Przez 500+ po nowemu nawet 12 tys. osób może stracić pracę!

Od stycznia 2022 roku sporo się zmieni w programie “Rodzina 500+”. Przede wszystkim skończą się wypłaty “do ręki”, od teraz będą realizowane wyłącznie bezgotówkowo. Poza tym odpowiedzialność za realizację programu przejmie ZUS, a więc zmieni się również sposób składania wniosków. Przyjęte poprawki nie wszystkim się podobają. 500+ po nowemu może spowodować nawet kilka tysięcy zwolnień!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od stycznia 2022 roku zarządzanie wypłatami 500 plus zostanie całkowicie przejęte przez ZUS.
  • Nowelizacja oznacza zamiany w sposobie składania wniosków oraz formie wypłaty środków.
  • Zmiany w programie 500+ mogą spowodować wielotysięczne zwolnienia pracowników, którzy dotychczas zajmowali się w samorządach obsługą świadczenia.

500+ po nowemu może oznaczać tysiące zwolnień

Dotychczas za obsługę programu “500 plus” odpowiadały organy samorządowe. Urzędy gmin zajmowały się zarówno przyjmowaniem wniosków, jak i samymi wypłatami środków. Pracy było na tyle dużo, że większość urzędów zdecydowała się na przyjęcie dodatkowych pracowników, którzy mieli odpowiadać za sprawną realizację świadczeń. Po zmianie przepisów stracą zajęcie i grozi im utrata pracy.

Zobacz też: 12 tys. na drugie dziecko. Dla kogo?

Według oficjalnych danych pracowników przydzielonych wyłącznie do organizacji spraw związanych z 500+ jest w Polsce nawet 12 tysięcy. Część urzędów zapewnia, że będzie starało się skierować ich do wykonywania innych obowiązków, ale z pewnością nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia. Samorządy stracą bowiem dodatkowe środki na wynagrodzenia i nie będą w stanie utrzymać wszystkich stanowisk. Oznacza to prawdopodobnie wielotysięczne zwolnienia.

Nowe zasady programu 500+

500+ po nowemu będzie funkcjonowało zdecydowanie inaczej. Przede wszystkim zarządzanie programem przejmie w pełni ZUS. Od stycznia 2022 roku zmieni się zatem forma składania wniosków – będzie można zrobić to wyłącznie drogą elektroniczną. Wszelkie dokumenty złożymy za pośrednictwem PUE, czyli Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub na portalu [email protected] (tu bez zmian). Zniknie możliwość załatwienia formalności na miejscu, w urzędzie.

Poza tym beneficjenci programu nie będą już mogli otrzymywać pieniędzy “do ręki”. Wypłaty mają być bowiem realizowane jedynie bezgotówkowo, czyli przelewem wprost na wskazane konto.

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo