prostu trzeci tydzień cyklu kobiety, licząc od pierwszego dnia miesiączki. W tym tygodniu, przy regularnych cyklach, dochodzi zazwyczaj do zapłodnienia –...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general