12 tys. na drugie dziecko: kto otrzyma nowe świadczenie? Sejm zdecydował

Sejm kilka dni temu dosyć jednogłośnie podjął decyzję i przegłosował ustawę, która wprowadza nowe świadczenie dla rodzin. Wypłaty w ramach programu “Rodzinny kapitał opiekuńczy” mają się rozpocząć już na początku 2022 roku. Od stycznia część rodzin może liczyć nawet na 12 tys. na drugie dziecko. Kto uzyska prawo do otrzymania dodatku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Sejm przegłosował ustawę i od stycznia wprowadzone zostaje nowe świadczenie dla rodzin.
  • W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą otrzymać nawet 12 tys. na drugie dziecko.

12 tys. na drugie dziecko: kto otrzyma świadczenie?

Kilka dni temu w Sejmie odbyło się głosowanie nad ustawą, która w ramach Polskiego Ładu wprowadza nowy dodatek dla rodzin. Projekt został przegłosowany zdecydowaną większością głosów: za ustawą głosowało 433 posłów, tylko 6 było przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu. W związku z tą decyzją od przyszłego roku niektórzy rodzice będą mogli wnioskować o nowy dodatek sięgający nawet 12 tys. na dziecko.

Zobacz też: Nauka zdalna już wkrótce?

Nie wszyscy rodzice mogą jednak liczyć na pomoc. Nowe świadczenie będzie przysługiwało wyłącznie na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze mają być wypłacane na dzieci w wieku między 12. a 36. miesiącem, podobnie jak 500 plus w miesięcznych transzach. Rodzice będą mogli zdecydować, czy wolą przez dwa lata otrzymywać 500 złotych co miesiąc, czy po 1000 złotych miesięcznie, ale przez rok. Pomoc będzie przysługiwać niezależnie od wysokości dochodu rodziców oraz jednocześnie z 500 plus.

Nowe świadczenie na drugie dziecko

Zgodnie z założeniami pomysłodawców nowego świadczenia 12 tys. na drugie dziecko ma stanowić pomoc w opiece nad młodszymi dziećmi (stąd ograniczenie wiekowe 12-36 miesięcy) i tym samym np. ułatwić powrót rodziców do pracy. Co ciekawe, według zapisów ustawy pieniądze będą się należeć rodzicom na drugie dziecko bez względu na wiek pierwszego, co oznacza, że nawet jeśli pierwszy potomek ukończył już 18 lat, to i tak mamy prawo do otrzymania świadczenia.

Sprawdź: 1000 zł na dziecko.

Wnioski o nowy dodatek będą przyjmowane i rozpatrywane przez ZUS, który zajmie się także wypłatą środków. Warto wiedzieć, że do odbioru pieniędzy będą uprawnieni także rodzice dzieci urodzonych przed wejściem ustawy w życie (tj. przed styczniem 2022). W takim przypadku świadczenie będzie obowiązywało od stycznia do momentu ukończenia przez dziecko 36. miesiąca życia.

Co z rodziną 2+1?

Rząd zapowiada także wsparcie dla rodziców pierwszego lub jedynego dziecka. Planowane jest wprowadzenie dofinansowania na opiekę nad dzieckiem. Świadczenie w wysokości 400 złotych ma pomóc rodzicom w pokryciu kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub zatrudnienia opiekunki. Środki mają być wypłacane przez cały okres, podczas którego maluch będzie wymagał takiej opieki. ZUS nie będzie ich jednak wypłacał “do ręki” rodzicom lub opiekunom, ale przelewał bezpośrednio na konto placówki lub opiekuna.

Dofinansowanie będzie przysługiwać:

  • na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie,
  • na dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym,
  • na dziecko w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo