Migrena w ciąży [przyczyny, leczenie, domowe sposoby na migrenę]

Migrena w ciąży to częsta przypadłość, z którą borykają się przyszłe mamy szczególnie w I trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety, które przed ciążą często odczuwały bóle głowy, doświadczają ich oczekując na dziecko i na odwrót – nagłe i ostre migreny są zgłaszane przez kobiety, które do tej pory bardzo rzadko cierpiały z tego powodu.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • U większości ciężarnych ból głowy mija wraz z ostatnim tygodniem pierwszego trymestru.
  • Migrena w ciąży może być spowodowana wahaniami poziomu hormonów.
  • Wśród przyczyn bólu głowy w ciąży należy wymienić zatrzymywanie wody w organizmie, podwyższone ciśnienie, dolegliwości ze strony układu krwionośnego obciążonego dodatkową ilością krwi, stres, większą podatność na czynniki zewnętrzne jak dym papierosowy, hałas, intensywne zapachy.
  • Pomocy lekarza należy szukać, gdy bólom migrenowym w ciąży towarzyszą omdlenia, krwawienie z nosa, drętwienie karku i kończyn oraz gwałtowne kołatanie serca.
  • Lekiem na ból głowy, który może stosować większość przyszłych mam jest Paracetamol.
  • Przed zażyciem leków na migrenę należy zasięgnąć porady lekarza.

Migrena w ciąży: przyczyny

Jak wiele innych przypadłości , także i bóle migrenowe w ciąży w tym czasie mogą być powodowane nagłymi zmianami hormonalnymi. Szczególnie w tym względzie winą obarcza się “ciążowe hormony”, czyli progesteron i estrogen w wysokim stężeniu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania łożyska. Ich najwyższe stężenie obserwowane jest w I trymestrze ciąży, dlatego też bóle głowy często doskwierają właśnie w trakcie trzech pierwszych miesięcy oczekiwania na dziecko. Hormony to jednak nie jedyna możliwa przyczyna bólu głowy przyszłych mam. Eksperci są zdania, że mogą być za nie odpowiedzialne także zmiany w szlakach nerwowych oraz zaburzona równowaga w poziomie neuroprzekaźników, takich jak serotonina. Do przyczyn zalicza się również:

  • zatrzymywanie wody w organizmie,
  • podwyższone ciśnienie,
  • dolegliwości ze strony układu krwionośnego obciążonego dodatkową ilością krwi,
  • stres,
  • większą podatność na czynniki zewnętrzne jak dym papierosowy,
  • hałas,
  • intensywne zapachy.

U niektórych kobiet migrena w ciąży może być również objawem odwodnienia i nieodpowiednio zbilansowanej diety, w której brakuje wybranych składników odżywczych.

Objawy: ból w skroniach i z tyłu głowy, mdłości

Jeśli ból w skroniach lub ból z tyłu głowy pojawia się sporadycznie i jego pojawienie się ciężarna jest w stanie połączyć z konkretnym czynnikiem, takim jak np. zmęczenie, nadmiar bodźców, upał etc., to nie ma powodów do większych obaw. Natomiast jeśli migrenie w ciąży towarzyszy krwawienie z nosa czy gwałtowne skoki ciśnienia, problem może być znacznie poważniejszy. W takim przypadku konieczne jest jak najszybsze zasięgnięcie porady lekarskiej.

Do niepokojących objawów współtowarzyszących migrenie należy zaliczyć:

  • omdlenia,
  • gwałtowne kołatanie serca (przyspieszona akcja serca jest normalnym objawem w II trymestrze ciąży i jest związana ze zwiększoną objętością krwi, którą mięsień ten musi “przepompować”. Epizody takie nie powinny jednak zaburzać funkcjonowania),
  • występowanie krwotoków z nosa,
  • drętwienie karku, kończyn.

Również długo utrzymujący się ból, nieustępujący mimo odpoczynku, snu, zażycia paracetamolu jest powodem do zasięgnięcia konsultacji.

Leczenie: co na migrenę w ciąży?

Należy zadbać o swój komfort, nie przemęczać się  i unikać czynników, które mogą powodować pojawianie się dolegliwości bólowych. Ważny jest odpoczynek, unikanie nadmiaru stresu oraz dbanie o stosowanie prawidłowych nawyków dnia codziennego. Zalicza się do nich nie tylko zdrową dietę, dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów ze szczególnym uwzględnieniem wody, ale również odpowiedni sposób poruszania się. W czasie ciąży organizm kobiety poddawany jest wielu obciążeniom – umiejętne wstawanie, siadanie, chodzenie to podstawa dla zachowania zdrowego kręgosłupa i całościowej postawy. A te również wpływają na to, czy przyszłą mamę boli głowa.

To, jakie tabletki może przyjmować przyszła mama na ból głowy w ciąży, związane jest ściśle z zaleceniami lekarskimi. Generalnie paracetamol uznawany jest za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy dla kobiet w ciąży i jego zażywanie nie wymaga każdorazowej konsultacji z lekarzem prowadzącym – jeśli ból głowy nie ustępuje mimo powziętych środków, można przyjąć paracetamol w kilku dawkach, które łącznie nie przekroczą maksymalnej dobowej. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 gramy. Oznacza to, że można zażyć nie więcej, niż 8 tabletek po 500 mg (oczywiście, jeśli zawartość paracetamolu w tabletkach jest inna, należy przeliczyć całościową dawkę).

