2 kreska po wyschnięciu testu? Wynik po kilku godzinach może budzić wątpliwości

Najbardziej czułe testy dostępne na rynku mogą wykryć ciążę nawet po dwóch tygodniach od zapłodnienia. Wykonanie go w odpowiednim momencie może potwierdzić pierwsze podejrzenia wynikające z takich objawów jak brak okresu czy nudności. Warto jednak pamiętać, że wynik testu nie zawsze jest wiarygodny i ciążę najlepiej potwierdzić badaniami krwi lub podczas wizyty u ginekologa. Co może oznaczać 2 kreska po wyschnięciu testu?

Co oznacza 2 kreska po wyschnięciu testu?

Prawidłowo i w odpowiednim momencie wykonane testy ciążowe dają przeważnie wiarygodne wyniki. Trzeba jednak pamiętać, aby stosować się dokładnie do zaleceń producenta nie tylko podczas przeprowadzania testu, ale także w przypadku odczytywania wyniku. Zdarza się bowiem, że po upływie kilku godzin na teście pojawia się druga kreska. Kobiety mają wówczas wątpliwości, czy początkowy negatywny rezultat był prawdziwy. Odpowiedź jest jednak prosta.

Test pozytywny po czasie należy traktować jako niewiarygodny. Wynik testu należy odczytać po kilku minutach (najczęściej maksymalnie 10) zgodnie z instrukcją producenta. Po tym czasie nie można już sprawdzać wyniku, ponieważ druga kreska może być po prostu np. efektem utlenienia. Rezultaty trzeba interpretować tylko w wyznaczonym czasie, później mogą być zafałszowane.

Zobacz: Tragiczne skutki palenia w ciąży. Te zdjęcia sprawią, że już nigdy żadna przyszła mama nie zapali papierosa

Kiedy zrobić test ciążowy?

Testy, które możemy obecnie kupić, wykazują się dużym poziomem czułości, dlatego mogą wykrywać nawet niewielkie ilości beta-hCG w moczu. Test można zatem przeprowadzić już mniej więcej 8 dni po zapłodnieniu.

Sprawdź: Higiena snu w ciąży – jak zapewnić optymalne warunki i o czym pamiętać?

Czytelnicy pytają o test ciążowy

Test ciążowy 10miu/ml ile dni po stosunku?

Testy 10 mlU/ml są ultraczułe, już nawet tydzień od zapłodnienia mogą dać wiarygodny wynik.

Co oznacza druga kreska po kilku godzinach?

Nie jest to wiarygodny wynik, może być to po prostu efekt utleniania.

Czy można zrobić 2 razy ten sam test ciążowy?

Nie, nie można.

Test ciążowy po godzinie pozytywny – co to oznacza?

Wynik po takim czasie jest już niewiarygodny.

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo