Przez 500+ po nowemu nawet 12 tys. osób może stracić pracę!

Od stycznia 2022 roku sporo się zmieni w programie “Rodzina 500+”. Przede wszystkim skończą się wypłaty “do ręki”, od teraz będą realizowane wyłącznie bezgotówkowo. Poza tym odpowiedzialność za realizację programu przejmie ZUS, a więc zmieni się również sposób składania wniosków. Przyjęte poprawki nie wszystkim się podobają. 500+ po nowemu może spowodować nawet kilka tysięcy zwolnień!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od stycznia 2022 roku zarządzanie wypłatami 500 plus zostanie całkowicie przejęte przez ZUS.
  • Nowelizacja oznacza zamiany w sposobie składania wniosków oraz formie wypłaty środków.
  • Zmiany w programie 500+ mogą spowodować wielotysięczne zwolnienia pracowników, którzy dotychczas zajmowali się w samorządach obsługą świadczenia.

500+ po nowemu może oznaczać tysiące zwolnień

Dotychczas za obsługę programu “500 plus” odpowiadały organy samorządowe. Urzędy gmin zajmowały się zarówno przyjmowaniem wniosków, jak i samymi wypłatami środków. Pracy było na tyle dużo, że większość urzędów zdecydowała się na przyjęcie dodatkowych pracowników, którzy mieli odpowiadać za sprawną realizację świadczeń. Po zmianie przepisów stracą zajęcie i grozi im utrata pracy.

Zobacz też: 12 tys. na drugie dziecko. Dla kogo?

Według oficjalnych danych pracowników przydzielonych wyłącznie do organizacji spraw związanych z 500+ jest w Polsce nawet 12 tysięcy. Część urzędów zapewnia, że będzie starało się skierować ich do wykonywania innych obowiązków, ale z pewnością nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia. Samorządy stracą bowiem dodatkowe środki na wynagrodzenia i nie będą w stanie utrzymać wszystkich stanowisk. Oznacza to prawdopodobnie wielotysięczne zwolnienia.

Nowe zasady programu 500+

500+ po nowemu będzie funkcjonowało zdecydowanie inaczej. Przede wszystkim zarządzanie programem przejmie w pełni ZUS. Od stycznia 2022 roku zmieni się zatem forma składania wniosków – będzie można zrobić to wyłącznie drogą elektroniczną. Wszelkie dokumenty złożymy za pośrednictwem PUE, czyli Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub na portalu [email protected] (tu bez zmian). Zniknie możliwość załatwienia formalności na miejscu, w urzędzie.

Poza tym beneficjenci programu nie będą już mogli otrzymywać pieniędzy “do ręki”. Wypłaty mają być bowiem realizowane jedynie bezgotówkowo, czyli przelewem wprost na wskazane konto.

Dodaj komentarz

500+

500+ na dziecko a opieka naprzemienna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozpatrzył sprawę ojca, który złożył skargę po nieotrzymaniu świadczenia 500+. Mężczyzna opiekuje się synem na przemian z byłą partnerką. WSA postanowił nie przyznać dofinansowania ojcu....

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Ciąża

Ostatnie tygodnie przed porodem

Końcówka ciąży to czas, gdy przyszła mama powinna skupić się na sobie i swoim ciele. Poświęć te ostatnie tygodnie na wyciszenie się i przygotowanie psychiczne do porodu. Zbieraj siły i...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general