Jeśli przyszła mama chorowała na migrenę jeszcze przed zajściem w ciążę, warto, aby na etapie planowania zasięgnęła opinii lekarskiej, co na migrenę w ciąży będzie mogła zażywać bez szkody dla płodu. To bardzo istotne, ponieważ specyficzne leki przeciwmigrenowe, takie jak te z grupy ATC (N02), do których zalicza się m.in. tryptany i alkaloidy sporyszu, nie mogą być  stosowane przez przyszłe mamy ze względu na niebezpieczeństwo przenikania przez łożysko i zaburzanie rozwoju dziecka.

Domowe sposoby na migrenę w ciąży

Domowe sposoby na migrenę w ciąży obejmują przede wszystkim wypoczynek. Kiedy pojawia się ból głowy, należy udać się do ciemnego miejsca i położyć się z nogami lekko uniesionymi ponad poziom serca (np. na kanapie, kładąc nogi na jej podłokietniku). Warto mieć na uwadze, że w zaawansowanej ciąży leżenie na plecach u niektórych kobiet może powodować zawroty głowy – jest to związane z uciskaniem żyły głównej dolnej. Jeśli tak się dzieje, można pod głowę podłożyć poduszkę tak, aby półleżeć. Wskazane jest unikanie światła, wysokiej temperatury, hałasu.

Ulgę przynosi spokojne sączenie słodkiego, ciepłego płynu – może być to herbata z odrobiną miodu, cukrem trzcinowym czy ulubionym syropem owocowym. Niektórym przyszłym mamom pomaga również chłodny okład umieszczony na karku i/lub czole. W tym celu świetnie sprawdzają się żelowe kompresy do kupienia w drogeriach i aptekach – umieszczone w zamrażalniku lub w ciepłej wodzie, przyjmują temperaturę otoczenia i przez dłuższy czas ją oddają.

Świetne sposoby na to, jak sobie radzić z bólem głowy w ciąży, przynosi medycyna wschodu: wizualizacje, medytacja, ćwiczenia oddechowe, delikatna yoga dla kobiet w ciąży, a także ucisk i masaż skroni, karku oraz nasady nosa przynoszą bardzo dobre efekty. Warto jednak ćwiczyć wyciszanie się tymi metodami na co dzień – wtedy w czasie napadów bólu szybciej przyniosą ulgę. Dodatkowo są bardzo dobrym sposobem na przygotowanie się do porodu, zmniejszają stres, zwiększają świadomość ciała.

Jeśli mimo zastosowanych środków ból głowy nie ustępuje, można zażyć tabletkę paracetamolu. Nie należy się obawiać tego leku chyba, że z racji indywidualnych predyspozycji lekarz zabronił jego stosowania. Paracetamol jest lekiem generalnie dobrze tolerowanym przez kobiety w ciąży, nie jest niebezpieczny dla płodu, a korzyści z jego stosowania znacząco przewyższają potencjalne negatywne skutki.

Zapobieganie bólom głowy w ciąży

Profilaktyka bólu głowy w ciąży głównie ogranicza się do unikania tego, co wywołuje migrenę. Z pewnością do najbardziej typowych czynników powodujących tego typu dolegliwości u przyszłych mam zalicza się:

  • hałas,
  • wysoką temperaturę,
  • intensywne zapachy (dla niektórych kobiet wizyta w drogerii w czasie ciąży może powodować nagły ból głowy),
  • mocne światło,
  • stres.

Aby zapobiec bólom głowy w ciąży warto dbać o odpowiednią podaż płynów, regularne spożywanie posiłków, a także dbanie o zachowanie higieny snu. Niestety nie istnieje jeden uniwersalny sposób na to, jak zapobiec migrenie. Chociaż można unikać czynników zwiększające ryzyko jej wystąpienia, nadal wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz sposobu reagowania organizmu matki na ciążę.

Przyszłe mamy pytają o migrenę w ciąży

Czy migrena w ciąży jest niebezpieczna?

W większości przypadków ból głowy w ciąży, również ten o podłożu migrenowym, nie jest niebezpieczny ani dla matki, ani dla dziecka. Paradoksalnie, może świadczyć o tym, że wszystko jest w porządku. W I trymestrze ciąży wzrost poziomu progesteronu i estrogenu, które są częstymi przyczynami doświadczania bólu głowy u przyszłych mam, jest jak najbardziej pożądany. Oczywiście jeśli ból jest bardzo nasilony i powoduje wycieńczenie ciężarnej, potęguje u niej mdłości oraz odbiera apetyt, może wpływać na ogólną kondycję jej i dziecka. Bez wątpienia chroniczne bóle migrenowe w ciąży wymagają diagnostyki w celu wykluczenia poważniejszych problemów oraz leczenia objawowego, przynoszącego ulgę w codziennym funkcjonowaniu.

Ile trwa migrena w ciąży?

U większości przyszłych mam dolegliwości związane z nagłymi i silnymi bólami głowy mijają wraz z pierwszym trymestrem ciąży. Niektóre ciężarne doświadczają ich przez cały okres oczekiwania na dziecko. W takich przypadkach konieczne jest stałe wnikliwe monitowanie zdrowia pod kątem ewentualnych chorób mogących powodować migreny i korzystanie ze wszelkich metod zmniejszających dolegliwości bólowe: stosowanie pod okiem lekarza dopuszczalnych środków przeciwbólowych, unikanie wysiłku i stresu oraz dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

Źródła:
  • Headaches in Early Pregnancy, Stanford Children's Health, dostęp 29.02.2020
  • Headache During Pregnancy: What You Need to Know, Healthline, dostęp 29.02.2020

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo